czwartek, 13 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wypad nad Syrenie Stawy

Wypad nad Syrenie Stawy

Wypad nad Syrenie Stawy
Data publikacji: 2020-07-11 07:30
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-20 11:43
Wywietleń: 820 463967

To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc rekreacyjnych Szczecina. Zapewniające relaks wśród zieleni zaaranżowanej współcześnie - nad szczecińskimi Syrenimi Stawami, znanymi z ochrony bioróżnorodności. To ku nim poprowadzi już w sobotę (11 lipca) dendrologiczny spacer w poszukiwaniu ciekawych drzew i krzewów.

Syrenie Stawy miały być bazą dla szczecińskiego Ogrodu Dendrologicznego. Ambitnego projektu jednak nie zrealizowano. Natomiast przed dwoma laty na tym dotychczas zaniedbanym 18-hektarowym terenie - ulokowanym w granicach Zespołu Parków Kasprowicza-Arkoński - wytyczono alejki, poprowadzono szlaki przyrodniczo-edukacyjne, opowiadające m.in o siedliskach bytujących tu zwierząt oraz specyfice tutejszej roślinności wodnej i bagiennej. Urządzono też plac edukacji przyrodniczej z grami i zabawami wykorzystywanymi podczas zajęć tzw. zielonej szkoły. Czyniąc go bardziej przyjaznym również za sprawą służących wypoczynkowi i kontemplacji pejzażu ławek, altan, nadwodnych pomostów oraz kładki łączącej dwa ze stawów. 

"Cywilizowanie" leśnego zakątka, ale z poszanowaniem jego bogactwa fauny i flory. Czego przejawem było nie tylko montowanie budek lęgowych czy hoteli dla owadów, ale również stworzenie warunków siedliskowych dla chronionych płazów i gadów.

- Nad Syrenimi Stawami wprawdzie nie zobaczymy szczególnie egzotycznych okazów, ale za to nie brak tam naszych pięknych rodzimych drzew. Na wyciągnięcie ręki są nie tylko dęby, buki, lipy i klony, ale również wiązy, olcha czarna, topola biała oraz jesion wyniosły. Wszystko to obejrzymy i poznamy podczas spaceru dendrologicznego. Już w najbliższą sobotę - przekonuje Paweł Madejski, najbardziej znany i ceniony przewodnik po szczecińskiej zieleni.

Wyprawa nad Syrenie Stawy wyruszy z pętli tramwajowej przy ul. Arkońskiej o godz. 11. Potrwa około dwóch godzin. Kto jednak nie zdoła znaleźć czasu w sobotę, ten będzie mógł skorzystać z zaproszenia na spacer czwartkowy (16 bm.) - identyczną trasą. 

Organizator wydarzenia przypomina o zachowaniu niezbędnych zaleceń epidemiologicznych. Udział w spacerze jest bezpłatny.

(an) 

Fot. Mirosław Winconek

Komentarze

A!! przypomniało mi się.
Koniecznie łodzie wiosłowe. Zaraz PO Rusałce na Syrenie Stawy. I wywieźć wszystkie stare pniaki gdzie rozwijają się ciekawe owady bo nowobogaccy nie lubieją robactwa.
2020-07-11 14:38:35
Kiedy wytną drzewa i POstawią estetyczne stoiska z piwem
dla RATOWANIA SZCZECIŃSKIEJ GASTRONOMII po epidemii ?
2020-07-11 12:23:43

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie