piątek, 18 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zdrowie pod kontrolą

Zdrowie pod kontrolą

Zdrowie pod kontrolą
Data publikacji: 2015-11-14 18:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 1936 37557

Przez całą sobotę w szczecińskiej Galerii Handlowej Kaskada można było m. in. wykonywać bezpłatne pomiaru stężenia cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie, sprawdzić wydolność płuc, albo zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku. Z taką ofertą wyszli do szczecinian studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. - Mnie to od razu skacze ciśnienie, jak tylko żona wyciąga portfel z torebki - żartował Waldemar Jankowski, który akurat robił w Kaskadzie zakupy.

Zainteresowanie ofertą profilaktyczną, jaką zaproponowali przyszli lekarze ze szczecińskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, było duże.

- Przechodziłem i postanowiłem sobie zmierzyć cukier - mówi pan Eugeniusz. - Wykorzystałem okazję, bo do lekarza w przychodni trudno się dostać. Wiek robi swoje, warto mieć sprawy pod kontrolą. Ciśnienie mierzę sobie sam. Takie akcje jak ta powinny się odbywać przynajmniej raz w miesiącu.

Studenci przygotowali w Kaskadzie kilka stanowisk.

- Na tym, gdzie można zmierzyć stężenie cukru we krwi, są też ulotki z informacjami o cukrzycy, miażdżycy, chorobach układu krążenia - mówi Zuzanna Wieczorek, studentka PUM. - Kolejne stanowisko jest poświęcone zdrowiu kobiet, inne dotyczy zdrowia mężczyzn. Dalej można sprawdzić wydolność płuc, zmierzyć ciśnienie. I zapisać się do bazy DKMS. Wolontariusze pracują w trzech turach, na każdej jest ok. 20 osób.

Z oferty skorzystała m. in. pani Renata Grzymska.

- Studenci są młodzi, wspaniali i przepiękni - mówiła. - Mają odpowiednie podejście, czym bardzo zachęcają.

Do bazy potencjalnych dawców szpiku DKMS zgłosił się w sobotę m. in. Mateusz Matusik.

- Przyjechałem z Danii - mówi. - Jestem na zakupach, zobaczyłem, że jest okazja, więc się zgłosiłem. Dawno chciałem to zrobić.

Inicjatywę studentów bardzo dobrze oceniają też państwo Beata i Waldemar Jankowscy.

- Dobrze, że można się przebadać, bo mnie to od razu skacze ciśnienie, jak tylko żona wyciąga portfel na zakupach - żartował pan Waldemar.

- Człowiek sam nie idzie, żeby się zgłosić do bazy dawców szpiku, ale na szczęście oni przychodzą do człowieka - mówiła pani Beata. - Chcę sprawdzić, czy mój wiek na to pozwala. Gdyby była taka możliwość, chętnie bym komuś uratowała życie.

Dla najmłodszych przygotowano "Szpital Pluszowego Misia". Sobotnia akcja "Zdrowie pod kontrolą" potrwa w Kaskadzie do godz. 21.

(gan)

Fot. Robert Stachnik

Zdrowie pod kontrolą Zdrowie pod kontrolą Zdrowie pod kontrolą Zdrowie pod kontrolą

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie