Sobota, 23 września 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Zbadaj się u urologa. Masz pretekst

Data publikacji: 18 września 2023 r. 08:36
Ostatnia aktualizacja: 18 września 2023 r. 08:36
Zbadaj się u urologa. Masz pretekst
Fot. Anna GNIAZDOWSKA  

Badanie u urologa, bez skierowania, w Poradni Urologicznej szpitala na szczecińskich Pomorzanach – taka okazja nie zdarza się często. Rusza akcja przesiewowych badań urologicznych w ramach Europejskiego Tygodnia Urologii.

15 września przypada Dzień Prostaty – zespół Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej zaprasza na przesiewowe badania urologiczne: 19 września (wtorek) w Poradni Urologicznej (wejście od strony parkingu, za bud. F) Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie. Skorzystać z nich mogą pacjenci pierwszorazowi, tj. tacy, którzy nie są jeszcze pod opieką żadnej poradni urologicznej i którzy jeszcze nie byli u urologa.

– Zapraszamy mężczyzn, ale i kobiety – informuje Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka szpitala. – Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowań, ale obowiązują zapisy (już ruszyły): rejestracja telefoniczna tel. 91 466 13 60, od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-13.00.

Na badania szczególnie powinny zgłosić się osoby z grupy ryzyka: mężczyźni obciążeni genetycznie, ale także pacjenci otyli, nieaktywni fizycznie, palący, stosujący dietę bogatą w białko i czerwone mięso.

Urologiczne badania przesiewowe pozwolą wykryć nie tylko choroby nowotworowe, ale i inne patologie układu moczowego, np. kamice nerkowe.

Każdego dnia w Polsce średnio 48 mężczyzn słyszy diagnozę raka prostaty. Jeden na czterech ma już przerzuty. Można temu zapobiec wykonując badania profilaktyczne.

Ryzyko zachorowania na raka prostaty pojawia się w okolicy 50 r. ż. i wzrasta z wiekiem. Tymczasem wcześnie wykryty zwiększa szanse na jego wyleczenie nawet do 90 procent, a potem kontrolowanie choroby i jeszcze wiele lat dobrego życia. Według danych Polskiego Towarzystwa Urologicznego, nowotwory urologiczne stanowią aż 25 proc. nowotworów rozpoznawanych w Europie i Polsce – obok raka prostaty to także rak pęcherza i rak nerki.

Europejski Tydzień Urologii obchodzony jest w tym roku 24-30 września. Celem jest: zwiększanie świadomości społecznej w zakresie wczesnych objawów, sposobów wykrywania i badań przesiewowych w kierunku najczęstszych schorzeń układu moczowego; popularyzacja zdrowego, aktywnego stylu życia oraz profilaktyki pierwotnej chorób nowotworowych; prezentacja potencjału i aktywności szczecińskiej urologii akademickiej w zakresie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia, ze szczególnym uwzględnieniem technik minimalnie inwazyjnych (w tym robotycznych).

(k)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Adam
2023-09-19 11:03:37
Może gazeta wyjaśni i sprawdzi jak można rzeczywiście umówić się na badanie. Jakakolwiek próba kontaktu kończy się fiaskiem. Po co reklama z której i tak nie można skorzystać. A organizatorzy niech pójdą po rozum do głowy i rzetelnie zorganizują badania.
P.
2023-09-18 13:22:05
@mezczyzna ,tak to jest w tym antyludzkim państwie,miliardy z pana podatków rozdają ,przepalają,marnują,trwonia itd a na darmowe badanie nie można się dostać ,ochrona zdrowia w ruinie 2023!proszę o tym pamiętać w dniu 15.10.23 biorąc udział w wyborach
Mezczyzna
2023-09-18 12:52:20
Czekałem 30 minut na rozmowę słuchając ile to osób przede mną oczekuje również. Gdy w końcu doczekałem się swojej kolejki, osoba po drugiej stronie nawet się nie odezwała, tylko rozłączyła bez słowa.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA