wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Złodziej podrzucił na plebanię zaginiony zabytek

Złodziej podrzucił na plebanię zaginiony zabytek [FILM]

Złodziej podrzucił na plebanię zaginiony zabytek
Data publikacji: 2020-03-20 11:36
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-21 19:25
Wywietleń: 1530 448286

Po raz kolejny dzięki współpracy zachodniopomorskich policjantów ze społeczeństwem następny zaginiony zabytek zniknął z listy poszukiwanych przedmiotów wpisanych w historię naszego regionu.

Z policjantem Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie, zajmującym się odnajdywaniem zaginionych zabytków, skontaktował się proboszcz parafii Chrystusa Króla w Szczecinie - Skolwinie. Duchowny przeglądając publikację funkcjonariusza dotyczącą historii tego kościoła natrafił na informację o zaginionych zabytkach z tego terenu. Poinformował policjanta, iż w jego świątyni znajduje się kociołek, który może być zaginionym naczyniem na wodę święconą z początku XX w.

Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie pojechali do parafii. Na miejscu potwierdzili, że wskazany przedmiot, to poszukiwany secesyjny kociołek z mosiądzu, zaginiony z kościoła w Skolwinie po 1998 roku. Funkcjonariusze ustalili, że 120-letnie naczynie na wodę święconą, ktoś podrzucił na teren plebanii, prawdopodobnie po nieudanej próbie sprzedaży w skupie złomu. Naczynie nosi ślady uszkodzeń ornamentu zdobiącego obrzeże kociołka, co najprawdopodobniej miało utrudnić jego identyfikację.

Lista poszukiwanych zabytków

Policja wciąż poszukuje pozostałych zaginionych zabytków z szczecińskich kościołów min.: cynowych lichtarzy z 1797 roku z kościoła seminaryjnego, XIX-wiecznej monstrancji z kościoła w Stołczynie, barokowego epitafium epitafium z ok. 1759 roku, rzeźby Chrystusa z ok. 1750 roku, dwóch figur Ewangelistów z ok. 1650 roku z bazyliki pw. św. Jakuba, barokowej wapiennej płyty nagrobnej z ok. 1650 roku z kościoła pw. św. Jana Ewangelisty, XIX-wiecznych: ikony z przedstawieniem Chrystusa Pantokratora, krucyfiksu, mosiężnej monstrancji, naczynia na wodę, kadzielnicy z 1891 roku oraz dwóch koron ślubnych z cerkwi prawosławnej pw. św. Mikołaja.

Zabytki te są ważnym elementem historii regionu, dlatego tak cenne są wszelkie informacje mogące przyczynić się do ich odnalezienia.

(ip)

Na zdjęciu: Kom. dr Marek Łuczak ogląda odnaleziony secesyjny kociołek z mosiądzu, zaginiony z kościoła w Skolwinie po 1998 roku.

Złodziej podrzucił na plebanię zaginiony zabytek Złodziej podrzucił na plebanię zaginiony zabytek

Komentarze

Cap kościelny
Cud !!! Cud, cud!!!!
2020-03-21 19:14:10
roger
zgredo, pokazałeś prostactwo w gryfinie a teraz znów otwierasz pusty mózg
2020-03-20 19:46:18
zgr-edo
Tylko naiwny uwierzy, że złodziej podrzucił ten kociołek na plebanię. Jestem więcej niżpewien, że zniszczenia dokonali kiecmani, a potem musieli wymyśleć jakąś historyjkę aby nie ponieść konsekwencji.
2020-03-20 17:28:11
)
Ludzie z pazerności własną matkę by sprzedali, więc złodziejstwo nadal się szerzy. Może gdyby za kradzież groziła amputacja, to coś by się zmieniło....
2020-03-20 11:59:30

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie