"Ojcowie niepodległości" - to tytuł wystawy przygotowanej przez szczeciński Instytut Pamięci Narodowej, którą możemy oglądać na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Wystawa jest elementem szerszej akcji edukacyjnej, która ma objąć sześć miast w regionie.
- Ojcowie niepodległości: Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Korfanty, Daszyński. Szóstka zupełnie różnych, odmiennych od siebie w poglądach, w doświadczeniu życiowym, ludzi, którzy razem podjęli starania o niezależny byt państwowy w roku 1918 - mówił dr Paweł Skubisz, dyrektor szczecińskiego IPN-u. - Można powiedzieć, że połączyła ich historia, wspólna chęć odbudowy Polski po 123 latach zaborów. Ale to nie jest tak, że byli to ludzi, którzy mieli jednakowe przekonania polityczne. Nie. Wiele ich różniło, ale połączyło jedno - wola odzyskania przez Polskę niepodległości. My tę historię chcemy pokazać w tej wystawie. Jest ona główną osią naszych działań edukacyjnych, które chcieliśmy zaproponować mieszkańcom Szczecina oraz województwa zachodniopomorskiego.
Działania Instytutu rozpoczęły się w roku 2016 - to wtedy ruszyła internetowa akcja #mojaniepodległa. Polacy mogli wysyłać zdjęcia, które pokazywały, czym jest dla nich niepodległość.
- W ubiegłym roku poszliśmy krok dalej - dodawał Skubisz. - Postanowiliśmy jako pracownicy szczecińskiego oddziału IPN doprosić naszych wyjątkowych partnerów i 11 listopada 2017 w Arenie Szczecin pod hasłem "Moja niepodległa" spotkaliśmy się na spotkaniu rodzinno - patriotyczno - edukacyjnym. Można było zobaczyć stoiska edukacyjne, wysłuchać historii polskich dróg do niepodległości, wspólnie zaśpiewać pieśni patriotyczne i ułożyć największa w Polsce układankę patriotyczną z pianki modelarskiej. W tym roku uznaliśmy, że pójdziemy krok dalej. Chcemy na Pomorzu Zachodnim uczestniczyć w biało-czerwonym szlaku "Moja niepodległa". Chcemy na przełomie czerwca i lipca odwiedzić sześć miast: Dębno, Świdwin, Stargard, Połczyn-Zdrój, Barlinek i Międzyzdroje, i wspólnie pokazać historię polskich dróg do niepodległości oraz to, co my robimy dzisiaj, jako funkcjonariusze, żołnierze, pracownicy administracji, dla Rzeczpospolitej.
Ważnym składnikiem tego szlaku będą zajęcia edukacyjne oraz konkursy.
- Wystawimy swoje pojazdy bojowe, na burtach których będą podobizny ojców naszej niepodległości - dodał płk Piotr Trytek, dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej.
Wkładem Narodowego Banku Polskiego będą punkty wymiany monet, w których będzie można zdobyć okolicznościowe pięciozłotówki z napisem odwołującym się do stulecia niepodległości.
- Te monety są obiegowe, o parametrach zwykłej pięciozłotówki, będą zamieniane w stosunku jeden do jednego - opowiadała Marta Matraszek, dyrektor oddziału NBP w Szczecinie.
Instytutowi - oprócz żołnierzy i NBP - pomagają jeszcze takie instytucje: Agencja Mienia Wojskowego Oddział Regionalny w Szczecinie, Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej, Komenda Wojewódzka Policji, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Szczecinie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie.
(as)
Fot. Dariusz Gorajski
Film IPN Szczecin
Na zdjęciu: Wystawa "Ojcowie niepodległości" to jedna z propozycji szczecińskiego IPN-u na stulecie polskiej niepodległości.