piątek, 15 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Zaatakował ochroniarza i wszedł do sądu z kanistrami z benzyną

Zaatakował ochroniarza i wszedł do sądu z kanistrami z benzyną (akt. 5)

Zaatakował ochroniarza i wszedł do sądu z kanistrami z benzyną
Data publikacji: 2018-10-12 10:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Wywietleń: 7696 355896

Jak poinformował sędzia Maciej Strączyński, prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie, mężczyzna, który dokonał  w piątek (12 października) ataku w sądzie przy ul. Małopolskiej ma 43 lata. Do sądu wszedł najpierw z siekierą i młotem ciesielskim, obuchem siekiery uderzył ochroniarza w klatkę piersiową.

Podczas napaści krzyczał, że jest lekarzem psychiatrą , że sąd skrzywdził jego rodzinę. Ochroniarz uciekł, zdołał się schować przed napastnikiem, wtedy ten podparł siekierą drzwi i wrócił do samochodu po benzynę. W bagażniku miał jej 140 litrów. Z dwoma pełnymi kanistrami wszedł ponownie do gmachu, ale szybko obezwładniło go dwóch młodych mężczyzn, przypadkowych świadków całej sytuacji, na miejscu pojawili się pracownicy ochrony i policjant pełniący tam służbę, który zatrzymał agresora.

43-latek przebywa w komisariacie Szczecin-Śródmieście. Nie przedstawiono mu jeszcze zarzutów, nie wiadomo za jaki czyn odpowie - czy będzie to usiłowanie zabójstwa, uszkodzenie ciała, czy próba podpalenia sądu.

Sędzia M. Strączyński powiedział, że nie pamięta, aby podobna sytuacja w Szczecinie wydarzyła się wcześniej. Dodał, że dzień przed tym zdarzeniem, w czwartek, w Sądzie Okręgowym przy ul. Małopolskiej zastanawiano się, czy nie należy wzmocnić tam policyjnej ochrony o jeszcze jednego funkcjonariusza.

Jak powiedziała Joanna Biranowska-Sochalska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa Szczecin Śródmieście. Postępowanie prowadzone jest w kierunku usiłowania zabójstwa i doprowadzenia do zagrożenia życia i zdrowia pokrzywdzonego, a także usiłowania doprowadzenia do strat materialnych wielkich rozmiarów. Zatrzymany mężczyzna nie został jeszcze przesłuchany, ma to nastąpić w ciągu 48 godzin. Po przesłuchaniu prokurator podejmie decyzję, czy złoży do sądu wniosek o zastosowaniu tymczasowego aresztu.

(lew)

 

***

Wcześniejsza informacja

W piątek przed godz. 10 napastnik wtargnął do budynku Sądu Okręgowego przy ul. Małopolskiej w Szczecinie. Zranił ochroniarza, a następnie wrócił z kanistrami z benzyną.

Mężczyzna w wieku ok. 40 - 50 lat wszedł najpierw do budynku z siekiera. Zaatakował i ranił ochroniarza. Następnie wyszedł i po chwili wrócił z dwoma 20-litrowymi kanistrami z benzyną. Świadkowie relacjonują, że groził podpaleniem budynku, bo twierdził, że sąd zniszczył mu rodzinę. Desperata obezwładnili ochroniarze przy pomocy dwóch cywilnych osób.

Jak poinformowała nas Anna Gembala z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie napastnik został zatrzymany przez policjantów. Funkcjonariusze prowadzą obecnie działania w budynku sądu. Zabezpieczyli też jego wejście. 

Jak dowiedzieliśmy się w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie ochroniarz ma obrażenia klatki piersiowej i pleców. W stanie niezagrażającym życiu trafił do szpitala na Pomorzanach.

Z pierwszych ustaleń wynika, że napastnik podjechał przed budynek sądu samochodem, w którym miał aż siedem pełnych kanistrów z benzyną - łącznie 140 litrów. Dwa z nich udało mu się wnieść do środka.

(gan)

Fot. i film Anna Gniazdowska

Zaatakował ochroniarza i wszedł do sądu z kanistrami z benzyną Zaatakował ochroniarza i wszedł do sądu z kanistrami z benzyną Zaatakował ochroniarza i wszedł do sądu z kanistrami z benzyną Zaatakował ochroniarza i wszedł do sądu z kanistrami z benzyną Zaatakował ochroniarza i wszedł do sądu z kanistrami z benzyną Zaatakował ochroniarza i wszedł do sądu z kanistrami z benzyną Zaatakował ochroniarza i wszedł do sądu z kanistrami z benzyną

Komentarze

jak nocny stróż
"Ochroniarz uciekł, zdołał się schować..."
2018-10-13 23:47:01
A moze...
Byl to Nowoczesnie za-KOD-owany "Lekarz Psychiatra" ktory w koncu "zwariowal do reszty" ?/!! A na przyszlosc dla Wiekszego Bezpieczenstwa przy samym Budynku... powinien byc Zakaz Parkowania (!) by innemu Nowoczesnie za-KOD-owanemu "Psychiatrze" juz na ulicy - "Nie PO-wybuchaly" w samochodzie karnistry z Benzyna... czy "Czyms PO-dobnym" !!
2018-10-13 01:01:33
czytam
Jeśli nie był to TOTALNY OPOZYCJONISTA , WALCZĄCY O WOLNE SĄDY , to i tak odpowiedzialność spada w cześci na tych totalnych wrogów !/ tzn PO-rabańców , którzy maja zaKODowane w łbach swoje -INTERESY , BEZKARNOŚC , NEGOWANIE DEMOKRACJI ./
2018-10-12 16:58:49
Niestety
Pisowcy to nie są normalni ludzie
2018-10-12 16:09:25
tobago
Smutne to, ale na pewno miał rację.
2018-10-12 15:37:15
Waren
Mamy pierwsze efekty pisowskiej nagonki na polskie sądownictwo. Takich psychicznych może być więcej
2018-10-12 13:45:05
Edmund
Czyźby następny "reformator"sądownictwa? PSIaki za slamazarnie to robią i ten zapewnie ich miłośnik wskazuje im drogę
2018-10-12 13:23:14
what?
Dotarł do ściany. Desperat.
2018-10-12 12:56:39
Zołza
Do @marek - Polecam lekturę słownika. Z pomocą czegoś, przy pomocy kogoś.
2018-10-12 12:20:18
kangur
Zapewne był to wyborca Partii Oszustów (PO).Wśród ich sympatyków jest najwięcej degeneratów mających resortowe korzenie.
2018-10-12 11:50:37
marek
"przy pomocy dwóch cywilnych osób" a może "z pomocą" ewentualnie
2018-10-12 11:42:47
Felek
Ci Kodziarze to już przesadzają.
2018-10-12 11:00:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie