Niedziela 24 października 2021r. 
REKLAMA

Z urzędu, a nie na wniosek. Czternastka w listopadzie

Data publikacji: 2021-09-19 19:27
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-20 11:01
Z urzędu, a nie na wniosek. Czternastka w listopadzie
Pełna kwota trafi do tych osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Fot. Paulina SIKORA  

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, czyli nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

Czternastka trafi do klientów ZUS razem z listopadowymi świadczeniami. W 2021 r. jej wysokość to 1250,88 zł brutto.

– Dodatkowe świadczenie otrzymają osoby, które na 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in.: emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. – Czternastki nie otrzymają osoby, które na ten dzień będą miały zawieszoną wypłatę świadczenia (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków).

Pełna kwota trafi do tych osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład: jeśli emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie pomniejszona o 100 złotych.

– Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie – dodaje K. Jagielski. – Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z czternastki nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

(isz)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Klara ma internet
2021-09-20 10:58:40
A się nie dowie że te miliony z mafii vat to państwo PiS próbuje ściągać od bezdomnych słupów warto poczytać z innych źródeł niż tylko rządowe ile udało sie ściągnąć. Za to dziś płaca jest wyższa ale procentowo płacisz więcej za towary i usługi. W "polskim ładzie" jest zapis o podwyższeniu wieku emerytalnego zbyt wielu fachowców odeszło i PiSowskie dzieci nie maja sie od kogo uczyć z reszta nie po to szły na stołki by coś robić tylko "DAJ"
DaŁ DaŁ
2021-09-20 10:39:32
Co sie z tymi ludźmi porobiło. Kiedy sie nauczycie że rzad nic nie "daŁ". Ilość podatków jakie nakłada PiS jest nie współmierna do tego co "daŁ" co odbija se w inflacji. Lepiej dla nas kiedy rząd nic nie zabiera niż daje i tak jest wszędzie. Dobrze że żyjemy blisko Niemiec i możemy zrobić sobie tańsze zakupy. Oni sobie zrobili w rządzie i spółkach wersal a nam rzucają ochłapy. Spółki skarbu państwa to też "twoje spółki" to twoje dobro które użyczasz w zarządzanie PiSowi a efekt? Podwyżki!
Klara
2021-09-20 07:44:47
Najpierw trzeba mieć sumienie by nim administrować. Luka w budżecie na 450 mld bo mafie vat bylý głodne, podwyższony qiek do 67 roku życia by zapieprzać na partyjnych kumpli Tuska na cieplych posadkach, 5 zł płacy na godzinę by mial kto zbiwrać szparagi u Merkel i pomidory uw szklarniach kraju Tmmermansa. A jednak można inaczej rządzić, dla obywateli a nie elit
@@Klara
2021-09-20 06:45:36
Weź się do roboty zamiast siedzieć po nocach i pisać takie nieladnee rzeczy, ty masz robić na mnie - proste. Jakbyś więcej pracował i zarabiał to ja bym dostała i 15. A ten rząd jest prze-cudny, wszystko dają za darmo, niedługo nikt nie będzie musiał nic robić. Pracować będą tylko głupi
@Klara
2021-09-19 22:23:34
..co za "Dał"? Kto ci coś daje? Dawać to oni mogą sobie... /sami dokończyć musicie/. Pieniądze budżetu państwa - to nas wszystkich "danina", czyli podatki jakie MY obywatele MUSIMY płacić, wszyscy(!!). A rządzący TYLKO administrują /przynajmniej tak powinno być/ tym bałaganem. A emeryturę to każdy sobie "wypracował"... i teraz z podatków osób pracujących ją dostaje. W szkole nie uczyli? No tak.. i w tym jest problem... Niestety.. ci co rządzą zawsze chcą administrować także NASZYMI SUMIENIAMI..
Klara
2021-09-19 21:05:01
Ile 14 dał emwrytom Tusk i Kopacz jak rządzili??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ