wtorek, 20 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zmiany na pl. Orła Białego. Kierowco, nie parkuj na pamięć!

Zmiany na pl. Orła Białego. Kierowco, nie parkuj na pamięć!

Zmiany na pl. Orła Białego. Kierowco, nie parkuj na pamięć!
Data publikacji: 2020-02-05 20:48
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-07 13:37
Wywietleń: 1416 441456

W czwartek (6 lutego) wchodzą w życie przepisy radykalnie ograniczające parkowanie oraz podwyższające cenę za postój – do poziomu najwyższego w Polsce – w obrębie pl. Orła Białego. W mniejszym stopniu zmiana dotknie mieszkających w tej strefie zmotoryzowanych, ale nie powinni o niej zapomnieć kierowcy przyjezdni. Zapomnienie może bowiem słono kosztować.

Nowa organizacja parkowania w obrębie pl. Orła Białego obowiązuje od początku bieżącego roku. Jednak przez pierwszy miesiąc próbnie, czyli – jak tłumaczył magistrat – dając kierowcom czas na przyzwyczajenie się i wyrobienie nawyku szukania wolnych miejsc postojowych poza reprezentacyjnym placem górnego tarasu Starego Miasta, zgodnie z przyjętą przed rokiem ideą „Nowego życia placu”: zamkniętego dla samochodów, a otwartego dla ludzi – ich kreatywnej, artystycznej i społecznej aktywności.

Natomiast wyższe stawki za parkowanie w obrębie pl. Orła Białego magistrat planował wprowadzić już od 1 lutego br. Jednak 14-dniowa karencja, wymagana po opublikowaniu (22 stycznia 2020 r.) przez wojewodę w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego uchwały Rady Miasta Szczecina, dotyczącej stawek za parkowanie w obrębie pl. Orła Białego, umożliwiła ich wejście w życie dopiero 6 lutego.

Parking rotacyjny – najwyższa stawka w Polsce

Na przyjeżdżających samochodami na pl. Orła Białego będzie czekał wyłącznie tzw. parking rotacyjny na ok. 20 miejsc – przy wjeździe z ul. Grodzkiej (lewa strona). Zacznie działać według nowego regulaminu w czwartek (6 lutego), od godz. 8. Będzie dostępny dla wszystkich, jednak opłata za postój na nim będzie wyższa niż w SPP: za pierwsze rozpoczęte 15 minut – 2,50 zł, a za każde kolejne rozpoczęte 3 minuty – 0,50 zł. Czyli 10 zł zarówno za pierwszą, jak i każdą pełną godzinę.

To najwyższa stawka w Polsce. I – uwaga – tzw. parking rotacyjny będzie płatny w godzinach od 8 do 22, przez wszystkie dni tygodnia, w tym także w dni ustawowo wolne od pracy. Ponadto, jak zapowiada spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne, bilety i inne formy opłat Strefy Płatnego Parkowania nie będą tu honorowane.

To zastrzeżenie dotyczy również uprzywilejowanych mieszkańców, których adresy zamieszkania zostały wskazane w uchwale Rady Miasta Szczecina. Chodzi o zmotoryzowanych zameldowanych na pobyt stały lub czasowy w budynkach: ul. Koński Kierat 12-17A, pl. Orła Białego 1-10 oraz ul. Grodzka 9, 14, 16, 18, 20. Do ich wyłącznej dyspozycji zostało zarezerwowanych ok. 30 miejsc na dwóch parkingach: przy wjeździe z ul. Grodzkiej (prawa strona) oraz na jednokierunkowym odcinku ul. Koński Kierat.

Karta dojazdowa

– Warunkiem korzystania z obu parkingów jest zakup „Karty dojazdowej Stare Miasto – parking” – mówi Wojciech Jachim, rzecznik NiOL. – Może ją nabyć osoba zameldowana pod jednym z ww. adresów i dysponująca pojazdem na podstawie wpisu w dowodzie rejestracyjnym, umowy kredytu, leasingu lub najmu długoterminowego. Obowiązuje zasada: jeden lokal – jedna karta.

Przypomnijmy: koszt półrocznej „Karty dojazdowej Stare Miasto – parking” to 48 zł, a rocznej – 96 zł. Ich sprzedaż prowadzi Biuro Obsługi Klienta SPP przy al. Wojska Polskiego 105, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-17.

Nowy regulamin parkingów dla mieszkańców zacznie obowiązywać już od północy (!) ze środy na czwartek (6 lutego). ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

 

Zmiany na pl. Orła Białego. Kierowco, nie parkuj na pamięć! Zmiany na pl. Orła Białego. Kierowco, nie parkuj na pamięć!

Komentarze

Marian
Od poczatku istnienia tego placu zawsze mozna bylo tam parkowac!!! Ludzie ktorzy wymyslili nowe zasady sa chorzy psychicznie. Bardzo mnie zastanawia kiedy zostana zrobione badania i upublicznione dotyczace wplywu zmian na zycie tego placu!!! Zabijacie to miasto tymi swoimi chorymi zmianami!!!!!!
2020-02-07 13:17:50
Filipinka
Kiedyś zadzwoniłam do SPP, w dniu darmowego parkowania, typu Wigilia czy Sylwester, że ludzie kupują bilety, bo nie ma żadnej informacji na parkomatach. Zwróciłam też uwagę, że brakuje na nich instrukcji w obcych językach. Co usłyszałam od pracującej tam kobiety? Że gdy jedzie się do innego miasta należy zapoznać się z obowiązującym tam regulaminem. To tyle odnośnie europejskości Szczecina.
2020-02-06 19:54:09
xxx
A czwarta kadencja leci. Zamiast wysiedlic cala patole i tych co nie placa czynszu na Malkowskiego i kr jadwigi on remontuje im ulice i robi laweczki. Chciał uspokoic ruch i tak go uspokoil ze samochody stoja tam w korkach a lokalsi i tak jezdza pod prąd. A dlug najemcow wobec lokali komunalnych wynosi juz chyba ze 250 mln ale o tym nikt nie mowi. Miasto stoi w korkach a tlumacza ze aut przybywa. Ciekawe ze nagle po zamontowaniu nowej sygmalizacji swietlnej na krzywoustego i 26 kwietnia stoi cala krzywoustego. Takie usprawnienie przez pogorszenie. Zamiast zamykania pl orla bialego lepiej bylo zrobic porzadek na podzamczu.
2020-02-06 19:29:27
@abc
Krzystek zrobił dokładnie to o co postulowali mieszkańcy Szczecina. Uwolnił Plac Orła Białego od samochodów
2020-02-06 18:06:00
ale fajnie
Wymieniono 20 numerów adresowych. Zakładając po 8 mieszkań na klatkę, mamy 160 mieszkań, czyli sporo ponad 100 samochodów na zapewnione 30 miejsc parkingowych. Fajnie tak, niezbyt mądrze... A co na to restauratorzy?? Kto o zdrowych zmysłach będzie gonił z drugiego końca miasta na piechotę na obiad czy kolację między październikiem a majem?? Brawo
2020-02-06 14:33:24
@hh
Nie podoba Ci się Szczecin - to wyjedź
2020-02-06 13:25:27
Do Nr.Marecki
Jak ci się język ojczysty znudził albo masz tendencję do wchodzenia w dupę dojczowi to może powinieneś zmienić narodowośc.
2020-02-06 12:06:56
hh
Czas na zmiany w mieście. Krzystek odejdź !!!!!!!!!!!!
2020-02-06 11:49:02
abc
To co Krzystek zrobił w placem orła białego to jawne wystąpienie wbrew woli mieszkańców tego rejonu. zwołać referendum i jak najszybciej go odwołać
2020-02-06 11:45:06
Kibic
@kibic ... nie zniżę się do Twojego poziomu.
2020-02-06 11:35:58
UWAGA
Te fasadowe konsultacje były bez podstawy prawnej. W odpowiedzi urzędnicy wprost to przyznali, że mimo że prototypownie umieścili na stronach BIP konsultacji społecznych, to nie były to wcale żadne konsultacje społeczne, nie były one prowadzone w oparciu o uchwałę rady miasta ani tez nie prezydent nie wydał w tej sprawie zarządzenia. Zatem wprowadzone zmiany odbyły się w sposób fasadowy, przeciwko mieszkańcom, a co więcej roztrwoniono na to wszystko co najmniej 367'681,13 zł.
2020-02-06 11:00:31
Pytanie retoryczne
Na co idą pieniądze ze strefy parkowania? Podobno miało iść na garażowce. Ile z nich zostało po kilkunastu latach wybudowanych?
2020-02-06 09:00:42
@ kibic
W Niemczech wszystkie tablice informacyjne są dodatkowo przynajmniej w języku angielskim. A w automatach biletowych, jak choćby DB, w tak wielu, że nawet w Monachium kupisz bilet postojowy i kolejowy w polskim narzeczu. Ale jak się tylko u prezydenta było i pod krzyżem klęczało, to się g... wie. Nieprawdaż pislamisto?
2020-02-06 08:57:30
aa
A czy to zgodne z prawem pobierać opłaty w dni ustawowo wolne?
2020-02-06 07:18:26
kibic
marecki ... w Niemczech są takie informację w innych językach niż niemieckim? nie. niech zgadnę ... jesteś fanem PO :)
2020-02-05 22:32:54
marecki
Tablice informacyjne powinny być także w języku niemieckim. Poza tym bardzo dobra idea.
2020-02-05 21:11:51
abc
Super tablice informacyjne. Szkoda tylko, że zagraniczni turyści, których wielu odwiedza ten fragment miasta nie będą wiedzieli o co chodzi. Ciąg dalszy bałaganu na placu. Było źle, poprawili na jeszcze gorzej, a teraz to już istny kosmos... Ciekawe jaki kolejny głupi pomysł (i za ile) zafunduje nam ta banda nieudaczników z UM.
2020-02-05 21:02:01