Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Zabytek jak gorący kartofel. Kto zapłaci rachunki?

Data publikacji: 14 grudnia 2016 r. 10:35
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:23
Zabytek jak gorący kartofel. Kto zapłaci rachunki?
Licząca ponad 500 lat Brama Świecka w Chojnie niszczeje. GDDKiA zapowiada, że zabezpieczy zabytek przed dalszą degradacją, ale kosztami prac obciąży gminę. Burmistrz Chojny zapowiada jednak, że rachunków za remont płacić nie będzie...  

Nie gaśnie spór o Bramę Świecką w Chojnie. Zabytek wymaga remontu. Tymczasem praw własności, a zarazem obowiązku zabezpieczenia budynku wypierają się zarówno Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jak i gmina Chojna.

W datowanej na XV wiek Bramie Świeckiej w Chojnie pojawiły się duże dziury, wrastające w zabytek drzewa rozsadzają mury. Tymczasem do tego cennego zabytku nie chce się przyznać żaden właściciel. Starosta gryfiński w odpowiedzi na pismo z gminy Chojna twierdzi, że właścicielem bramy jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA odpowiada tymczasem, że nie jest właścicielem i że z definicji „zabytkami się nie zajmuje”.

Chojeńscy samorządowcy tymczasem negatywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie przejęcia bramy w zamian za inną gminną działkę. Powód – Brama Świecka wymaga kosztownej rewitalizacji.

Ostatnio gmina Chojna sięgnęła do archiwalnych dokumentów. Jak nas poinformował Adam Fedorowicz, burmistrz Chojny, z dokumentacji wynika, że Brama Świecka znajduje się w pasie starej drogi krajowej. Przed laty po wybudowaniu tuż obok zupełnie nowej jezdni Brama Świecka nadal znajdowała się jednak – jak twierdzi burmistrz – w pasie drogowym zarządzanym przez zarządcę dróg krajowych. Zdaniem gminy, to potwierdza wcześniejsze ustalenia starosty, że Brama Świecka jest własnością Skarbu Państwa.

Innego zdania jest tymczasem GDDKiA w Szczecinie, która zamierza kosztami wszystkich prac obciążyć gminę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie dokładnie roboty trzeba przeprowadzić, by zabezpieczyć Bramę Świecką przed degradacją – przyznał Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy GDDKiA w Szczecinie. – Wiadomo natomiast, że zgodnie z artykułem 753 Kodeksu cywilnego wystąpimy do gminy o zwrot kosztów (przeprowadzanie prac bez zlecenia – red.). Z dokumentacji wynika, że właścicielem zabytku jest gmina Chojna. Wcześniej była nim Miejska Rada Narodowa.

Najprawdopodobniej sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

(r.c.)

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

No problem!
2016-12-14 15:05:16
Zmienić nazwę ze "Swieckiej" na "kościelną". Pieniądze będą natychmiast od Andrzeja du.y lub Wyszłazworka!
Johny
2016-12-14 14:44:10
co za problem. Oddać za darmo kościołowi i zwolnić z opłat :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA