Zrujnowana willa zabytkowa po dawnej przychodni przy ul. Juliusza Słowackiego 3 w Szczecinie. Po latach zniszczeń i zaniedbań ruszyły tam wiosną tego roku najpierw roboty rozbiórkowe. Po tym co się zawaliło, ze spróchniałym i przegniłym dachem włącznie, w październiku 2017 roku. Przy murach zewnętrznych pojawiły się rusztowania. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy na budynku ma być zamontowany nowy dach. Do jesieni zakończy się pierwszy etap prac ratunkowo-budowlanych po zeszłorocznej katastrofie budowlanej.
- Zakres prowadzonych prac, zgodnie z wydanym pozwoleniem konserwatorskim, obejmuje m.in. usunięcie zniszczonych elementów ścian i stropów we wnętrzu budynku oraz odtworzenie dachu i pierwotnego układu konstrukcyjnego ścian i stropów. Zakończenie prac zabezpieczających planowane jest na koniec września. Po zakończeniu prac nastąpi ich odbiór z udziałem przedstawiciela Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków - informuje Sylwia Cyza-Słomska z Centrum Informacji Miasta Urzędu Miasta Szczecin.
Prace przy uprzątaniu rumowiska z użyciem dźwigu rozpoczęły się w marcu. Samo zabezpieczenie willi przed kompletną rozwałką i runięciem murów zewnętrznych zajęło dwa miesiące. Następnie trwały roboty budowlane przy odtwarzaniu wraz ze wzmocnieniami ze stali ścian wewnętrznych budynku. Wzniesione zostały nowe ściany od fundamentów oraz stropy poszczególnych kondygnacji. Wylewanie betonu na ostatniej z nich rozpoczęło się w ostatnich dniach sierpnia. Niebawem rozpocznie się też montaż konstrukcji stalowej dachu. Budynek będzie kryty blachą. Drugi etap to prace odtworzeniowe i konserwatorskie elewacji i znajdujących się na murach detali architektonicznych oraz dalsze prace wewnątrz budynku.
Dawna willa z ogrodem wpisana została do wojewódzkiego rejestru zabytków decyzją z 30 czerwca 1997 roku. Została wzniesiona w 1880 r. Jednak jej zdobienia, bogate elementy dekoracyjne, pochodzą z późniejszego okresu (1905 r.), gdy nabył ją i przebudował browarnik Willy Nelle. W okresie międzywojennym willa przeszła w ręce rodziny Paula Gläsera, mistrza dekarskiego. Jak na ówczesne standardy była nowoczesna. W 1932 r. założono w niej instalację gazową, a 7 lat później – centralne ogrzewanie.
Po wojnie zamieszkali w niej przesiedleńcy. Wykwaterowano ich w 1959 r., a ówczesne prezydium Miejskiej Rady Narodowej przekazało budynek do dyspozycji Wydziału Zdrowia UM. Willa stała się najpierw siedzibą Miejskiej Przychodni Matki i Dziecka nr 2, a od 1976 r., gdy przeszła w zarząd Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej, jej parter zajęła poradnia pediatryczna, a piętro – poradnia leczenia zeza.
Budynek do 1995 r. służył jako przychodnia. Rok później nabyła go pewna koszalińska firma. Potem kolejni kupcy ją odsprzedawali. Nieruchomość popadała w ruinę. Aktualnym jej właścicielem jest spółka Lesznowola z siedzibą w Warszawie, ale jej przedstawiciele - mimo kierowanych do nich przez nas pytań już wiosną - nie udzielają jakichokolwiek wypowiedzi i odpowiedzi zarówno na temat planów dotyczących zagospodarowania dawnej willi i jej otoczenia, jak również jej przeznaczenia po zakończeniu odbudowy i renowacji. ©℗
Tekst i fot. Mirosław WINCONEK
Na zdjęciu: Rozpoczęty w marcu 2018 r. pierwszy etap odbudowy zabytkowej willi przy ul. Słowackiego 3 w Szczecinie ma zakończyć się jeszcze tej jesieni.