Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Wyremontowali budynek dla pacjentów z COVID-19 w szpitalu przy Arkońskiej. Brakuje personelu

Data publikacji: 02 marca 2021 r. 17:41
Ostatnia aktualizacja: 03 marca 2021 r. 20:48
Wyremontowali budynek dla pacjentów z COVID-19 w szpitalu przy Arkońskiej. Brakuje personelu
Fot. Dariusz Gorajski  

Zakończono prace remontowe w budynku „G” szpitala wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. W obiekcie, który w całości przeznaczony jest dla pacjentów z COVID-19, znajduje się 28 łóżek do intensywnej opieki medycznej oraz 60 łóżek szpitalnych do tlenoterapii. Nadal pozostaje problem braku personelu, szczególnie pielęgniarskiego. – Jestem w stanie zatrudnić natychmiast 100 pielęgniarek – mówiła Małgorzata Usielska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

– Nie wiemy, ile potrwa pandemia. Wygląda na to, że musimy nauczyć się żyć ze stanem zagrożenia. Kilka miesięcy temu wspólnie z dyrektor Małgorzatą Usielską podjęliśmy decyzję, aby zwiększyć moce szpitala. Chcieliśmy, aby była to rezerwa do obsługi pacjentów z koronawirusem. Dziękuję dyrekcji szpitala, personelowi medycznemu oraz technicznemu. Doceniam ich wysiłek, by w tak krótkim czasie zmodernizować obiekt – mówił we wtorek na konferencji prasowej marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Budynek „G” odciąży szpital przy Arkońskiej

Szpital wojewódzki w Szczecinie jest największą w regionie placówką wyznaczoną przez wojewodę zachodniopomorskiego do leczenia pacjentów z COVID-19. W ostatnich miesiącach liczba hospitalizowanych osób zakażonych SARS-CoV-2 sięgała blisko 400. Niemalże wszystkie oddziały specjalistyczne szpitala w lokalizacji przy ulicy Arkońskiej stały się oddziałami covidowymi, co w konsekwencji uniemożliwiało hospitalizację pacjentów niezakażonych, ale z innymi schorzeniami.

Budynek „G” został wyremontowany dzięki wsparciu z funduszy Unii Europejskiej. W obiekcie znajdują się również łóżka zakupione i przekazane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Uruchomienie wyremontowanego budynku i przeniesienie tam części pacjentów z COVID-19 pozwoli na stopniowe uruchamianie oddziałów szpitalnych oraz Zintegrowanego Bloku Operacyjnego dla pacjentów niezakażonych SARS-CoV-2.

Budynek "G" szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie

Na parterze budynku znajduje się 28 łóżek intensywnej opieki medycznej. Na pierwszym oraz drugim piętrze jest 60 łóżek szpitalnych przystosowanych dla pacjentów wymagających tlenoterapii.

– Bez uruchomienia tego miejsca szpital nie mógłby stopniowo wracać do regularnej pracy, szczególnie na OIOM-ie. Placówka prowadzi przecież zarówno covidową jak i niecovidową działalność. Dzięki otwarciu nowej przestrzeni uruchomimy ponownie chirurgię i neurochirurgię. Mam nadzieję, że województwo odczuje to, że uruchomiliśmy dodatkowe łóżka, a co za tym idzie oddziały, które leczą innych pacjentów. Musimy pamiętać, że inne choroby nie przestały istnieć. One nadal są – podkreśliła Małgorzata Usielska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Dodatkowo w budynku wyremontowane zostały korytarze, dyżurki pielęgniarek, gabinety zabiegowe, pomieszczenia dla personelu oraz pomieszczenia pomocnicze.

W szpitalu brakuje personelu medycznego

Małgorzata Usielska podkreśliła, że problemem placówki, jak i całego systemu opieki zdrowotnej, jest brak personelu.

– Jestem w stanie zatrudnić natychmiast 100 pielęgniarek. Teraz zatrudniam studentki pielęgniarstwa, które mam nadzieję, po zakończeniu studiów wrócą i będą pracowały. To bardzo duża pomoc dla zespołu, ale nie są to osoby z prawem wykonywania zawodu. Nie mogę zrobić nic więcej. Jest tyle, a nie więcej osób na rynku pracy. To jest problem systemowy, nie tylko naszego szpitala – dodała dyrektor placówki.

Karolina NAWROCKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Emerytka
2021-03-04 22:00:42
Brakuje pielegniarek? A co dobrego zrobiono dla tej grupy? Moja kuzynka pracuje jako sprzataczka i niewiele nizsza ma wyplate.A Izby zgarniaja niezla kase,co z tego mamy...? W ktorym szpitalu dobrze sie pracuje,bez mobbingu,z szacunkiem dla personelu.Dziadoskie czasy,raj dla Tych na stolkach.
deforma oswiaty
2021-03-04 10:10:43
Sto pielęgniarek. Trzy roczniki absolwentów pięcioletniego Liceum Medycznego Pielęgniarstwa, którego od lat nie ma. I nie ma fachowego średniego personelu medycznego. Kolejne dobre zmiany z zabójczą reformą oświaty robioną przez PiS rękami LPR (minister Giertych) zniszczyły oświatę zawodową całkowicie. I nikt jej nie odbuduje bo nie ma kadr i woli politycznej. Niestety Samorządy takiej szkoły nie utworzą, bo to podlega Czarnkowi, a oni mają w dupie problemy szkolnictwa zawodowego.
pielegniarka
2021-03-03 20:34:09
znam pielegniarki ktore wola pracowac w norwegi nawet jako sprzataczki
A maja tam...
2021-03-03 11:28:28
Jeszcze troche miejsca w Kostnicy... czy juz jest po-wypelniana regularnie co dobe ?/!!
No to niech...
2021-03-03 11:21:17
Marszalek PO-sciaga Swoich i z Brukseli oraz z Warszawy... np. Kopacz, Arlukowicza i Grodzkiego oraz innych KO-alicjantow z rzekomo medycznym wyksztalceniem !!!
DOKTOR
2021-03-03 10:38:40
Nie dziwi to, że brakuje personelu. Przy tej dyrekcji ludzie raczej odchodzą, aniżeli przychodzą do pracy. Wystaczy przykład oddziału kardiologii z którego odeszło w ostatnich latach 10 wieloletnich specjalistów
Ina
2021-03-03 09:31:35
Niech dyrekcja się skupi na jakości udzielania świadczeń zdrowotnych. Standard opieki na oddziale zakaźnym żaden. Pacjent po rozległej operacji brzusznej z lekami przeciwbólowymi dwa razy na dóbe, przez kilka dni nie rehabilitowany , nieżywiony. Lekarz dyżurny z przypadku np okulista na 60 pacjentów. Pacjenci skohortowani do kupy objawowi covidowi z innymi pacjentami chirurgicznymi , ortopedycznymi itp. Z całym szacunkiem ale okulista czy kardiolog nie ma pojęcia o odpowiednim postępowaniu w opiece pooperacyjnej. Skandal. Wiec zamiast się chwalić remontami skupcie się na pozyskiwaniu kompetentnego personelu i szanowaniu pracownika
ADAMS
2021-03-03 08:37:11
Bo w Polsce uczelnie medyczne są dla obcokrajowców. Taki to biznes.
krótko
2021-03-03 08:26:55
Zacznijcie godziwie ludziom płacić za ich pracę, to personel z pewnością się znajdzie.
Domi
2021-03-03 00:17:02
W tym szpitalu nie szanuje się pracowników, dlatego są takie braki.
doktor
2021-03-02 23:51:49
Trudno nie zgodzić się z osobami Pigułk i Piel. Pani dyrektor jest trudna we współpracy i taki efekt. Jest rynek pracownika to trudno się dziwić że fama się roznosi i ludzie nie chcą pracować.
Pigułka
2021-03-02 22:53:01
Nie polecam pracy na Arkońskiej ,tu nie szanuje się pracy pielęgniarskiej prawie po 30 latach pracy czuje tylko żal i brak stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa.Na Arkońskiej nie szanuje się pracowniköw każdego szczebla.
"niech jadą"
2021-03-02 20:37:16
No i pojechali.
Piel
2021-03-02 18:38:28
Zacznijcie placic normalne pensje , przestancie zabierac dodatki za covid ( ktore podobna są a jednak ich nie ma ).. . a pani Usielska powinna przypomniec sobie jaka to praca pielegniarki - bo chyba zapomniala. . . . wtedy moze personel sie znajdzie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA