wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zakręceni na czytanie

Zakręceni na czytanie

Zakręceni na czytanie
Data publikacji: 2016-06-10 14:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:05
Wywietleń: 1187 138558

„Czytam z mamą i jestem wesoła", „‚Czytanie jest fajne", „Zaczytana", „Książka to mój przyjaciel" - takie napisy widniały na transparentach oraz plakietkach przypiętych do ubrań podczas piątkowego (10 bm.) spotkania prawie 600 uczniów na Jasnych Błoniach. Wzięli oni udział w ogólnopolskiej akcji pt. „Jak nie czytam, jak czytam". W Szczecinie dodatkowo imprezie przyświecało hasło: „Zakręceni na czytanie".

W akcji w Szczecinie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 (która organizowała spotkanie) oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. W sumie na Jasnych Błoniach spotkało się ok. 600 osób, od zerówek po klasy szóste. Zgodnie z regulaminem, każdy miał przy sobie książkę. Niektórym uczniom towarzyszyli też rodzice, bowiem zgodnie z ideą akcji można było zaprosić osobę towarzyszącą (oczywiście i ona musiała mieć ze sobą książkę).

Punktualnie o godz. 10 dzieci zrobiły „falę", a następnie podnosząc książki do góry, wykrzyknęły: „zakręceni na czytani". Potem z kolei przyszedł czas na czytanie, uczniowie zagłębili w lekturze siedząc w słońcu na trawie. Z kolei zerówkowiczom czytały bajki ich nauczycielki. Ci z uczniów, którzy nie wzięli ze sobą żadnej powieści czy tomu opowiadań, mogli skorzystać z biblioteki polowej, czyli książek, które wcześniej zebrano od rodziców i dzieci w SP 1.

Podobne akcje odbyły się w całej Polsce, również w piątek o tej samej porze. Wzięło w niej udział w sumie prawie 11,5 tys. osób. Zorganizowała go redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole". Inicjatywa ta ma pokazać, że młodzi Polacy czytają więcej, niż dorośli, a szkoła to najlepsze narzędzie do pracy nad fatalnym stanem polskiego czytelnictwa. Na stronie internetowej akcji jej organizatorzy napisali: „Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost fatalnych wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu, a przewodnią rolę w jego aktywizacji pełnić powinny biblioteki szkolne. W raporcie o stanie czytelnictwa Biblioteki Narodowej ujęte zostały osoby powyżej 15. roku życia. Pokażemy, że młodzież czyta więcej, a dorośli mają się czego wstydzić. Wielu nauczycieli bibliotekarzy podkreśla, że w ich bibliotekach „nie zamykają się drzwi”. Przedstawimy to w skali ogólnopolskiej". ©℗

Monika GAPIŃSKA

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: prawie 600 uczniów wzięło udział, na szczecińskich Jasnych Błoniach, w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam".

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie