poniedziałek, 28 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Zamiast walącej się synagogi – przedszkole

Zamiast walącej się synagogi – przedszkole

Zamiast walącej się synagogi – przedszkole
Data publikacji: 2018-04-26 19:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-27 16:36
Wywietleń: 1105 324928

Gmina Banie chce rozebrać XIX-wieczną synagogę i zbudować w tym miejscu przedszkole. Budynek, który od prawie stu lat nie pełni funkcji sakralnej, był już wcześniej magazynem nawozów, sklepem, a nawet remizą straży pożarnej. Nie jest również zabytkiem, a prawa własnościowe obecnie ma wyłącznie gmina.

Zdaniem gminy, rozlatujący się budynek grozi zawaleniem i stwarza zagrożenie dla dzieci z pobliskiego przedszkola, a także szkoły. Budynku jednak nie można rozebrać, mimo wiszącej w powietrzu katastrofy budowlanej, bo od lat toczy się postępowanie restytucyjne. Roszczenia do nieruchomości zgłosiła gmina żydowska, choć budynek zmienił właściciela przed kilkudziesięcioma laty i nie zachował się ani jeden dokument potwierdzający ewentualne prawa gminy żydowskiej.

Jeszcze rok temu głównym powodem odmowy wydania przez Starostwo Powiatowe w Gryfinie pozwolenia na rozbiórkę – jak nas poinformowała Teresa Sadowska, wójt gminy Banie – była „nierozstrzygnięta sprawa własności nieruchomości”. Formalnie właścicielem tak gruntu, jak i samego budynku jest jednak gmina Banie. Tyle tylko że od 2005 roku trwa proces restytucji tego majątku, niegdyś żydowskiego. To postępowanie – mimo licznych wątpliwości co do zasadności roszczeń – zablokowało wszystkie inne działania w sprawie planów inwestycyjnych gminy.

Tymczasem tzw. Komisja Regulacyjna do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich działa opieszale, procedury ciągną się w nieskończoność, nie ma kontaktu z członkami komisji, a nawet są – o czym informowały media – problemy z ustaleniem składu tejże komisji.

– Komisja ta działa tak jak chce, zarządza posiedzenia wtedy, kiedy jej pasuje, nie ma z nią praktycznie żadnego kontaktu, a sprawa od roku nie posunęła się do przodu ani o krok – powiedział Jerzy Zgoda, sekretarz gminy Banie. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 26 kwietnia 2018 r.

Tekst i fot. R.K. Ciepliński

Na zdjęciu: Zdaniem starosty gryfińskiego, gmina Banie już dawno spełniała wszystkie warunki, by skutecznie złożyć wniosek o zezwolenie na rozbiórkę grożącego zawaleniem, pozbawionego walorów estetycznych budynku.

Komentarze

hej
Taka synagoga to cymes, a jak ulegnie zniszczeniu to będzie raban na cały new york times. Aj waj!
2018-04-27 07:21:25
obserwator
lecz się ty pusty "kto umie wyciagać pieniadze". tyle ci kod włozył do mózgu????????????
2018-04-27 06:35:45
Wanda
Pierdzielicie jak potłuczeni...
2018-04-27 01:20:18
Lub inaczej...
A jak Wyremontujemy "Im" Przedszkole... to i tak beda tam tylko uczeszczaly Ich dzieci i to jeszcze - Pod Obstawa i za Pancernymi Murami i kulodpornymi Szybami !!
2018-04-26 23:35:06
Polskie S.O.S.
Wiec "Kto" w Polsce w roku juz 2018-ym w koncu Rzadzi... Polacy czy jeszcze dalej Zydzi ?? A jak jeszcze Prezydent sie o tym dowie... to U,U,U i zaraz bedzie kolejne VETO i jeszcze bedziemy musieli im "wyremontowac" za Nasze Pieniedze ! A to, ze nie maja juz "Waznych Papierow"... to tez nie problem - gdyz wkrotce znajda sie az w Afryce "Nowe" ! A by to wszystko lepiej "Zrozumiec" to warto najpierw obejrzec (na www.youtube.com) Kabaret Pana Janka z Panem Kazikiem p.t. Dlug... (znaczy sie Nasz "Wieczny dla nich Dlug"...??)
2018-04-26 22:49:53
kto umie wyciagać pieniądze.
Marna ta synagoga, wyglada jak magazyn. Partia Watykańska buduje znacznie okazalsze bożnice. Widać kto umie wyciagać pieniądze od uzależnionych.
2018-04-26 20:51:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Za nami 4. Ekobieg
Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”