Nieznane dotąd podziemne tunele odkryli eksperci z Instytutu Techniki Budowlanej, którzy wykonują badania związane z planowaną modernizacją tarasów, zlecone im przez dyrekcję Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Znajdują się one pod skarpą północną Wzgórza Zamkowego.
Jak się okazało, to zlecenie zapobiegło ewentualnym „przykrym niespodziankom”. Cóż, wiadomo, strzeżonego…
– Cieszę się, że mimo tego, iż mamy wiele wyników licznych w ostatnich latach badań, zleciliśmy jeszcze te badania przed modernizacją tarasów. Pozwoli to nam odpowiednio przygotować inwestycję oraz uniknąć niespodzianek i zakłócenia procesu inwestycyjnego w trakcie jego realizacji – mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Inwestycja nosi nazwę „Kompleksowe zagospodarowanie tarasów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie”. To właśnie w ramach przygotowania do rozpoczęcia tego zadania Zamek zlecił czołowemu polskiemu instytutowi z dziedziny budownictwa dokładne przebadanie skarp w celu aktualizacji dokumentacji projektowej. Badania rozpoczęły się 2 czerwca i już ich początek przyniósł niespodziewane odkrycie.
– Podczas badań podłoża, w ramach oceny stateczności skarp na potrzeby modernizacji tarasów, na głębokości ok. 16-18 m pod powierzchnią tarasu północnego natrafiliśmy na żelbetowe konstrukcje prefabrykowane o wysokości około 2 m i szerokości ok. 2,5 m. To konstrukcje analogiczne do zinwentaryzowanych wcześniej w Szczecinie innych tuneli z okresu niemieckiego – informuje dr hab. inż. Tomasz Godlewski, zastępca kierownika Zakładu Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, który kieruje pracami prowadzonymi na zlecenie szczecińskiego Zamku. – Wykonaliśmy badania geotechniczne i geofizyczne skarpy. Musimy jeszcze dokonać pełnej analizy uzyskanych wyników. Niewykluczone, że konieczne będą dodatkowe badania, aby określić ostateczny zakres i położenie tuneli.
Z informacji uzyskanej od Moniki Adamowskiej, rzecznika Zamku Książąt Pomorskich, wynika, że odkryte tunele znajdują się poza obrębem budynku zamku, konkretnie pod tarasem i skarpą. Na dodatek usytuowane są one na innej głębokości i w innym miejscu, niż wskazywał szkic z okresu II wojny światowej.
Raport końcowy z tych badań ZKP powinien otrzymać z końcem lipca.
(mos)
Fot. Ryszard PAKIESER