piątek, 04 grudnia 2020r.

Zielone światło dla schroniska. Przetarg rozstrzygnięty

Data publikacji: 2020-10-27 21:03
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-29 09:32
Zielone światło dla schroniska. Przetarg rozstrzygnięty
 

Wkrótce ruszy budowa nowej siedziby Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie. Przetarg został rozstrzygnięty, a na dniach zostanie podpisana umowa z wybranym wykonawcą - spółką Adamietz. Chociaż finansowanie tej długo oczekiwanej inwestycji - ze względów formalnych - przeniesiono na przyszły rok, to jest gwarancja rezerwy budżetowej na ten cel: ponad 15,1 mln złotych.

Nowe schronisko ma powstać na 5-hektarowej działce przy ul. Południowej. Pierwotny projekt, w którym pomieszczenia zarezerwowane dla potrzeb opieki nad bezdomnymi zwierzętami miały zajmować ponad 3 tys. m kw., został znacząco zredukowany. Nie pomieści więc 120 psów i 100 kotów lecz - w nowej wersji - 80 psów oraz 60 kotów.

Cięcia dla zmniejszenia kosztów

Nowe schronisko nie będzie podłączone do miejskiej sieci centralnego ogrzewania, jak początkowo zakładano. Nie będzie otoczone specjalnie zaaranżowaną zielenią. Bo z tej części projektu, także jako zbyt drogiej w realizacji, urzędnicy miasta nie uwzględnili już z pierwszej wersji SIWZ. Redukcja kosztów wymogła również etapowania całości ambitnego przedsięwzięcia, które w wersji pierwotnej zakładało m.in. także budowę zewnętrznego wybiegu dla psów z urządzeniami do agility, jakie byłyby dostępne także dla psów właścicielskich z tej części Gumieniec. Jak również - budowę terenu rekreacyjnego, siegającego - urządzonymi tarasami i pomostami - aż po niedaleką rz. Bukowa.

Ostatecznie, schronisko będzie miało formę parterowego budynku złożonego z pięciu pawilonów, których łączna powierzchnia wyniesie 2 tys. m kw. Dwa pawilony w całości będą przeznaczone dla psów, a jeden osobny dla kotów. Każdy boks dla psa będzie miał wydzielony zadaszony, ogrodzony wybieg. Pomiędzy pawilonami powstaną także otwarte wybiegi. W pozostałej części powstanie strefa dla odwiedzających, sale edukacyjne, gabinety weterynaryjne, szpital z salą operacyjną, pomieszczenia socjalne, magazyny, biura.

W drodze formalnej

Pierwszy przetarg dla wyłonienia firmy, która wybuduje przytulisko dla zwierząt przy ul. Południowej, został unieważniony. Okazało się bowiem, że urzędnicy miasta nie tylko nie dopracowali Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), ale przede wszystkim nie doszacowali skali przedsięwzięcia. W budżecie miasta na ten cel zarezerwowano niespełna 17 milionów złotych, gdy operaty szacunkowe potencjalnych wykonawców (Calbud i NIWA) opiewały na znacznie większe kwoty: od ponad 27,3 mln złotych do blisko 29 milionów zł.

Dopiero okrojenie ambitnego projektu inwestycji i drugi przetarg przyniosły oczekiwane rozstrzygniecie. Nie bez perturbacji. Jedna z wykluczonych z postępowania firm (Expert z Dolic; nie wykazała posiadania niezbędnego doświadczenia, określonego w SIWZ) zaskarżyła decyzję komisji przetargowej do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta jednak - niedawnym rozstrzygnięciem - odrzuciła to roszczenie w całości.

Inwestycja w dwa lata

To w końcu - po ponad 3 miesiącach analizy ofert - pozwoliło na rozstrzygnięcie przetargu i na wskazanie spółki Adamietz ze Strzelec Opolskich jako wykonawcy nowej siedziby schroniska. Firma ta właśnie przebudowuje szczeciński amfiteatr. Natomiast na budowę przytuliska będzie miała 24 miesiące od przejęcia placu budowy. Za realizację inwestycji otrzyma 15 107 240 złotych. Na tyle będzie opiewała umowa, jaka na dniach zostanie podpisana między stronami.

W roli inwestora występuje Gmina Miasto Szczecin. Która pełnienie nadzoru inwestorskiego przy realizacji zadania pn. "Budowa schroniska dla zwierząt bezdomnych w Szczecinie, przy ul. Południowej" powierzy Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu DARO Dariusz Czapla z Gorzowa Wlkp. Wyłonionemu w odrębnym postępowaniu przetargowym, rozstrzygniętym jeszcze we wrześniu br. Ów nadzór będzie kosztował Szczecin ponad 288 tysięcy złotych. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: Wizualizacja nowej siedziby Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie.

Komentarze

:)
2020-10-28 08:17:30
@stary-nie będzie bo lekarze wyjechali i nie ma kto leczyć i ludzi i zwierząt ,ale są znahorzy, szamani, antyszczepy, foliarze oni pomogą za drobną opłatą ..
stary
2020-10-27 21:16:17
A geriatria dla psów będzie czy wyleciała z projektu? To był naprawdę nowatorski pomysł i nawet ludzie zazdrościli psom.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ