Wtorek, 26 września 2023 r. 
18 szczecin
REKLAMA

Zaskakująca opinia biegłego. Zwarcie przyczyną wybuchu?

Data publikacji: 30 sierpnia 2016 r. 11:46
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:13
Zaskakująca opinia biegłego. Zwarcie przyczyną wybuchu?
Fot. Robert STACHNIK  

Według biegłego, któremu zlecono zbadanie okoliczności i przyczyny wybuchu i pożaru na targowisku w Osinowie Dolnym, do którego doszło pod koniec marca 2016 roku, do eksplozji przyczyniło się zwarcie instalacji elektrycznej. Konkluzja drugiej opinii w sprawie pożaru brzmi: jego przyczyną było zaprószenie będące konsekwencją pierwszego zdarzenia, czyli wybuchu. Obie opinie dotarły już do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, która nadzoruje śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Gryfinie.

Z opinii wynika, że przyczyną pierwszego wybuchu i pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Biegły wskazał jednocześnie na kilka przyczyn, które mogły to zwarcie spowodować, między innymi przeciążenie instalacji elektrycznej albo wadliwe podłączenie. W tym zakresie prokurator zlecił dokonanie opinii uzupełniającej.

- Przy drugim pożarze w opinii wskazano, że przyczyną było zaprószenie, przy czym zaprószenie nie będące wynikiem działania karygodnego osób trzecich tylko prawdopodobnie będące konsekwencją tego pierwszego pożaru - poinformowała Małgorzata Wojciechowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Prokuratura na razie nie informuje, co spowodowało tak silną eksplozję, od której rozpoczęła się kanonada na stoisku z fajerwerkami. Czy odpowiedź na to pytanie znajduje się w opinii biegłego? Tego również na razie nie wiemy.

- To nie były tylko fajerwerki - usłyszeliśmy od jednego ze świadków. - Fajerwerki tak nie wybuchają. Widzieliśmy w 2012 r. wybuchy fajerwerków na sąsiednim targowisku Oder Berlin Center. Tam zniszczenia były niewielkie. Straty były wynikiem przede wszystkim - pożaru. W czasie marcowych wybuchów siła rażenia była nieporównanie większa. Odłamki spadały w promieniu dwustu metrów. Uszkodzonych zostało wiele pawilonów wokół targowiska - dodał nasz anonimowy rozmówca, właściciel kilku straganów.

Zdaniem naszego informatora przyczyną tak silnej eksplozji mogły być materiały wybuchowe. ©℗
R.K. CIEPLIŃSKI

Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gdy by...
2016-08-30 18:04:09
Uw informator, zapłacił biegłemu, a ten wystąpił by w roli eksperta, słowo biegłego ( przepraszam ) eksperta takze było by święte, ale może pacjent by przeżył
Opinia
2016-08-30 12:02:44
Słowo biegłego jest święte, a operacja się udała, tylko pacjent zmarł.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA