– Obecnie zatrudniamy 11 osób – mówi dyrektor centrum Radosław Wąs. – Są to ekoedukatorzy, pracownicy administracyjni i pracownicy obsługi. W lipcu i sierpniu na terenie obiektu odbywać się będą pierwsze zajęcia z dziećmi o nazwie „Wakacyjne spotkania z przyrodą i przygodą”. Od września natomiast odbywać się tu będą zajęcia pozalekcyjne z zakresu edukacji ekologicznej.
Integralną częścią nowego Centrum jest Ośrodek Rewitalizacji Jezior. To pierwsza tego typu placówka w Polsce.
– Szczecinek jako pierwszy w Polsce rozpoczął dobrze zorganizowaną rewitalizację jeziora, a efekty już są widoczne – mówi prof. Stanisław Podsiadłowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Nic więc dziwnego, że tworząc ten ośrodek, chce się dzielić swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Ponadto, przygotowujemy pionierski program oczyszczania ścieków bytowych i chcemy, by szczecinecki ośrodek zajął się jego wdrażaniem.
– Ja uważam, że przyszłość tego ośrodka leży również w działalności edukacyjnej – mówi prof. Tomasz Heese z Politechniki Koszalińskiej. – Różne seminaria, konferencje, spotkania, nie tylko dla studentów, powinny być jednym z podstawowych działań centrum.
Jak zapewnia dyrektor Wąs, placówka będzie też realizować różnego rodzaju projekty „miękkie” dofinansowane ze źródeł zewnętrznych, warsztaty, imprezy oraz konkursy. Oprócz tego planuje się uruchomić laboratorium rewitalizacji jezior w ramach środków przeznaczonych na realizację Kontraktu Samorządowego. ©℗
(bar)
Fot. Ryszard Bańka