Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Wydobyli kolejne zabytki z morskiego dna [FILM]

Data publikacji: 11 listopada 2018 r. 12:09
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:24
Wydobyli kolejne zabytki z morskiego dna
Fot. Artur BAKAJ  

W ramach realizowanego od 2 lat przez Muzeum Oręża Polskiego projektu „Wraki Kołobrzegu” podniesiono z dna morskiego kolejne zabytki techniki wojskowej. Przy pomocy jednostki Saracen II przetransportowano je do portu. Stamtąd drogą lądową trafiły do Skansenu Morskiego. Wkrótce poddane zostaną konserwacji. Mowa o działku przeciwlotniczym Oerlikon montowanym na podstawie morskiej oraz windzie kotwicznej.

Samo działko z podstawą, które niestety na skutek pęknięcia wyciągnięto w dwóch częściach, waży 550 kg. Zaprojektował je w 1914 roku Niemiec Reinhold Becker. Broń była stosowana powszechnie w czasie I i II wojny światowej, a w zmodyfikowanej formie używane jest jeszcze dzisiaj. Wydobyte przez muzealników działko pochodzi z wraku, który zatonął w 1945 roku na wschód od wejścia do kołobrzeskiego portu.

Fot. Artur Bakaj

Teraz wciągnęliśmy działko Oerlikon, a wcześniej polską armatę z września 1939 roku. Możemy skusić się o stwierdzenie, że wydobyliśmy z morza Armatę Niepodległej i tym samym Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu w dość oryginalny sposób zainaugurowało 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości – mówi dyrektor placówki Aleksander Ostasz.

 

Akcja „Wraki Kołobrzegu” prowadzona jest pod patronatem ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz starosty kołobrzeskiego Tomasza Tamborskiego. ©℗

(pw) 

Fot. Artur BAKAJ

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA