środa, 21 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wystawieni do wiatru

Wystawieni do wiatru

Wystawieni do wiatru
Data publikacji: 2017-05-24 08:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:36
Wywietleń: 2950 259746

To miała być największa farma wiatrowa w Polsce i jedna z większych w Europie. Składać się na nią miało prawie 100 turbin na terenie gmin Banie i Kozielice o łącznej mocy około 250 MW. W międzyczasie trzykrotnie zmieniali się inwestorzy, a przedsięwzięcie zrealizowano tylko w części i z dużym poślizgiem jedynie w gminie Kozielice. Tymczasem nowy inwestor, który chce dokończyć budowę farmy, zażądał od rolników, z którymi podpisał umowy, korekty kosztów dzierżawy gruntów. Rolnicy jednak mówią „nie”.

Zdzisław Malik, rolnik z Lubanowa, niegdyś z-ca wójta w gminie Banie, opowiada, że sprawa budowy dużej farmy wiatrowej ciągnie się już od 2002 roku.

– Jako rada gminy zachłysnęliśmy się wtedy wizją farmy wiatrowej – mówi. – Myśleliśmy, że spore dochody z tego tytułu, choćby z podatku od nieruchomości, będzie miała gmina i rolnicy jako dzierżawcy gruntu. Rzeczywistość okazała się jednak nie tak różowa. Siłownie wiatrowe powinny się w naszej gminie już od 10 lat kręcić. Tymczasem nie ma jeszcze ani jednej.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 24 maja 2017 r.

Tekst i fot. R.K. Ciepliński

Komentarze

KzG
Takie wielkie fermy /?/ wiatraków w polskim krajobrazie , są jak świńska gnojowica na polskim polu . Niech TAM sobie wylewaja i stawiają !
2017-05-25 22:49:05
KzG
Tym , którzy kochają widok potężnych wiatraków wypelniających cały horyzont proponuję -łączcie się i inwestujcie swoją kasę w to arcyekologiczne przedsięwzięcie . Gdyby , to były wiatraki holenderskie , małe , piękne , w których można zamieszkać , albo zboże mleć ? A tak . to tylko zniszczony krajobraz za marne grosze rekompensaty / zresztą , jakiej - ten prąd jest jak wiatr wieje i drogi !/.
2017-05-25 18:17:21
Li
Co ty za bzdury wypisujesz. Za prąd z wiatraka 1kwh płacą obecnie ok. 14gr plus certyfikat za energię odnawialna 4gr. Razem ok. 18gr kWh. Nie siej pisownię propagandy. A jak ci Lidl nie pasuje to kupuj w sklepach społem.
2017-05-24 19:08:14
koia
kiedy zabraklo w Nemczech ziemi na stawianie wiatrakow rozpoczela sie krzyzacka ekspansja na wschod ,powtorze wiatrakowy drang nach osten,Niemcy zadbali o swoich i Polska energetyka musi krzyzakom placic podwojnie raz to stawka za 1kwh po 88 groszy przy cenie z wegla 24 gr/za 1kwh oraz za kazde 1MWH doplacic 550 zl jako zielony certyfikat od elektrowni weglowych.Trzeci niemiecki szwidel po niem Das Schwindeln to wpychanie na rynek polski zezłomowanych wiatrakow ktorym minał okres gwarancji..Gospodarcza wojna z Polska trwa bo tusek za stanowisko w Brukseli zlikwidowal w Szczecinie stocznie a Dojcz Bank sfinansował Lidla i kaufmana dajac 2 mld euro ktore umorzyl.Rowniez doplaty do ekologicznej energii dla niemców sa robione przez okradanie Polaków.Szczególy sa w nieemieckim prawie energetycznym.Moze wrocimy do roku 2000 kiedy Niemcy wykupywały w Polsce ziemie pod wiatraki i jakie robili szwindle ,korupcje i sztuczki z dzierzawa ziemi z prawem do pierwokupu.Maja racje ci którzy olewaja niemiecki biznes i warto pogonic tych co kontraktuja buraki cukrowe i rzepak metoda dawnych kolonistow na plantacjach bawełny.Genetyczne uprawy zatruta ziemia taka niemiecka wirtszaft recht
2017-05-24 12:46:16
Niemcy
Zakochaliscie sie w tych niemczech. Wegla mamy tyle ze starczy na wiele wiecej niz 30 lat. Ktos tu ulegl propagandzie niemieckiej ktora dazy by przejac ten nasz "nierentowny" wegiel i zamieni go w rentowny jak wszystko inne. Wiatraki produkuje kapital zachodni. Dla mnie to proste. A ci wspaniali niemcy jeszcze sie nie rozliczyli z ii wojny z nami, wiec nie dziw sie człowieku, ze mamy to co mamy. Gdzie wy macie mozgi. wyzyskuja nas, a wy dalej wychwalacie jak owczarki niemieckie. Dyrektywy pod katem niewydolnosci naszego systemu energetycznego, ale pod katem technologi byle nas blokowac na każdym kroku. Jak to powiedzial wasz pan goebbels polqk musi byc tak biedny by dobrowolnie nezdzil na roboty do niemiec... i jezdzi. cos powiesz jeden z dugim zobacz ile węgla Niemcy używają
2017-05-24 12:25:46
Arek Szczecin
Do JAK ZWYKLE: A co betonowy człowiecze masz do alternatywnych źródeł energii??? Tyko węgiel pisowski demagogu?
2017-05-24 11:12:53
jj
Podziekujcie obecnej ekipie za zaoranie ustawy o odnawialnych zrodlach energi, to jest przyczyna upadku tej branzy w Polsce a ci co produkuja wysylaja na zachod swoje produkty, ale co tam kto by sie przejmowal energia odnawialna, wegiel sie za 30-40 lat skonczy i co wtedy zrobicie ?! w Niemczech 1/3 energii jest ze zrododel odnawialnych, Niemcy maja kilkanascie mld euro nadwyzki budżetowej a u nas 50 mld dlugu i ciagle rosnie (m.in ze program 500 plus jest finansowany z długu publicznego ),ale co tam Wolska wielki kraj, power stronk
2017-05-24 09:32:23
jak zwykle
I tak jest w całej Polsce. Należy sprawdzić kto lobbuje za tym rodzajem energii i kto z tego ma duże profity. Na pewno nie osoby, na których gruntach stawia się wiatraki.
2017-05-24 08:54:57

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie