wtorek, 18 grudnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Złodzieje tulipanów. Aleja znów straciła

Złodzieje tulipanów. Aleja znów straciła (akt. 1)

Złodzieje tulipanów. Aleja znów straciła
Data publikacji: 2016-05-04 12:00
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:04
Wywietleń: 2265 132225

Cięli tulipany, jak szaleni. Z najniższych pobudek, bo z chęci zysku. Policja zatrzymała ich na tzw. gorącym uczynku - złodziei kwiatów w dawnej al. kwiatowej.

Aleja po raz kolejny straciła. I znów na kolorach, kwiatach, na uroku. Jednak tym razem, sprawcy niszczenia jakości przestrzeni publicznej choć na chwilę zostali zatrzymani.

- Złodzieje chcieli ukraść 300 tulipanów w różnych kolorach, najprawdopodobniej w celu dalszej odsprzedaży. Wycięli je. Jednak nie zdążyli odejść daleko - przyznaje Andrzej Kus, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych, w którego pieczę aleja została przekazana z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. - Ich wycięcie znacząco naruszyło kompozycje kwiatowe, na które w ubiegłym roku wydaliśmy prawie 40 tysięcy złotych.
Szkody poczynione przez złodziei oszacowano na ok. 700 zł. Wartość materialna niewielka, ale sentymentalna - ogromna. Wprawdzie wciąż przy niektórych drzewach przetrwały nasadzenia tulipanów, wzorowane na holenderskich ogrodach królewskich, ale większość z nich - a więc też kolorów w zabetonowanej al. kwiatowej - jednak nie przetrwała. 

- Podczas ubiegłorocznego głosowania nad projektami Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy postanowili, że chcą tchnąć w dawną aleję kwiatową nowego ducha - przypomina A. Kus. - Ponad 1000 osób zagłosowało na projekt, który zakładał m.in. posadzenie w kwiatów i ustawienie ozdobnych gazonów oraz instalacji florystycznych. To dzięki niemu szara przestrzeń opustoszałej alei wzbogaciła się o kolejne - po krokusach sadzonych przez naszą redakcję wraz z Czytelnikami - 100 tysięcy cebulek narcyzów, tulipanów i czosnków olbrzymich, a też kolejnych krokusów. Mogły - jak do tej pory - cieszyć oczy szczecinian i turystów. Lecz padły łupem złodziei. 

- Już niebawem aleja zyska kolejnych 30 tysięcy krokusów i 15 dwumetrowych wież kwiatowych - zapewnia rzecznik ZUK. ©℗

(an)

Fot. Tomasz TOKARZEWSKI

Złodzieje tulipanów. Aleja znów straciła Złodzieje tulipanów. Aleja znów straciła Złodzieje tulipanów. Aleja znów straciła Złodzieje tulipanów. Aleja znów straciła Złodzieje tulipanów. Aleja znów straciła

Komentarze

jonatan
Często szczecinianie narzekają na Szczecin, że jest gorszy od innych miast. Ale co to w rzeczywistości oznacza? Mieszkańcy tego pięknego miasta są do niczego, nic nie szanują, nic nie dają od siebie, jak w komunizmie tylko czekają żeby wszystko za nich zrobić, i są wiecznymi malkontentami urabiającymi złą opinię Szczecinowi. Ten artykuł dotyka tylko czubka góry lodowej beznadziejnego społeczeństwa tego miasta.
2016-05-05 23:43:40
wk
Chyba ktoś źle policzył - tylko 700 złotych straty? Tyle miałoby kosztować odtworzenie (wykopanie zniszczonych cebulek, kupienie i zasadzenie nowych kwiatów w tych miejscach). Nic dziwnego, że podając takie kwoty zniszczenia, sąd (policja) może to potraktować jako nikła wartość szkody...
2016-05-05 13:44:07
bieta
Pobłażliwość porażająca! Tak się cieszyłam ostatnio przechodząc tamtędy i zachwycając się tulipanami!
2016-05-05 10:48:55
Szczecin
to nie miasto - to stan umysłu.
2016-05-05 09:13:19
Kompletne zera
I co, ktoś uwierzy, że zostaną tak ukarani, że nigdy w życiu nie powtórzą swojego uczynku?
2016-05-05 08:48:28
Oj, ma wzięcie u szczecińskich złodziei ta biedna, kaleka aleja.....
.Nie od tej wiosny....
2016-05-05 07:50:09
kan
Przecież tam są kamery.
2016-05-04 21:44:42
Gargamel
"choć na chwilę zostali zatrzymani"... czyli co? złapali ich i zaraz puścili bo "niewielka szkodliwość społeczna czynu"? W jakim my kraju żyjemy! Powinni teraz odpracować to co zniszczyli i za własne pieniądze naprawić szkodę! Nie ma pieniędzy? To niech zapier***a przy zamiataniu ulic, albo czyszczeniu kibli!
2016-05-04 20:25:33
Mieszkaniec
Po raz kolejny wychodzi na to że nasza Straż Miejska nie nadaje sie do niczego.Łapią faktycznych działkowiczów za sprzedaż produktów ze swoich działek w centrum miasta A nie potrafią odróżnić meneli-złodziei którzy sprzedają kwiaty kradzione z miejskich skwerów.Tą są nasze pieniądze i za nasze pieniądze jest utrzymywana Straż Miejska.Albo się wezmą do roboty albo tej formacji podziękujemy.
2016-05-04 20:14:32
mieszkanka
Tym razem wycięli,a przed moją klatką powyrywali z cebulkami ,podeptali i zniszczyli tulipany, które posadziłam za własne pieniądze . Wycięli też wszystkie na skarpie przy Katedrze oraz z trawnika na Wyszyńskiego. Przed sklepem Netto przy Niepodległości sprzedają kradzione tulipany po 40 groszy.
2016-05-04 18:09:08
jjll
cytat: 'Z najniższych pobudek, bo z chęci zysku" - czy to o prezesach tzw. spółek miejskich?
2016-05-04 16:52:55
Kask
Jeśli zostali złodzieje na gorącym uczynku złapani to nie są anonimowi. należałoby ich ukarać. Obciążyć finansowo i naprawić szkodę.
2016-05-04 16:28:56
m do
trzeba chodzic na wybory
2016-05-04 15:04:40
do m
Interes gastronomika polega na tym, że to miasto mu funduje szereg rzeczy. Ostatnio słychać o tym, że chce wyremontować plac Orła, aby jego wyszynk miał się dobrze.
2016-05-04 13:39:20
Przyjezdny
Kwiaty zawsze i wszędzie są ładne. Ale ten rurowy kontener... Obrzydliwość!
2016-05-04 13:37:25
takaprawda
i tak wygląda cały Szczecin niestety - ładujemy publiczne lub prywatne pieniądze żeby było ładnie a klika matołów to pomaluje farbą, wytnie lub zniszczy - nic dziwnego że wspólnoty się odgradzają... niestety