Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Z Pomorzan za daleko mają do urzędu skarbowego

Data publikacji: 21 września 2019 r. 21:04
Ostatnia aktualizacja: 22 września 2019 r. 13:56
Z Pomorzan za daleko mają do urzędu skarbowego
 

Po unieważnieniu kwietniowych wyborów do Rady Osiedla Pomorzany w Szczecinie w niedzielę (22 września) mieszkańcy tej dzielnicy ponownie będą wybierać swoich radnych. Drugą w ciągu ostatnich kilku miesięcy kampanię wyborczą w tej części miasta wyróżnia to, że nieoczekiwanie pojawił się w debacie temat urzędu skarbowego.

Dziury w jezdniach i krzywe chodniki to nie jedyne tematy kampanii przed wyborami do rady osiedla Pomorzany. Problem wskazany przez jednego z kandydatów nie jest nowy. Mieszkańcy Pomorzan mają z nim do czynienia od lat. Ich skargi na to, że aby załatwić sprawę w urzędzie skarbowym, choćby nanieść korektę do zeznania podatkowego czy złożyć PIT osobiście, muszą jechać z dwiema przesiadkami do Trzeciego US przy ul. Rydla,  oddalonego o kilkanaście kilometrów, nie zostały jak dotąd potraktowane poważnie. Bezradna w tej sprawie jest Izba Administracji Skarbowej, bezsilny prezydent miasta. Jak się okazuje, zmian ułatwiających życie mieszkańcom może dokonać tylko Ministerstwo Finansów.

Zdaniem Andrzeja Grodeckiego, który - jako kandydat na radnego dzielnicy Pomorzany -- podjął temat przynależności mieszkańców tej części miasta do odległego urzędu skarbowego na osiedlu Słonecznym, nikt nie chce zmienić obecnego stanu rzeczy, choć jest on bardzo kłopotliwy.

- To przykład na to, że "ludzie są dla urzędów a nie urzędy dla ludzi" - mówi nasz rozmówca.

Podaje przy tym absurdalny z pozoru przykład: - Mieszkańcy ul. Drzymały w Szczecinie rozliczają się w Drugim Urzędzie Skarbowym przy ul. Felczaka. Gdzie sens, gdzie logika? - pyta kandydat. - A przecież mieszkańcy Pomorzan po tym, jak oddano do użytku nową część Pierwszego Urzędu Skarbowego, mogliby się rozliczać przy ul Drzymały.

Przypomnijmy, że poprzednie wybory unieważniono z powodu łamania ciszy wyborczej, naruszania tajności głosowania, agitacji przed lokalem wyborczym w trakcie głosowania i oddawaniu głosów przez osoby nieupoważnione. 

To jednak nie koniec nieprawidłowości. Jak się okazało, także procedura odwoławcza naruszyła wszelkie zasady praworządności i sprzeczna była z polskim prawem, czego przez lata nikt nie zauważał.

Protest wyborczy rozpatrywała bowiem Miejska Komisja Wyborcza, w której skład wchodzi 5 radnych Rady Miasta Szczecin. W skład organu odwoławczego, jakim jest RM, wchodzi zatem z urzędu 5 członków MKW.

Miejska Komisja Wyborcza uznała, że z powodu rażącego naruszenia ciszy wyborczej w dniu głosowania wybory do Rady Osiedla Pomorzany należy unieważnić i powtórzyć. Decyzje te podtrzymała rada Miasta Szczecina 28 maja br.

O 15 miejsc w RO ubiega się teraz 36 kandydatów. Głosowanie odbędzie się w godz. 9 – 20 w Szkole Podstawowej nr 55 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 przy ul. Orawskiej 1.

(r.c.)

Fot. arch.

Na zdjęciu: Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@do PiSszcząca bieda
2019-09-22 13:54:40
I takie ciemniaki jak ty głosują na PiS dnietymch. Nawet jeśli przyszloroczny budżet bilansuje się na zero to zapominasz o jednym. Tam zalozonych wiele wpływów jest "jednorazowych". Ich nie będzie w kolejnych latach. Tylko tumany umysłowe patrzą na dzisiaj i ewentualnie jutro. Pojutrze mają w d..ie. Życzę im aby obudzili się z ręką w nocniku i ich wyborcy tez juz za rok.
@ jas i big bank
2019-09-22 10:31:04
Grodecki ma rację, niekiedy trzeba wziąć zaświadczenie, a to trzeba załatwić osobiście, poprawić zeznanie itd.... Gdyby "Myśleć" waszymi kategoriami to może niech Pomorzany rozliczają się w Choszcznie lub w Wałczu...
big bank
2019-09-22 05:11:39
A ja jeżdże z Dąbia do Urzędu Skarbowego na Rydla przez przejazd Kolejowy co jest czasem zamknięty - czy mam wnioskować o likwidacje PKP - by dojechać? Zeznania podatkowe sklada sie raz na rok więc 99% ludzi problem odleglosci od US nie dotyczy; nie wiem czego tutaj chcą???
do PiSzcząca bida
2019-09-21 22:37:08
sprawdź lepiej w jakim stanie jest deficyt w Polsce i jaki planowany jest budżet na przyszły rok 2020. Po raz pierwszy ma być budżet bez deficytu od upadku komuny. Minus to masz między nogami
Jas
2019-09-21 21:38:54
Przecież teraz większość spraw można przez internet załatwić także np PIT,to po co tam jeździć.
PiSzcząca bida
2019-09-21 21:29:42
Minister finansów nie ma czasu zajmować się takimi drobiazgami - musi skombinować kasę na 500 plus bo się robi minus.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA