Środa 26 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Wyspa Grodzka do sądu. Mogło dojść do katastrofy

Data publikacji: 2022-01-14 12:52
Ostatnia aktualizacja: 2022-01-16 10:21
Wyspa Grodzka do sądu. Mogło dojść do katastrofy
Fot. Ryszard Pakieser  

Od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności grozi mężczyznom, którzy zdaniem prokuratury, spowodowali zagrożenie w trakcie budowy portu jachtowego na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie. Prokuratura Okręgowa skierowała do sądu akt oskarżenia wobec podejrzanych „o sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach w postaci zawalenia się budowli oraz obsunięcia ziemi, w związku z prowadzoną inwestycją na Wyspie Grodzkiej”.

Prokuratura nadzorowała śledztwo związane z realizacją budowy portu jachtowego na Wyspie Grodzkiej. Zgromadzony materiał dowodowy, w tym zeznania świadków, ekspertyzy biegłych, oględziny zabezpieczonej dokumentacji pozwoliły na postawienie dwóch podejrzanych w stan oskarżenia.

Brak podstaw do wstrzymania robót?

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, iż jeden z podejrzanych, 72-latek, sporządził projekt budowlany i wykonawczy portu jachtowego w Szczecinie, a także sprawował wspólnie z drugim podejrzanym (43 l.) nadzór autorski nad jego realizacją. Nadzór ten miał polegać między innymi na wykonaniu, zgodnie z projektem, inwestycji pn. „Budowa Portu Jachtowego w Szczecinie”. Prace budowlane miały być poprzedzone przygotowaniem gruntu poprzez utworzenie nasypu przeciążeniowego, który miał doprowadzić do konsolidacji gruntu. W toku prac przygotowawczych wykonano nasyp przeciążeniowy, jednakże nie spowodował on założonej przez projektanta konsolidacji gruntu. Mimo to starszy z podejrzanych poświadczył nieprawdę w dzienniku budowy, iż taka konsolidacja nastąpiła, co było podstawą rozpoczęcia kolejnego etapu prac polegających na wznoszeniu obiektów budowlanych. W trakcie prowadzonych prac budowlanych, pomimo zgłaszanych przez wykonawcę zastrzeżeń, podejrzani wskazywali, że brak jest podstaw do wstrzymania robót, które kontynuowano.

Podejrzani z dozorem policyjnym

Śledztwo wykazało, że wskazane przez podejrzanych w opracowanych przez nich projektach dane, w tym m.in. dotyczące kategorii gruntu, nie pozwalały na wykonanie na ich podstawie prac budowlanych przy zastosowaniu przyjętej technologii i rozwiązań technicznych i z góry narażone były na niepowodzenie. W rezultacie przeprowadzone na powyższym gruncie prace budowlane spowodowały zapadanie się gruntu pod posadowionymi na nim obiektami budowlanymi. Jak ustalono, stopień konsolidacji gruntu nigdy nie został osiągnięty. Działania podejmowane przez podejrzanych ostatecznie sprowadziły stan niebezpieczeństwa zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w postaci zawalenia się budowli oraz obsunięcia ziemi.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował dozór policji oraz zakaz kontaktowania się. Starszy z podejrzanych był w przeszłości karany sądownie. Podejrzani nie przyznali się do zarzucanego im czynu. Grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

ToT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Brawo
2022-01-16 10:16:56
Szykuje się następna katastrofa ,Demontaż skarpy pod Zamkiem na tarasy widokowe!!!!!!!
@Juras
2022-01-15 23:56:20
jak to kto, progresywni europejczycy sycący intelekt gazeta wyborczą gdzie niejaki nadworny Zadworny robił artykuły o tym dlaczego nie wolno na Krzystka nie głosować...
Juras
2022-01-15 21:29:47
To kto tego wspanialego Krzystka wybral … napewno nie PiSowcy …???!!! Niemcy, folkSSdojcze, ruskie …???
To az tyyyle...??
2022-01-14 21:36:17
PO-dostawal Facet w KO-pertach... ze az ma juz nawet Wyspe o swoim Nazwisku ?/!!
@On
2022-01-14 19:09:01
daj spokój ubekosbekom takim jak sromotnik - oni zawsze będą psioczyć, część zwiała po 68 do różnych Szwecji i tam obrabia tyłek Polsce i Polakom a część została i szkodzi z terenu Polski (który jest dla nich "ten kraj" "tym kraju" itd)
Pajo
2022-01-14 18:17:18
Dla cymbała FIN Kaczki potrafią pływać nie wiem jak pływa Prezydent Naszego Miasta i jego wybitni . Marina powinna być w tym miejscu.
fin
2022-01-14 17:24:30
Fuszerka jak wszystko w kaczej PRL.ce , zgadza się.Dzisiaj przeglądałem na YT filmy ze starego powojennego Szczecina . Zniszczenia ogromne , część nad Odroą rozebrano. Ale większość stoi i ma się dobrze. Budynki za PRL miały się rozlecieć a tu niespodzianka . Obecnie patrzę i mam obawy co do poniektórych inwestycji szczególnie do czasu ich trwania. Obwodnica dotarła do Łękna po 15 latach....o przepraszam , rozpoczęto prace w 1998 r 23 lata
Ck
2022-01-14 17:23:22
72 lata i czynny zawodowo?....... To młodszych już nie ma?. A gdzie młodzi fachowcy po ZUT Szczecin?.
@Coś na miarę cecina
2022-01-14 14:40:18
O ile dobrze pamiętam to PiS rządził w tym czasie Szczecinem w koalicji z Krzystkowymi.
On
2022-01-14 14:35:43
Oj Sromotnik, przestań wierzyć w tę super jakość PRL-u. Nie masz pojęcia, bo chyba jesteś jeszcze młody.
Coś na miarę cecina!
2022-01-14 13:52:04
To kolejna inwestycja cudownie nadzorowana przez miasto. Tzw.tonaco- pływającą wyspa. Wyspa bo przecież most ja łączący pękł, gdyż przypadkowo wyspa zaczęła się zaoadać. To taki kolejny skecz po szczecinsku za grube miliony. To coś na miarę prezydentury w osiadajacym mieście. Tak jak tzw.szybki tramwaj i pękające szyny, też za grube pieniądze. Fryga i inne zweżanie ulic, niszczenie małego handlu, zieleni, wszechobecna deweloperka, podwyżki cen i miraż floating. UM może być dumny i prezydent.
SromotnikBezwstydny
2022-01-14 13:00:08
Fuszerka, jak wszystko w kaczej PRLce....byle tanio, byle durnowato ! Blokowiska 12 piętrowe z czasów tzw. "komuny" służą tysiącom rodzin do dziś! Robili je fachowcy, był nadzór, były dobre materiały...ale "to se ne wrati..."

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA