czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji

Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji [GALERIA]

Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji
Data publikacji: 2018-01-22 16:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:44
Wywietleń: 1514 310583

Na Dziedzińcu Menniczym Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie można podziwiać ten zabytek i to w całości, a także go dotknąć! Stoi już tam wykonana z brązu makieta budowli w skali 1:100.

- Makietę zamówiliśmy przede wszystkim z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Opatrzona jest opisami w kilku językach, a także pismem Braille'a - mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – Dla wszystkich szczecinian i turystów to wspaniała nowa możliwość zobaczenia Zamku z innej perspektywy – w pełnej formie architektonicznej, w całości, nie tylko we fragmentach. A dzięki kunsztownie wykonanym detalom również możliwość przyjrzenia się szczegółom zabytkowej budowli.

Makietę wykonali rzeźbiarze Michał i Stanisław Wysoccy z wrocławskiego Stan Wys Atelier. Do jej sporządzenia wykorzystali ok. 300 kg brązu,

- Zadanie było bardzo pracochłonne i czasochłonne – mówi Stanisław Wysocki. – To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce.

Michał Wysocki dodaje, że najpierw długo pracowali nad projektem. Kształt budowli i szczegóły architektoniczne odwzorowywali na podstawie planów i zdjęć. Komputerowo sporządzili trójwymiarowy projekt. A później wykonali model – rzeźbili go ręcznie, a do niektórych elementów wykorzystali także drukarkę 3D.

- Następnie wykonany był odlew metodą wosku traconego. To stara, skomplikowana technologia – wyjaśnia Michał Wysocki.

Artyści z wielkim pietyzmem wykonali najdrobniejsze elementy Zamku, np. renesansowe krużganki i attyki czy zamkowy zegar, na którym widać godzinę. Jest nawet miniaturowy dzwon w Wieży Dzwonów.

- Właśnie on był najtrudniejszy do wykonania – przyznaje Michał Wysocki. - Tak małych, delikatnych elementów nie da się spawać. Dzwon na wieży trzeba było od razu odlać.

(g)

Fot. Ryszard PAKIESER

 

Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji Zamek Książąt Pomorskich w miniwersji

Komentarze

debil
A można wsadzić palec do środka i sprawdzić, co z tą kolumną?
2018-01-25 07:05:48
Kamil
Makieta ładna ale nie aktualna po zrujnowaniu i zawaleniu Zamku po remoncie to teraz wygląda nieco inaczej.
2018-01-23 15:23:26
Wojtek
Fajny pomysł, gratuluję!
2018-01-23 07:00:07
,
Tyle, że nie jest to wierne odwzorowanie stanu obecnego...
2018-01-23 06:39:32
kaess
ładny, przynajmniej się nie zawali...chyba ;-)
2018-01-22 22:17:44
Czesława
Wygląda interesująco, trzeba zobaczyć na żywo!
2018-01-22 18:10:18
Student
Bardzo ładny :)
2018-01-22 17:19:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”