niedziela, 23 września 2018.
Strona główna > Wiadomości > Zażalenie prokuratury na warunkowy areszt kierowcy ciężarówki

Zażalenie prokuratury na warunkowy areszt kierowcy ciężarówki

Zażalenie prokuratury na warunkowy areszt kierowcy ciężarówki
Data publikacji: 2018-04-23 18:13
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:38
Wywietleń: 813 324389

Prokuratura złożyła zażalenie na warunkowy areszt kierowcy ciężarówki, która w Słowinie zderzyła się z autobusem, doprowadzając do śmierci dwojga uczniów i zranienia 17 osób. W poniedziałek 23 kwietnia do sądu wpłynęło 35 tys. zł kaucji i podejrzany mógł wyjść z aresztu.

- Zażalenie zostało złożone do Sądu Rejonowego w Koszalinie. Ten przekaże je z aktami sprawy do Sądu Okręgowego, który rozpatrzy zażalenie. Teraz pozostaje czekać na termin posiedzenia sądu – powiedział PAP w poniedziałek po południu rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski.

Rzecznik dodał, że prokurator argumentował zażalenie głównie obawą matactwa i zagrożeniem surową karą czynu, o którego popełnienie podejrzewa 51-letniego kierowcę ciężarówki. Prokuratura zarzuciła mu nieumyślne spowodowanie katastrofy w ruchu lądowej, do której doszło 17 kwietnia. Grozi za to do 8 lat pozbawienia wolności. Zginęło wtedy dwoje uczniów, a 17 osób zostało rannych. Prokurator wnioskował o bezwzględny trzymiesięczny areszt.

20 kwietnia kierowca ciężarówki został decyzją Sądu Rejonowego w Koszalinie tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Postanowienie sądu zostało wydane warunkowo. Wyjście z aresztu sąd uzależnił od wpłaty 35 tys. zł poręczenia majątkowego.

Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Koszalinie sędzia Sławomir Przykucki, w poniedziałek przed południem poręczenie wpłynęło do sądu i podejrzany mógł wyjść z aresztu. Rzecznik dodał, że mężczyzna może tam wrócić, jeżeli prokuratura złoży zażalenie (wówczas jeszcze nie wpłynęło do sądu) i okaże się skuteczne.

W katastrofie drogowej w Słowinie 17 kwietnia zginęło dwoje uczniów Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. 17 osób zostało rannych. Mężczyzna w prokuraturze odmówił składania wyjaśnień i odpowiedzi na szczegółowe pytania prokuratora.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, ciężarówka miała wyprzedzić ciągnik, wrócić na swój pas ruchu i z niewyjaśnionych przyczyn zjechać na pas jadącego z przeciwka autobusu, uderzając w niego.

Kierowcy ciężarówki i autobusu byli trzeźwi. Oba pojazdy zostały zabezpieczone do badań ich stanu technicznego. Zabezpieczono również rejestratory znajdujące się w pojazdach.

Do wypadku doszło 17 kwietnia przed godz. 16 w Słowinie na drodze krajowej 37 za zjazdem z DK6. Ciężarówka zderzyła się z autobusem liniowym, którego większość pasażerów stanowili uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Na 23 osoby biorące udział w wypadku, 14 to uczniowie ZSM. Dwoje z nich zmarło – 20-latek i 19-latka.

 

Pogrzeb obu ofiar odbył się w sobotę na cmentarzu w Sławnie.

(pap)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy