niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zatruwani w majestacie prawa

Zatruwani w majestacie prawa

Zatruwani w majestacie prawa
Data publikacji: 2016-01-08 07:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:50
Wywietleń: 1656 89711

Nie ma czym oddychać, nie można wywietrzyć mieszkania i końca tego nie widać, przynajmniej do zakończenia sezonu grzewczego. Rejon trzech ulic w Dąbiu nazywany jest przez część mieszkańców tej szczecińskiej dzielnicy zakopconym... trójkątem bermudzkim.

Chodzi o ulice: Toruńską, Węgierską i Chorwacką. Wielu jej mieszkańców pali w piecach najgorszej jakości węglem i miałem węglowym. Z kominów ich domów i mieszkań unosi się czarny dym, niosąc ze sobą szkodliwe dla zdrowia substancje, także rakotwórcze.

- Powietrze w Dąbiu jest strasznie zatrute. Rano boję się otworzyć drzwi i wyjść na zewnątrz, bo wszędzie unosi się dym i pył, którym się wręcz duszę. Nie mogę wywietrzyć mieszkania, a wieczorem, po całym dniu palenia w piecach jest jeszcze gorzej. Czuję, nie tylko zresztą ja, że jestem po prostu zatruwana - mówi Teresa Różalska, mieszkanka Dąbia i stała czytelniczka „Kuriera” . - Mogę powiedzieć, że jestem też zatruwana, tak jak i moi sąsiedzi... w majestacie prawa - dodaje.

Nasza czytelniczka ma rację. Bo ci, którzy palą w piecach najgorszymi gatunkami węgla z wyjątkowo szkodliwym miałem włącznie, czynią to jak najbardziej legalnie. Nie ma bowiem zakazu używania takich „ paliw stałych, służących do palenia w indywidualnych piecach”.

Sporo mówi się ostatnio, tak jak zawsze w mroźne dni, że w piecach poza wyjątkowo szkodliwymi dla ludzkiego zdrowia kiepskimi gatunkami węgla, pali się także plastikowymi butelkami, starymi butami, lakierowanymi resztkami mebli itp. To zapewne prawda, a właściwie część prawdy, bo te śmieci nie są na pewno podstawowym źródłem ciepła. Ich palenie na pewno bardzo szkodzi, ale nie jest to zjawisko powszechne, a raczej marginalne. Zdecydowanie więcej szkód przynosi węgiel gorszej jakości.

Co w takiej sytuacji można zrobić? Jak się przed takim zatruwaniem w mocy prawa bronić? Otóż w mocy prawa można to robić, ale pod warunkiem, że decyzję o zakazie palenia kiepskimi gatunkami węgla podejmą w trosce o zdrowie mieszkańców przedstawiciele samorządów. Rzecz w tym, czy się na to zdecydują? Na razie na to nie wygląda, bo główny kierunek to jednak...zachęcanie właścicieli pieców węglowych do dobrowolnej ich wymiany na zdrowsze źródła energii cieplnej, np. gazowe czy elektryczne. Służy temu m.in. finansowe wsparcie z programu Kawka.

©℗

(mos)

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Komentarze

Observer
"Toruńską, Węgierską i Chorwacką....Wielu jej mieszkańców pali w piecach najgorszej jakości węglem " to ci którzy za komuny dorobili się "willi"... Teraz "biedacy" czynią tak jak to było za komuny, mimo ,żźe mają podłączoną instalację gazową... A niech PiSdzielcy przesiedlą ich do czynszówek w śródmieściu!Tam pala nawet starą papą smołową...
2016-01-09 08:42:35
Jola
Nie przesadzajmy z tą będą. Akurat mieszkam w tej okolicy i wiem coś o tym. Wszyscy mają w swoim domu ogrzewanie gazowe i z niego nie korzystają twierdząc że drogo. Mają głęboko w d. środowisko i sąsiadów. Trujące spaliny nie dają żyć i co? Nikt się tym nie przejmuje bo nie ma na to paragrafu i są bezkarni.
2016-01-08 16:42:06
@
Popieram przedmówcę w całej rozciągłości.
2016-01-08 13:13:14
Gość
Co nie korzy ludzie ledwo dają radę od wypłaty do wypłaty a czymś palić muszą to kupują najtańszy węgiel jak wam to nie pasuje to może im zasponsorujcie węgiel dobrej jakości bo nażekać to kążdy potrafi
2016-01-08 08:51:47

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie