Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Zbiornik poza planem na przebudowie al. Wojska Polskiego

Data publikacji: 11 lutego 2023 r. 07:23
Ostatnia aktualizacja: 13 lutego 2023 r. 15:32
Zbiornik poza planem na przebudowie al. Wojska Polskiego
Podczas prac na pl. Zgody odkryto przeciwpożarowy betonowy zbiornik, którego nie było na żadnych mapach. Fot. Szczecińskie Inwestycje Miejskie  

Kolejna "niespodzianka" na placu budowy, jakim jest al. Wojska Polskiego w Szczecinie. Niestety, nie jest to przyjemne odkrycie, a pozostałości po obiekcie, którego nie ma w planach, a tym samym w projekcie. Chodzi o betonowy zbiornik, który powstał prawdopodobnie w czasie II Wojny Światowej.

- Inwestycja drogowe to nie tylko chodniki i nowe jezdnie, w dużej mierze to także skomplikowana i długotrwała przebudowa różnego rodzaju instalacji i sieci, znajdujących się w ziemi - mówi Piotr Zieliński, rzecznik miasta ds. inwestycji. - W idealnym świecie, wejście na plac budowy i rozpoczęcie prac ziemnych oznaczałoby usunięcie starych sieci i zbudowanie od podstaw nowych na podstawie map i dokumentacji, które uwzględniałyby cały zakres tego, co w ziemi się znajduje. Niestety, i większe i mniejsze kolizje sieciowe, są szarą codziennością budowlańców realizujących inwestycje drogowe. Zwłaszcza te, które są prowadzone w gęstej, miejskiej zabudowie.

Podkłady mapowe, na podstawie których sporządzane są projekty, nie zawsze uwzględniają zmiany, które zaszły w infrastrukturze wiele lat temu. To efekt zaniedbań, które miały miejsce w dużej mierze w latach powojennych ubiegłego wieku. Dlatego dochodzi do sytuacji, w których nagle obok rury pojawia się kabel, którego nikt się nie spodziewał i z którym trzeba coś zrobić.

- Poszukiwanie właściciela, procedury związane z uzyskaniem uzgodnień, jak również zmiany projektowe i dodatkowe roboty budowlane, pochłaniają czas. To przekłada się w dużej mierze na to, że efekt końcowy inwestycji drogowej, czyli chodnik, jezdnia czy ścieżka rowerowa, pojawia się później niż to pierwotnie zakładano - dodaje Piotr Zieliński. - Z takimi niespodziankami spotykali się wykonawcy na wielu miejskich zakończonych inwestycjach, które były prowadzone przez różne miejskie jednostki.

Lista inwestycji z "niespodziankami" jest długa: węzeł Łękno, węzeł Granitowa, ul. Szafera i Arkońska, al. Papieża Jana Pawła II, ul. Hoża, węzeł Głębokie... Co istotne, takie sytuacje zdarzają się również i teraz, podczas inwestycji, które są w trakcie realizacji. Wykonawcy i nadzorujący takie zadania jak Modra i Koralowa, układ drogowy na Międzyodrzu, torowa rewolucja z przebudową w okolicy dworca Niebuszewo i ulicą Kolumba, w różnym zakresie także musieli i w pewnej części dalej mierzą się z podobnymi wyzwaniami.©℗

Tomasz TOKARZEWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@mesel
2023-02-14 17:40:53
Dokładnie tak jest jak piszesz, w pełni się z tym zgadzam. Dodałbym więcej argumentów ale cenzura nie przepuści, tak jak mojego poprzedniego wpisu, mówiącego o "układzikach" między tą firmą a urzędem miejskim. Ewidentnie ktoś tu próbuje ukryć prawdę i nie pozwala mówić wprost, kto komu rękę myje
mesel
2023-02-13 20:54:40
"Partacka firma chwyta się każdej sztuczki, żeby wydłużyć terminy i nie płacić kar umownych." - No, to brzmi najlogiczniej w całej tej historii. Tzn. "najlogiczniej" to może złe słowo, bo logiki w tym za grosz, gdyż te kary po coś w końcu są. Ale skoro są "dobre układy" z miastem, to znaczy, że miasto pewnie też tu ma niejedno partactwo za uszami, więc koniec końców wciska się wszystkim kit "wicie, rozumicie, historyczne uwarunkowania". A łapka łapkę umyła...
@mesel
2023-02-13 14:37:31
Nie, to tylko tania wymówka energopolu, tzn. teraz MTMu. Partacka firma chwyta się każdej sztuczki, żeby wydłużyć terminy i nie płacić kar umownych. Oczywiście ze o tym zbiorniku mogliby się dowiedzieć, gdyby dokładnie przeprowadzili inwentaryzację i przejrzeli stare dokumenty. Ale przecież to było oczywiste ze tego nie zrobią, bo to żadna porządna firma tylko partacki MTM, który jest tak na prawdę spadkobiercą słynącego z partactwa energopolu. I podobnie jak on, ma dobre układy z miastem
mesel
2023-02-13 00:31:41
A mnie zastanawia co innego. Na zdjęciach widać pokrywy i włazy do tego zbiornika. I nie było ich na żadnych planach? Przez 80 lat nikt kompletnie nie zainteresował się do czego prowadzą te włazy? Nie zaglądał tam? Nikt nie ujął tych wejść chociażby przy poprzednich remontach? Tak sobie tkwiły te studzienki w jezdniach i nikogo nie obchodziły? Nie było żadnego przeglądu przez ostatnie pół wieku? Naprawdę taką dokumentację centrum(!) miasta robi się dopiero teraz? To jakiś żart?!
Wojenne historie
2023-02-13 00:13:17
I na dodatek tyle lat przetrwała ta konstrukcja bez zawalenia i nie ma ten beton żadnego zbrojenia, co widać na zdjęciach, zwłaszcza górna pokrywa. I nie porasta tego żaden mech i glony, jak dopiero co oddane do użytku Schronisko dla piesków czy dach Amfiteatru, zdobywcy wielu nagród. Ot, Niemiecka Solidna Robota!
prawda
2023-02-12 22:27:43
co Wy tam wymyslacie to jest basen do plywania bo niemcy lubili i lubja plywac a tu byla taka plarza miejscowa tak mowili ci co tu mieszkali po wojnie ! A ponadto juz zapomiano jak 5 lat temu szczury chcialy nas zjesc i miasto gazowalo te trutnie a potem cale koldry zdechlych plywaly po Odrze a w domach mielismy taki "dziwny zapach" ale mozna bylo przetrwac. Ile jeszcze bedzie niespodzianek oby NIE za bardzo odczuwalnych!!!I O CO TEN KRZYK???
CIekawostka
2023-02-12 13:24:42
Napisałem krytyczny post i został usunięty. Dlaczego? Bo miasto, planiści, nadzorcy i wykonawcy - wszyscy zawiedli? Nikt planów nie sprawdził? A konkurencja je przytoczyła! Czyli są dostępne w archiwum, do którego z redakcji Kuriera Szczecińskiego nie tak daleko wszak! Co za żenada...
FIGO
2023-02-12 10:17:16
Rysio , Ty pisz tak , abyś nie miał procesu ! . Ja w swojej radosnej twórczości , często dopuszczam się okołoprocesowych pomówień i w tym miejscu bardzo dziękuję moderatorom , że co nie fair jest blokowane . Wolność słowa tak , ale i odpowiedzialność za słowo również . Dziękuję Kurierowi również , że przepuszcza czasami wulgarno-brukowe słownictwo . Tłumaczę to tym, że jako dawny czytelnik tygodnika " NIE " zarzucałem Cycholowi język . On powiedział , to język ludzi w Polsce .Ja tylko nagrywam !
ryszard
2023-02-12 09:45:01
dlaczego nie można wysłać komentarza który jest nie przychylny władzy miasta
ryszard
2023-02-12 09:37:43
czas najwyższy zmienić władze miasta obecna władza doprowadza piękny SZCZECIN do drogowych absurdów po którym nie da się jeździć
@deu. Quali....
2023-02-11 21:10:09
Po wojnie to dużo papierów i dokumentacji zniszczono na zasadzie: bo to jest niemieckie.
Baca
2023-02-11 16:34:22
Co wy tu godocie ceprze że pojawiają się kable których nie ma na planach na skutek powojennych zaniedbań?! Burdel macie w tym archeo, po blisko 80 latach odnalazł się kabel na Wojska Polskiego? U was w magistracie otworzyliśta szafe a tam leżały jeszcze papiery Piotrka Zaremby. Za to zajmowaliście się szyną poniemiecką na ulicy łącznie z tym konserwatorem zabytków zamiast dobrze przygotować inwestycję mało potrzebną którą chciliśta przepalić. Przesiębiorcy lokalni zachwyceni waszym frontem
deu. Qualität
2023-02-11 12:20:50
Nieduży, szczelny, betonowy zbiornik, wystarczy zasypać piachem i zagęścić, w tym miejscu nic się nie zapadnie. Zamiast ciesyć się z tego prezentu, to biadolą, żeby przedłużyć terminy? Jeśli go wykopią, czy zniszczą, to prędzej czy później coś się w tym miejscu podmyje. Z drugiej strony, to kolejny przykład niemieckiego Ordnungu, samowolek budowlanych, braku dokumentacji prac itd.
@FIGO
2023-02-11 12:07:04
FIGO 2023-02-11 08:31:50 - Faktycznie z tym co zrobiono z Wojska Polskiego to mało kto to rozumie. Nawet ekolodzy zaczynają się drapać po łepetynach . Znajomy, który dawno nie był w naszym umęczonym grodzie, stanął jak wryty i załkał - Co tu się stanęło ?!
Max
2023-02-11 11:38:13
W Królewcu było podobnie, cała infrastruktura podziemna była zasypywana, a na powierzchni budowano drogi i bloki. Tutaj na zdjęciach obiekt wygląda jak element większej całości.
Piotr
2023-02-11 11:05:36
Juz po zbiorniku, śladu nie ma.
expert
2023-02-11 10:12:59
To i może złoty pociąg znajdą ?
FIGO
2023-02-11 08:31:50
Pamiętam , że Wojska Polskiego to była szeroka arteria , pozwalająca na szybki przejazd przez Szczecin . Co niby teraz to będzie zawężone o ścieżki rowerowe ? .Co ta za jakiś pomysł nielogiczny ? ! Te niespodzianki pod jezdnią to też zagadka ? . Basen na wody opadowe , basen pożarowy , czy może lokalny schron ? Co też , te Niemiece nawyczyniali ? Nie ma co starego g..a ruszać , taka jest zasada !
Artur
2023-02-11 08:07:47
Wygląda to na zbiornik wody pitnej, na wypadek awarii sieci w wyniku bombardowania miasta.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA