Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Załamanie kształcenia dorosłych w Policach?

Data publikacji: 25 marca 2018 r. 16:06
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:06
Załamanie kształcenia dorosłych w Policach?
 

Obniżenie dotacji dla szkół niepublicznych może doprowadzić do likwidacji w Policach najstarszej placówki kształcącej osoby dorosłe. Powiat policki ma lokalny program wyrównywania szans i wspierania edukacji uzdolnionych uczniów.

W piątek (23 marca) obradowali radni powiatu polickiego. Musieli przyjąć uchwałę dotyczącą zmiany dotacji dla szkół niepublicznych - narzuciła ją ustawa.

- Chodzi u Ustawę o finansowaniu zadań oświatowych, która weszła w życie pod koniec ubiegłego roku - tłumaczyła Beata Chmielewska z zarządu powiatu. - Zmienia ona całkowicie zasady udzielania i rozliczania dotacji dla szkół niepublicznych.

W powiecie polickim funkcjonują dwie szkoły niepubliczne - Fundacja Ośrodek Doskonalenia Kadr, która w swoim liceum ogólnokształcącym ma teraz 61 słuchaczy, a w szkole policealnej - 47, oraz Casus - spółka prywatna, która w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych (funkcjonującym w Policach pod nazwą: Twoja Szkoła) ma 133 słuchaczy.

- Obecnie dotacja wynosi 80 złotych na jednego słuchacza (miesięcznie), a jeszcze w styczniu 2018 r. wynosiła 113 zł - mówiła Beata Chmielewska. - Policzyliśmy za styczeń wysokość subwencji na podstawie prognozy z 2017 r. Natomiast na podstawie właściwej już metryczki, która przyszła w lutym, ta wysokość to 80 zł. I to jest, moim zdaniem, katastrofa dla tych podmiotów. Bo ta stawka jest tak niska, że prawie niemożliwe jest funkcjonowanie tych szkół bez dodatkowych źródeł finansowania. Tak naprawdę, aby podmioty te mogły funkcjonować, wysokość dotacji powinna wynosić około 200 złotych na jednego słuchacza.

Obecnej zmiany prywatne placówki mogą już nie przetrwać.

- Wiemy już, że Fundacja Ośrodek Doskonalenia Kadr, od września prawdopodobnie nie będzie w stanie prowadzić szkół dla dorosłych - zapowiada Beata Chmielewska. - A ponieważ jest to zadanie własne powiatu, to pewnie zmuszeni będziemy do rozpoczęcia starań, aby dla tych uczniów, którzy są obecnie w Fundacji - w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych i w policealnej szkole zawodowej - stworzyć szansę na dokończenie szkoły w placówkach publicznych. Bierzemy pod uwagę utworzenie całkowicie nowej szkoły lub centrum kształcenia ustawicznego, w ramach którego mogłyby działać szkoły dla dorosłych. Bo w tej chwili w placówkach publicznych nie mamy szkół dla dorosłych.

Na piątkowej sesji radni sporo czasu poświęcili dyskusji na temat lokalnego programu wyrównywania szans edukacyjnych oraz wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży. Zarząd powiatu chciał, aby dotyczył on tylko uczniów tych szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat policki. Nie wszyscy radni się z tym zgadzali.

- Dlaczego program ma dotyczyć tylko tych placówek - dopytywał Mariusz Jędrak. - Środki ​ budżetu powiatowego, z których finansowany ma być program, pochodzą ze wszystkich gmin, więc mogłyby być przeznaczane także na dzieci uczące się w innych gminach, dla których powiat nie musi być organem prowadzącym.

- Program nazywa się lokalnym programem wyrównywania szans edukacyjnych, a z jego treści wynika, że jest wsparciem dla szkół prowadzonych przez powiat policki, a nie wszystkich uczniów, mieszkańców powiatu polickiego - dodawała Anna Rybakiewicz. - Będę głosowała przeciw, bo powinien on być skierowany do wszystkich mieszkańców powiatu. Wielu uczniów szkół średnich, nawet z samych Polic, jeździ do szczecińskich szkół. Niewsparcie ich tylko dlatego, że się uczą w prestiżowych szkołach w Szczecinie, jest niesprawiedliwe.

Ostatecznie radni zgodzili się na przyjęcie zmiany adresatów programu, którą zaproponowała radna Anna Rybakiewicz. Będzie to program wsparcia dla dzieci i młodzieży z powiatu polickiego oraz uczniów placówek prowadzonych przez powiat (chodziło też o to, żeby nie wykluczać z programu mieszkańców innych powiatów, uczących się w placówkach, dla których organem prowadzącym jest polickie starostwo).

Miłym akcentem na piątkowej sesji było wyróżnienie wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży. Zarząd powiatu i radni gratulowali im zwycięstwa w XVII Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Wychowanków MOW pod patronatem PZPN.

Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

Na zdjęciu: Wychowankowie trzebieskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego odbierali na piątkowej sesji gratulacje za zwycięstwo w ogólnopolskim turnieju piłki nożnej.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

To polikwidowac Podstawowki
2018-03-25 22:48:45
Tzn. za mlodu czesto na "wagarach"... a pozniej na stare lata do Szkoly - czyli odwrotnie jak w Samolocie ??
Polaczkowie mają
2018-03-25 22:39:12
wierzyć, nie wiedzieć...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA