Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Wydajemy ważne książki

Data publikacji: 11 października 2015 r. 09:51
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:29
Wydajemy ważne książki
Czytelnicy cenią sobie nasze publikacje. Fot. D..GORAJSKI, R.PAKIESER  

Z okazji 70-lecia "Kuriera Szczecińśkiego" przygotowaliśmy wyjątkową pozycję - "Kurier przy tym był", którą nasi Czytelnicy mogli zdobyć zbierając specjalne kupony. Ta książka, które wydanie wsparło Miasto Szczecin, zawiera oryginalne teksty i informacje, które zamieszczaliśmy przez siedemdziesiąt lat swojego istnienia. I jest jedną z wielu ważnych publikacji, jakie w ostatnich latach zaoferowaliśmy Czytelnikom.

Zamieszczone w niej teksty pokazują, jak i czym mieszkańcy Szczecina żyli, z jakimi problemami się borykali, jak się bawili. Pokazują także specyfikę PRL-u oraz odnajdywanie się miasta w nowej rzeczywistość III RP. W efekcie powstało wydawnictwo, które jest jedynym w swoim rodzaju przewodnikiem pokazującym w pigułce rozwój Szczecina i kształtowanie się jego tożsamości.

Lektura książki „Kurier” przy tym był” dla jednych może być sentymentalną podróżą w przeszłość, dla innych odkrywaniem na nowo Szczecina, jako miasta, w którym od momentu przejęcia go przez administrację polską robiono wszystko, by jego mieszkańców scementować i budować ich więzi z tym miejscem. Taką rolę od pierwszego numeru pełnił też „Kurier Szczeciński”.

Gdy rozdawaliśmy tę publikację podczas urodzin Szczecina w Ogrodzie Różanym i zobaczyliśmy tłumy mieszkańców, którzy po nią przyszli, to uzyskaliśmy pewność: tak, warto to było zrobić! Zwłaszcza że Państwa reakcje były bardzo entuzjastyczne.

Oczywiście to nie wszystko. Od kilku lat wydajemy albumy "Cały Szczecin w kwiatach" - podsumowujące naszą akcję pod tym samym tytułem - które pokazują, jak piękny, dzięki staraniom samych mieszkańców, może być Szczecin.

Ważne dla lokalnej pamięci są także książki Wojciecha Parady specjalizującego się w tematyce sportowej. Napisał on takie książki jak „Futbol po szczecińsku”, ukazujący dzieje piłki nożnej w Szczecinie, ”Olimpijskie wspomnienia” o przeżyciach sportowych i nie tylko, szczecińskich olimpijczyków na przestrzeni ostatnich 50 lat czy "Klubowe rywalizacje Pogoni" - o historii największego na Pomorzu Zachodniego klubu piłkarskiego, który pierwotnie nazywał się Sztorm...

Szczecin to także sprawy polsko-niemieckie, które wnikliwie analizujemy na naszych łamach. Stąd pomysł na wydanie „Codziennego pogranicza. Głosów publicystów”, zbioru artykułów autorów mieszkających w Polsce i Niemczech pod redakcją Bogdana Twardochleba. Są tu rozmowy, reportaże, polemiki, opowiastki i felietony, jest nawet kazanie. Zamieszczone w książce artykuły ukazywały się w ostatnich latach na łamach "Kurierowego" dodatku „przez granice”. Dodatek ten wydawany jest przy współpracy Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

Jednym z najważnieszych wydarzeń w najnowszej historii naszego miasta był upadek stoczni szczecińskiej. Jej kulisy odsłania inna nasza książka - "Stocznia szczecińska. Upadek" Piotra Bińka oraz wojewody Marka Tałasiewicza. Pozwala ona lepiej zrozumieć, co takiego wydarzyło się z tym symbolicznym dla naszego regionu zakładem pracy.

Koniecznie też trzeba wspomnieć o wydawnictwie Janusza Ławrynowicza - "Szczecin z rodzinnych albumów". Wyjątkowym powodzeniem cieszył się także album wydany po ostatnim szczecińskim finale TTSR, a składający się z przepięknych zdjęć zrobionych przez naszych Czytelników.

Jak widać, są to propozycje poruszające różnorodne zagadnienia, dotykające rozmaitych spraw, ale wszystkie służą temu, abyśmy lepiej zrozumieli siebie oraz miejsce, w którym żyjemy.

Na koniec warto wspomnieć, że wspieramy wszystkich naszych dziennikarzy publikujących także poza Kurier Press - m.in. Artura Daniela Liskowackiego (autora książek takich jak m.in. "Capcarap" czy "Mariasz"), Romana Cieplińskiego (autora powieści "Diabelski młyn") czy Elżbietę Bruską i Berenikę Lemańczyk, które przetłumaczyły na język polskich  książkę Elizabeth von Arnim "Elizabeth i jej ogród".

©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wstyd
2015-10-11 12:47:29
Autorką albumu pt. Cały szczecin w kwiatach jest Arleta Nalewajko.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA