czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zmiana była pożądana

Zmiana była pożądana

Zmiana była pożądana
Data publikacji: 2015-10-06 09:57
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 1965 26216

Z początkiem października Agencja Mienia Wojskowego i Wojskowa Agencja Mieszkaniowa zostały połączone. To korzystna zmiana - ocenia Sławomir Rutkowski, dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Szczecinie.

Agencje zostały połączone dzięki ustawie przygotowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Dziś obie instytucje działają pod szyldem Agencji Mienia Wojskowego, ale podmiotem przejmującym jest Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, mająca bardziej rozbudowane struktury i szerszy zakres zadań.

Rolą nowej AMW jest m.in. przejmowanie i nabywanie mienia, remontowanie budynków i lokali mieszkalnych, a także budowanie mieszkań dla żołnierzy. Kolejnym zadaniem jest przechowywanie materiałów wybuchowych, broni i amunicji, obrót nimi. Nowością jest przyznanie AMW uprawnień do sprzedaży towarów i usług o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, także za granicę.

- Zmiana była jak najbardziej pożądana - mówi Sławomir Rutkowski, dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Szczecinie (wcześniej WAM). - Widoczne jest to na naszym szczecińskim przykładzie. Sąsiadujemy z dawną Agencją Mienia Wojskowego, a dotychczas zdarzało się, że mieliśmy różne polityki sprzedażowe nieruchomości o podobnym potencjale. Dziś działamy wspólnie - opowiada Rutkowski. 

Szczecińskie oddziały obu instytucji miały podobne zasoby. Można powiedzieć, że oferta obrotu nieruchomościami zreformowanej AMW w Szczecinie i regionie się podwoiła. W liczbach wygląda to następująco: dziś szczecińska AMW ma 1500 nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 1200 ha. Wcześniej WAM dysponowała ponad 700 nieruchomości zabudowanymi i 500 niezabudowanymi o łącznej powierzchni ponad 480 ha. Z kolei z dawnego zasobu AMW doszło 260 działek o powierzchni 750 ha.

W związku z nowelizacją w regionalnej AMW nie są planowane redukcje etatów. Rutkowski podkreśla, że przygotowania do zmian trwały prawie od roku, kiedy powołano wspólną komisję obu agencji.

- Byliśmy dobrze przygotowani, połączenie było płynnym procesem. Dziś wyzwanie stoi przed księgowością. W tym pierwszym okresie stawiamy duży nacisk na utrzymanie ciągłości finansowo-księgowej, - dodaje. 

Jak nowa ustawa ułatwi życie żołnierzom? Jednym z nowych rozwiązań jest naliczenie odprawy mieszkaniowej na dzień wskazany przez żołnierza, a nie jak wcześniej – w dniu wydania decyzji o wypłacie pieniędzy.

– To ma zachęcić do pozostania w służbie tych żołnierzy, którzy rozważali odejście na emeryturę w obawie przed utratą części kwoty wypłacanej przez agencję- tłumaczy Rutkowski. ©℗

(szymw)

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie