Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Za nawoływanie do zabójstwa. Sądowa protokolantka w sądzie

Data publikacji: 2019-11-18 20:40
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-20 08:00
Za nawoływanie do zabójstwa. Sądowa protokolantka w sądzie
 

Za nawoływanie do zabicia Donalda Tuska Annie B. grożą 3 lata więzienia. W Sądzie Rejonowym w Radomsku w województwie łódzkim odbyła się w ubiegłym tygodniu druga rozprawa w jej procesie. Oskarżona była niegdyś protokolantką w III Wydziale Karnym szczecińskiego sądu.

Fakt, że sądowa protokolantka mogła popełnić przestępstwo, ujawnili autorzy reportażu wyemitowanego w TVN 24 w 2017 r. Dziennikarze pokazali w nim nagrania (nakręcone z ukrytej kamery) m.in. z obchodów urodzin Adolfa Hitlera zorganizowanych przez członków grupy nacjonalistycznej – jej uczestnicy m.in. wznosili toasty za przywódcę III Rzeszy. W materiale znalazły się też migawki z festiwalu rockowego „Orle Gniazdo” odbywającego się w Kępnie pod Łodzią; uczestniczyli w nim neonaziści z całej Europy. Tam również padają rasistowskie hasła.

Po emisji reportażu sześciu jego bohaterom gliwicka prokuratura przedstawiła zarzuty propagowania faszyzmu. Śledztwo trwało ponad półtora roku i zakończyło się decyzją o umorzeniu sprawy – powodem było niewykrycie sprawcy. Jednak dwa miesiące później Prokuratura Krajowa uznała, że umorzenie było decyzją przedwczesną i nakazała ponownie wznowić śledztwo, a materiał dowodowy uzupełnić.

Postępowanie trwa, jednak prokuratura w Radomsku skierowała już do miejscowego sądu wyodrębniony z całości akt oskarżenia przeciwko Annie B., wokalistce zespołu „Gan” – jednej z grup występujących na festiwalu w Kępnie. Kobieta odpowiada za nawoływanie do zabójstwa Donalda Tuska. Podczas występów krzyczała ponoć: „Zabić (Tuska) nożem prosto w serce”. W trakcie koncertu jej zespołu znieważyła też kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

Kobieta jest szczecinianką. Przez wiele lat pracowała jako protokolantka w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Szczecinie. Po zainteresowaniu się prokuratury jej twórczością zrezygnowała z pracy w sądzie.

Jej proces toczy się w Sądzie Rejonowym w Radomsku. Przesłuchano już pierwszych świadków (obrońca oskarżonej złożył wniosek o przesłuchanie kolejnych). Kobieta nie przyznaje się do popełnienia zarzucanego jej przestępstwa. Złożyła wyjaśnienia. Grożą jej nawet 3 lata więzienia.

Leszek WÓJCIK

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Niestety
2019-11-20 07:24:36
Polscy neonaziści rosną w siłę. Mają już nawet reprezentację w polskim Sejmie w postaci Konfederacji
Przeciez to był happenieng,
2019-11-19 22:15:12
sztuka, takie samo zjawisko było podczas zbierania pieniędzy na zabicie Kaczyńskiego podczas spektaklu "Klątwa" - swoją drogą pewien policjant tłumaczył mi że musi być uwiarygodnione miejsce i czas by mówić o ewentualnym przestępstwie...
@TVN wyprało mi łeb
2019-11-19 20:44:58
Tobie TVPis wyprał łeb
@Capilano
2019-11-19 17:36:26
Tak też chciałem się wypowiedzieć . Wszystkie wartości można w Polsce skalać , tylko nie bandę z po i ich kumpli - lewaków z kapusty / brukselskiej i zgniłej ,śmierdzącej na całą Europę /.
TVN wyprało mi łeb
2019-11-19 15:58:15
I teraz ubóstwiam Donalda T, który za 7 baniek od cioci Makreli rozwalił polskie stocznie, nie przejmował się też mafiami więc nas okradli na 300mld. A cały materiał był rzetelny, nakręcony z narażeniem życia dziennikarzy, którzy ujawnili tych strasznych faszystów z wafelakami, a poza tym chętnie przyjmę pod strzechę grupę arabskich chłopców w wieku 14-18 lat a że wyglądu na 30 bo ciężkie mieli dzieciństwo... Wy nie wiecie jak tam ciężko jest, jakie zimy okrutne w tej Afryce, przed zimnem uciekli...
Wawrzek
2019-11-19 15:31:19
Kiedy Tusk, Lewandowski, Balcerowicz i inni odpowiedzą karnie za spowodowani swoimi rządami śmierci tysięcy Polek i Polaków popełniających samobójstwa z nędzy w którą wprowadzili ich w.w.Jak sądzić to sądzić.
bez pudrowania rzeczywistości
2019-11-19 14:56:17
Rada nr 1. Przeczytać i porównać dwa dzieła: traktaty z Maastricht, na podstawie których powstała UE i MeinKampf. W przypadku pochwalania jednego i potępiania drugiego "dzieła" rada nr 2. Schizofrenię można leczyć.
Brawo mędrcy!!!!
2019-11-19 14:45:05
A wy dalej nie rozumiecie gdzie jest granica podziału w społeczeństwie? Otóż społeczeństwo nie dzieli się na pro-PIS i pro-PO - choć oni robią wszystko żebyście tak myśleli. Wasi wybrańcy z obu stron konfliktu idą do studia TV, biorą się za łby i opluwają w czasie programu. A po programie podają sobie z uśmiechami rączki i idą razem na wódzię, żeby poustalać jak wspólnie was dalej doić. Czy za afery, wały, katastrofę smoleńską ktokolwiek siedzi? - a to najlepszy dowód na to, że rąsia rąsię myje, a wy opłacacie w podatkach cały ten cyrk. Atakujcie się więc dalej wzajemnie - im dłużej walczycie między sobą, tym więcej dajecie im czasu na wymyślanie nowych akcyz, opłat, podatków, amber goldów i FoZZ-ów - a oni już wymyślą jak tu sobie napchać tym kieszenie.
Do Capilano
2019-11-19 14:30:11
Nic dodać nic ująć! Masz absolutną rację ! Takie te sądy apolityczne są!
@ Kazdy medal ma 2 strony...
2019-11-19 13:25:53
Do czego nawołuje? Do tolerancji i poszanowania prawa. Jak widzę bardzo Ci to przeszkadza.
do @ustawka
2019-11-19 12:29:35
"Dodała, że chodziło o czczenie rocznicy urodzin Hitlera, co oznaczało akceptację, a wręcz afirmację tej postaci."... Za_PO_mniała bidula zapytać dlaczego "afirmacja" została zamówiona przez TVN na miesiąc maj gdy każdy "afirmant" wie iż "18" obchodzi urodziny 20 kwietnia.
@ustawka
2019-11-19 11:53:07
Sąd Rejonowy w Gliwicach zdecydował o rozwiązaniu neonazistowskiego stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Jego członkowie w maju 2017 r. uczestniczyli w sfilmowanych przez TVN obchodach urodzin Adolfa Hitlera. O rozwiązanie stowarzyszenia wnioskowała prokuratura oraz starosta wodzisławski - to w Wodzisławiu Śląskim mieści się siedziba stowarzyszenia, a "obchody" odbywały się w lesie w pobliżu tego miasta. Sąd uznał, że przedstawiciele stowarzyszenia znali program spotkania w wodzisławskim lesie, a głównym organizatorem był szef "Dumy i Nowoczesności" Mateusz S., który rozsyłał zaproszenia. Na obchody zostało zaproszonych 11 członków organizacji. Także TVNowi należą się tylko brawa za ujawnienie polskich neonazistów. Charakter tego wydarzenia nie budzi wątpliwości - powiedziała sędzia Bożena Klimaszewska. Dodała, że chodziło o czczenie rocznicy urodzin Hitlera, co oznaczało akceptację, a wręcz afirmację tej postaci.
Kazdy medal ma 2 strony...
2019-11-19 11:49:05
A do czego nawolywalo... i nawoluje dalej po roku juz 2015-ym... za-KOD-owane PO-litycznie Lewactwo !/! No smialo Lewicowcy: PO-wymieniajcie rowniez i to...
ehh
2019-11-19 11:18:41
Zapewne to ta pani właśnie układała swastykę z wafelków na torcie dla Hitlera. W każdej społeczności znajdą się czarne owce.
do @ustawka
2019-11-19 10:01:21
- pamiętam dobrze iż obrońcy "urodzin Hitlera w maju" (jajca dla zwolenników AH) żądali jako dowodu oryginalnego materiału z którego zmontowano "ustawkę". Ponadto zarzucano twórcom (TVN) "ustawki" przestępstwo z artykułu; - nie zgłoszenie wykroczenia zagrażającego..., czyt. twórcy (TVN) wiedząc iż jest to przestępstwo czekali pół roku i tym samym kryli przestępców z "ustawki". Są jeszcze inne wątki w tej sprawie. Dobrze pisze @ustawka - "judoki" z USA zadziałali i "pisdzielcy" siedli na "du(d)ie".
Capilano
2019-11-19 09:37:50
W trakcie koncertu jej zespolu zniewazyla kanclerz Niemiec i krzyczała "zabic Tuska" - czyli występowała na scenie jako artystka. Wieszanie papieża na stryczku, kopulacja z NMP, umieszczanie na krzyżu genitalii itp. to jest wyraz wyrażania artystycznych emocji, ale powiedzenie czegoś złego na temat Tuska czy Merkel (też na scenie) to już jest wielkie przestępstwo zagrożone więzieniem. Bo przecież dla niektórych to właśnie oni są bogami.
@ustawka
2019-11-19 09:08:07
To źle pamiętasz. TVN namierzyło i ujawniło całe wydarzenie, a wszystko można było obejrzeć w Superwizjerze. W wydarzeniu uczestniczyli także sympatycy Konfederacji.
rob
2019-11-19 07:50:47
a pani "profesor" Szczecinska Pawlowicz Popiela aby nie powinna stanac przed obliczem Temidy za texty "kula wleb"
ustawka
2019-11-19 03:31:39
Z tego co pamiętam, to "obchody" były zorganizowane na zamówienie pewnej stacji, za konkretne pieniądze i operator tej stacji miał wezwanie do prokuratury, które klęczący rząd PiS wycofał po interwencji ambasady USA, bowiem właścicielem stacji jest obywatel amerykański pochodzenia żydowskiego. Nie rozumiem twierdzenia, że obchody zorganizowali członkowie grupy NACJONALISTYCZNEJ, a o jaki naród chodzi?! A może o bezkarne skompromitowanie polskich środowisk nacjonalistycznych, narodowych chodzi?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ