niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Zatańczą przeciwko przemocy

Zatańczą przeciwko przemocy

Zatańczą przeciwko przemocy
Data publikacji: 2018-02-13 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:34
Wywietleń: 738 313974

Miliard kobiet na całym świecie doświadcza przemocy. Trzeba o tym mówić, trzeba protestować, stąd akcja „One Billion Rising", w której kobiety swoim tańcem mówią „nie" dla gwałtów, molestowania, pobić, czy psychicznego maltretowania. Dziś o godz. 18 na pl. Zamenhofa w Szczecinie - już po raz szósty! - zatańczą szczecinianki, dla których problem przemocy jest bardzo ważny. Do grupy dołączą także panie z Gryfina i Choszczna, a także wolontariuszki z Pasewalk Hilfe.

- Formuła „One Billion Rising" jest jednolita w swoim podstawowym założeniu a na całym świecie w akcji tańczy 200 państw - wyjaśnia Bogna Czałczyńska, pełnomocniczka Kongresu Kobiet, wspólorganizatorka akcji. -  Co roku dołączają nowe miasta, bo to wydarzenie spaja kobiety na całym świecie a jest tylko pretekstem do tego, o czym trudno mówić w przestrzeni publicznej, że co trzecia kobieta na naszym globie doświadcza przemocy seksualnej, przemocy domowej. Synergia różnych działań, w tym także nasz taniec, sprawia, że o problemie mówi się dziś zupełnie inaczej, a głos kobiet jest coraz bardziej słyszalny.

Dzięki takim akcjom zmienia się także świadomość społeczeństwa, zaś same panie czują się odważniejsze i wiedzą, że nie muszą milczeć, gdy taka przemoc je dotyka.

- Porażające jest, ile jest tych złych doświadczeń kobiet - od tych poważnych po te niby drobne, ale jakże wymowne: ocieranie się w komunikacji miejskiej, zaczepki z podtekstem seksualnym, molestowanie w pracy - dopowiada B. Czałczyńska. - Przerażające zaś to, że mężczyznom wciąż wolno więcej, bo 90 proc. ofiar przemocy to kobiety, zaś 90 proc. sprawców to mężczyźni. Kiedy wychodzimy na ulice mówimy także do polityków, decydentów, rządu, że najwyższy czas zająć się tym problemem.

Na wieczorny happeningu tanecznym wykonane zostaną także piosenki o charakterze wolnościowym. Organizatorki zapraszają na wydarzenie nie tylko panie, ale również mężczyzn. Tegoroczna akcja ma dodatkowe hasło „Lokalnie i solidarnie".

(kel)

Na zdjęciu: W latach minionych kobiety tańczyły przeważnie w centrach handlowych, dzisiejsza akcja odbędzie się na pl. Zamenhofa.

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

Komentarze

Ze Szczecina
A co się dzieje w sprawach rozwodowych... Tragedia. Prawie każdy mężczyzna jest nagle oczerniany i pomawiany o przemoc, bo w ten sposób da się kobiecie wyrwać parę złotych, jeśli on się nie obroni. Kobiety stosują perfidną przemoc wobec mężczyzn, a po rozwodach w stosunku do dzieci, np. utrudniając kontakt z drugim rodzicem = znęcanie psychiczne nad dzieckiem. Może Pani Bogna Cz. namawia kobiety do takiego działania?
2018-02-15 08:03:10
Jaspis
chciałbym zobaczyć tego, który by panią Bognę chciał molestować :) :) XXXXD
2018-02-14 01:18:21
chester
Głupiej już się chyba nie da ...
2018-02-13 22:47:26
k
Tańcujta ile chceta w łostatki , ino chłopów nie bijta !
2018-02-13 17:27:06
Miś na Miarę
A któż by te panie próbował "przemacać"? Wybory idą, tak zwane kandydatki na Vipki z wieloletnim stażem kandydackim raz jeszcze próbują szczęścia w swoim działactwie. Będzie między sklepami krótki pokaz lansu i fajansu. Aż żal patrzeć, że nawet pies z kulawą nogą... ale skaczcie, paniusie, skaczcie. Zawsze trochę sadła się przy okazji spali.
2018-02-13 17:13:29
Fiksum dyrdum!
Gorący apel do właścicieli sklepów papierniczych: Dostarczcie pilnie na plac Zmenhofa kolorową kredę i kredki. Są bardzo potrzebne!
2018-02-13 17:05:04
redpillers
nie spodoba się to: 1. Przerażające zaś to, że mężczyznom wciąż wolno więcej - bzdura patrz skład sądów rodzinnych i pragmatykę orzecznictwa 2. bo 90 proc. ofiar przemocy to kobiety, zaś 90 proc. sprawców to mężczyźni - mowa tu jedynie o UJAWNIANYCH przypadkach - wasza przemoc psychiczna "miłe panie" jest tematem tabu. facet ma cierpieć w milczeniu 3. Pojawiają się kolejne propozycje coraz bardziej gumowatego i opresyjnego dla mężczyzn prawa - patrz pomysł pani Rosy z nowośmiesznej
2018-02-13 16:20:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy