Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Zmarła Ewa Gruner-Żarnoch była prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie

Data publikacji: 2020-04-16 16:46
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-16 21:15
Zmarła Ewa Gruner-Żarnoch była prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie
 

Zmarła Ewa Gruner-Żarnoch, wieloletnia prezes szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich.

Jej ojcem był Julian Gruner, lekarz i lekkoatleta, mistrz w rzucie oszczepem na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Podczas drugiej wojny światowej organizował szpital polowy w Lublinie. Trafił w ręce Sowietów. Stał się jedną z ofiar zbrodni katyńskiej. Został zamordowany pod Charkowem.

Ewa Gruner-Żarnoch kontynuowała rodzinną tradycję, została lekarzem. W III RP włożyła ogromny wysiłek w upowszechnianie wiedzy o zbrodni katyńskiej. 

Dwa lata temu na gmachu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zawisła tablica upamiętniająca m.in. Juliana Grunera. Podczas tej uroczystości Jolanta Turlińska-Kępys, obecna prezes Stowarzyszenia Katyń, tak mówiła o swojej poprzedniczce:

- Był rok 1957. Mury tej uczelni opuszcza z dyplomem lekarza młodziutka Ewa. Poszła w ślady swojego ukochanego taty, lekarza, Juliana Grunera. W tej uczelni zrobiła dwie specjalizacje i doktorat. Przez całe dorosłe życie z ogromną determinacją szukała prawdy o swoim ojcu i wielu tysiącach Polaków, którzy zginęli w zbrodni katyńskiej. Powtarzała: jestem to im i ojcu winna. Ileż trzeba było determinacji, hartu ducha, siły woli, ale i profesjonalizmu, żeby dwukrotnie, w roku 1995 i w 1996, stanąć w lesie charkowskim nad mogiłami tych, których dzieci bezskutecznie poszukiwały. Ewa Gruner-Żarnoch po tych ekshumacjach już wiedziała, gdzie zginął jej ojciec i tysiące Polaków.©℗

(as)

Fot. archiwum

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ja
2020-04-16 20:52:50
Miałem okazję zetknąć się z działalnością Pani Prezes. Osoba zasługująca na naszą pamięć i szacunek.Niech spoczywa w pokoju.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ