wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zmiana była pożądana

Zmiana była pożądana

Zmiana była pożądana
Data publikacji: 2015-10-06 09:57
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 2151 26216

Z początkiem października Agencja Mienia Wojskowego i Wojskowa Agencja Mieszkaniowa zostały połączone. To korzystna zmiana - ocenia Sławomir Rutkowski, dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Szczecinie.

Agencje zostały połączone dzięki ustawie przygotowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Dziś obie instytucje działają pod szyldem Agencji Mienia Wojskowego, ale podmiotem przejmującym jest Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, mająca bardziej rozbudowane struktury i szerszy zakres zadań.

Rolą nowej AMW jest m.in. przejmowanie i nabywanie mienia, remontowanie budynków i lokali mieszkalnych, a także budowanie mieszkań dla żołnierzy. Kolejnym zadaniem jest przechowywanie materiałów wybuchowych, broni i amunicji, obrót nimi. Nowością jest przyznanie AMW uprawnień do sprzedaży towarów i usług o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, także za granicę.

- Zmiana była jak najbardziej pożądana - mówi Sławomir Rutkowski, dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Szczecinie (wcześniej WAM). - Widoczne jest to na naszym szczecińskim przykładzie. Sąsiadujemy z dawną Agencją Mienia Wojskowego, a dotychczas zdarzało się, że mieliśmy różne polityki sprzedażowe nieruchomości o podobnym potencjale. Dziś działamy wspólnie - opowiada Rutkowski. 

Szczecińskie oddziały obu instytucji miały podobne zasoby. Można powiedzieć, że oferta obrotu nieruchomościami zreformowanej AMW w Szczecinie i regionie się podwoiła. W liczbach wygląda to następująco: dziś szczecińska AMW ma 1500 nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 1200 ha. Wcześniej WAM dysponowała ponad 700 nieruchomości zabudowanymi i 500 niezabudowanymi o łącznej powierzchni ponad 480 ha. Z kolei z dawnego zasobu AMW doszło 260 działek o powierzchni 750 ha.

W związku z nowelizacją w regionalnej AMW nie są planowane redukcje etatów. Rutkowski podkreśla, że przygotowania do zmian trwały prawie od roku, kiedy powołano wspólną komisję obu agencji.

- Byliśmy dobrze przygotowani, połączenie było płynnym procesem. Dziś wyzwanie stoi przed księgowością. W tym pierwszym okresie stawiamy duży nacisk na utrzymanie ciągłości finansowo-księgowej, - dodaje. 

Jak nowa ustawa ułatwi życie żołnierzom? Jednym z nowych rozwiązań jest naliczenie odprawy mieszkaniowej na dzień wskazany przez żołnierza, a nie jak wcześniej – w dniu wydania decyzji o wypłacie pieniędzy.

– To ma zachęcić do pozostania w służbie tych żołnierzy, którzy rozważali odejście na emeryturę w obawie przed utratą części kwoty wypłacanej przez agencję- tłumaczy Rutkowski. ©℗

(szymw)

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie