Środa, 17 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Zimowe wsparcie dla kociaków

Data publikacji: 26 grudnia 2023 r. 15:54
Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia 2023 r. 21:56
Zimowe wsparcie dla kociaków
Społeczni opiekunowie utrzymują populacje wolno żyjących kotów miejskich głównie z własnych środków. Czyli z wielkim poświęceniem, kosztem osobistych wyrzeczeń. Miasto wspiera ich na miarę możliwości budżetu gminy, nie według rzeczywistej skali potrzeb. Fot. Sylwia Dudek  

W najbliższy czwartek (28.12), ostatni raz w mijającym roku, na wsparcie karmą podopiecznych będą mogli liczyć społeczni opiekunowie kotów wolno żyjących w Szczecinie. Będzie wydawana w schronisku - przy ul. Zwierzęcy Zakątek.

Szczecin pomaga w opiece nad bezdomnymi zwierzętami. Także nad wolno żyjącymi kotami. Gwarantując nie tylko wsparcie w opiece lekarsko-weterynaryjnej, ale m.in. również w ich zimowym dokarmianiu. Na miarę sił i środków gminy - co niestety oznacza, że nie na skalę realnych potrzeb, sygnalizowanych przez społecznych opiekunów.

W gminnym Programie opieki nad zwierzętami oraz zapobiegania ich bezdomności środki na zimowe dokarmianie szczecińskich dachowców są rezerwowane od wielu lat. Początkowo społecznym opiekunom (zarejestrowanym i posiadającym aktualną Kartę Szczecińskiego Społecznego Opiekuna Kotów Wolno Żyjących - przyp. an) wydawano zarówno karmę suchą, jak i mokrą. Jednak za sprawą ograniczonych środków, od dawna ze schroniska jest przekazywana wyłącznie ta pierwsza.

Najbliższy termin zimowego wsparcia społecznych opiekunów i ich podopiecznych to 28 grudnia (najbliższy czwartek). Karma będzie wydawana w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt (ul. Zwierzęcy Zakątek 1, przystanek na żądanie "Gorki Ustowskie"), w godz. 8-16.

- Przypominamy, że przy wydawaniu karmy każdy opiekun jest zobowiązany do okazania oryginału Karty Szczecińskiego Opiekuna Kotów Wolno Żyjących. Dopuszcza się wydawanie karmy osobom upoważnionym jedynie za okazaniem pisemnego upoważnienia, zweryfikowanego przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin - przypomina administracja schroniska

Miasto gwarantuje społecznym opiekunom wolno żyjących kotów również wsparcie w opiece lekarsko-weterynaryjnej, a także nieodpłatnym przekazywaniu budek siedliskowych. Nie jest to jednak pomoc bezwarunkowa. Z możliwości uzyskania wsparcia dla swych podopiecznych może zostać pozbawiony ten z opiekunów, który zaniecha ich sterylizacji, kastracji, usypiania ślepych miotów. Lub będzie utrudniał podejmowanie takich działań innym. W konsekwencji może też zostać skreślony z listy społecznych opiekunów i stracić wszelkie z tym związane korzyści. ©℗

(an)

Szczecin nie może sobie finansowo pozwolić na kompleksowe utrzymywanie populacji wolno żyjących kotów miejskich. To zadanie dzieli więc z ich społecznymi opiekunami oraz organizacjami pozarządowymi, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt. Dlatego karmą wspiera koty miejskie wyłącznie w ograniczonym zakresie i tylko w okresie zimowym. W tym roku jest to wsparcie o łącznej wartości 95 tysięcy złotych.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gość
2023-12-27 21:35:35
Nie pomagasz. Nie krytykuj! Nie chce, nie każdy może ale niech szanuję Tych którzy to robią. Z własnej inicjatywy, z miłości do zwierząt. Bądź dobrym człowiekiem dla wszystkich stworzeń żyjących. Człowiek też ssak a miłość dostaje a reszta też na nią zasługuje. Dobrego życia dla wszystkich życzę!
Nikt
2023-12-27 17:40:57
Godne pochwały, te zwierzęta cierpią z powodu ludzi. Wolę im pomagać niż dać naciągać się roszczeniowym patolom, którzy zawsze są niezadowoleni bo chcieliby więcej.
@@Mirka
2023-12-27 17:30:52
Brawo! i raz jeszcze Brawo! :) :) :)
@Mirka
2023-12-27 12:29:17
Uważaj, bo kiedyś rodzina znudzi się twoim biadoleniem i odda Cię do DPSu.
Świnoujścianka
2023-12-27 11:24:31
Mam w domu kotki, do niedawno wż. Do niedawna miałam wraz z innymi opiekunami innego kotka, ale zniknął nagle. Chociaż my opiekunowie domyślamy się, kto to zrobił... ale za rękę nie złapałyśmy. Miasto tez w Świnoujściu pomaga w opiece kotków wż. Wszystkim ludziom o dobrych sercach dziękuję po stokroć dziękuję !!!!
@Przemysław
2023-12-27 08:40:59
:)
Przemysław
2023-12-26 23:39:56
Do tych co piszą i stękają że znów o kotach czy psach bezdomnych potrzeba to czy tam to. Nie pomagasz nie krytukuj bo nie pomagając nie masz prawa się wypowiadać i negować takie akcje. Są potrzebne bo przez znieczulicę ludzką i nie odpowiedzialność te zwierzaki trafiają na ulicę czy schroniska. Łatwo jest krytykować niż dobrze działać. Tak pomagam nie wytykając nikomu czy prosząc aby mi ktoś coś dał na zwierzaki. Mam i daję a nie będe miał to z przykrością nie dam bo niby skąd ale zdobęde i dam.
Stokrotka
2023-12-26 22:53:07
A ja wolę pomagać zwierzęta niż ludzkim naciagacza
Lalka z Bezrzecza
2023-12-26 22:31:46
Na niebuszewie w bialy dzień szury radośnie krosfituja po brukowanych ulicach.
Alex
2023-12-26 22:24:41
No tak, pomaganie innym to takie nudne zajęcie... ale jakże potrzebne.. bezdomność często zwierzęta zawdzięczają nam, ludziom!!! I tylko my, ludzie jesteśmy w stanie im pomóc, ja to traktuję nie tylko jako przyjemność ale także trochę jak obowiązek względem słabszych i bezbronnych. Wszystkiego dobrego dla ludzi z wielkim serduchem, dobro wraca..
2xobiecaćtojak1dać
2023-12-26 21:50:42
W tekście w prestiżowym „American Spectator” , którego autorem jest Michael O’Shea, wskazano, że nowa koalicja rządząca, która przejęła władzę po wyborach z 15 października, występując pod hasłami obrony demokracji, realizuje obecnie działania charakterystyczne dla reżimów totalitarnych.
s
2023-12-26 21:42:55
Jeśli tyle kotów Szczecinie, to dlaczego szczury biegają w południe po ulicach ? Obecnie częściej widzę rozjechanego szczura przez samochód niż dzikiego kota...
Mirka
2023-12-26 18:41:47
Jeśteśmy znudzeni tym cìaglym biadoleniem o kotkach i pieskach którym żle na tym świecie
Końca nie ma
2023-12-26 16:44:03
Wydanie tych pieniędzy na sterylizacje już żyjących i zbadanych kotów dałoby oszczędności w przyszłości. Kurierze szanowny, co drugi dzień artykuł o kotach. Ludzie są już często obojetni, nieustanne zbiórki. Gdyby powstal rejestr zwierząt domowych i konieczność sterylizacji to za kilka lat nie mamy problemu bezdomnych zwierząt. A tak tylko zebroakcje. To nic nie daje.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA