W brytyjskim Cowes obchodzona jest 75. rocznica obrony miasta przez polskiego niszczyciela ORP „Błyskawica”. W uroczystościach wzięli udział marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Na okręcie ORP „Gniezno” do Anglii popłynęła też wyjątkowa wystawa przygotowana przez pasjonatów ze świnoujskiego Muzeum Obrony Wybrzeża.
ORP „Błyskawica” został wybudowany w Cowes i tam był kilkakrotnie remontowany. W nocy z 4 na 5 maja znajdował się w macierzystej stoczni, gdy nastąpił nalot Luftwaffe. Załoga „Błyskawicy” walczyła z wrogiem, a później pomagała usuwać zniszczenia w mieście, gasić pożary i nieść pomoc poszkodowanym. Rocznica tego zdarzenia jest do dzisiaj upamiętniana przez Brytyjczyków, a jeden z placów w mieście nosi nazwę „Francie Place” od nazwiska ówczesnego dowódcy okrętu Wojciecha Franckiego.
Z okazji 75. rocznicy tych wydarzeń Cowes odwiedził ORP Gniezno. Na jego pokładzie popłynęła także wyjątkowa wystawa, przygotowana przez muzealników z Fortu Gerharda. Wystawa ma tytuł „Od pierwszej do ostatniej salwy. Polska Marynarka Wojenna w wojnie na morzu 1939-1945”. W Cowes prezentowana jest w dwóch wersjach językowych.
– To wyjątkowa wystawa, którą przygotowano korzystając z unikalnej spuścizny znanego pisarza marynisty Jerzego Pertka – mówi Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża.
Tej niezwykłej kolekcji o dużej wartości historycznej towarzyszy zagadka związana z okolicznościami pozyskania negatywów przez autora „Wielkich dni małej floty”.
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 16 maja 2017 r.
BaT
Fot. Archiwum