sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wydajemy ważne książki

Wydajemy ważne książki

Wydajemy ważne książki
Data publikacji: 2015-10-11 09:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 972 27534

Z okazji 70-lecia "Kuriera Szczecińśkiego" przygotowaliśmy wyjątkową pozycję - "Kurier przy tym był", którą nasi Czytelnicy mogli zdobyć zbierając specjalne kupony. Ta książka, które wydanie wsparło Miasto Szczecin, zawiera oryginalne teksty i informacje, które zamieszczaliśmy przez siedemdziesiąt lat swojego istnienia. I jest jedną z wielu ważnych publikacji, jakie w ostatnich latach zaoferowaliśmy Czytelnikom.

Zamieszczone w niej teksty pokazują, jak i czym mieszkańcy Szczecina żyli, z jakimi problemami się borykali, jak się bawili. Pokazują także specyfikę PRL-u oraz odnajdywanie się miasta w nowej rzeczywistość III RP. W efekcie powstało wydawnictwo, które jest jedynym w swoim rodzaju przewodnikiem pokazującym w pigułce rozwój Szczecina i kształtowanie się jego tożsamości.

Lektura książki „Kurier” przy tym był” dla jednych może być sentymentalną podróżą w przeszłość, dla innych odkrywaniem na nowo Szczecina, jako miasta, w którym od momentu przejęcia go przez administrację polską robiono wszystko, by jego mieszkańców scementować i budować ich więzi z tym miejscem. Taką rolę od pierwszego numeru pełnił też „Kurier Szczeciński”.

Gdy rozdawaliśmy tę publikację podczas urodzin Szczecina w Ogrodzie Różanym i zobaczyliśmy tłumy mieszkańców, którzy po nią przyszli, to uzyskaliśmy pewność: tak, warto to było zrobić! Zwłaszcza że Państwa reakcje były bardzo entuzjastyczne.

Oczywiście to nie wszystko. Od kilku lat wydajemy albumy "Cały Szczecin w kwiatach" - podsumowujące naszą akcję pod tym samym tytułem - które pokazują, jak piękny, dzięki staraniom samych mieszkańców, może być Szczecin.

Ważne dla lokalnej pamięci są także książki Wojciecha Parady specjalizującego się w tematyce sportowej. Napisał on takie książki jak „Futbol po szczecińsku”, ukazujący dzieje piłki nożnej w Szczecinie, ”Olimpijskie wspomnienia” o przeżyciach sportowych i nie tylko, szczecińskich olimpijczyków na przestrzeni ostatnich 50 lat czy "Klubowe rywalizacje Pogoni" - o historii największego na Pomorzu Zachodniego klubu piłkarskiego, który pierwotnie nazywał się Sztorm...

Szczecin to także sprawy polsko-niemieckie, które wnikliwie analizujemy na naszych łamach. Stąd pomysł na wydanie „Codziennego pogranicza. Głosów publicystów”, zbioru artykułów autorów mieszkających w Polsce i Niemczech pod redakcją Bogdana Twardochleba. Są tu rozmowy, reportaże, polemiki, opowiastki i felietony, jest nawet kazanie. Zamieszczone w książce artykuły ukazywały się w ostatnich latach na łamach "Kurierowego" dodatku „przez granice”. Dodatek ten wydawany jest przy współpracy Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

Jednym z najważnieszych wydarzeń w najnowszej historii naszego miasta był upadek stoczni szczecińskiej. Jej kulisy odsłania inna nasza książka - "Stocznia szczecińska. Upadek" Piotra Bińka oraz wojewody Marka Tałasiewicza. Pozwala ona lepiej zrozumieć, co takiego wydarzyło się z tym symbolicznym dla naszego regionu zakładem pracy.

Koniecznie też trzeba wspomnieć o wydawnictwie Janusza Ławrynowicza - "Szczecin z rodzinnych albumów". Wyjątkowym powodzeniem cieszył się także album wydany po ostatnim szczecińskim finale TTSR, a składający się z przepięknych zdjęć zrobionych przez naszych Czytelników.

Jak widać, są to propozycje poruszające różnorodne zagadnienia, dotykające rozmaitych spraw, ale wszystkie służą temu, abyśmy lepiej zrozumieli siebie oraz miejsce, w którym żyjemy.

Na koniec warto wspomnieć, że wspieramy wszystkich naszych dziennikarzy publikujących także poza Kurier Press - m.in. Artura Daniela Liskowackiego (autora książek takich jak m.in. "Capcarap" czy "Mariasz"), Romana Cieplińskiego (autora powieści "Diabelski młyn") czy Elżbietę Bruską i Berenikę Lemańczyk, które przetłumaczyły na język polskich  książkę Elizabeth von Arnim "Elizabeth i jej ogród".

©℗

(as)

Wydajemy ważne książki

Komentarze

Wstyd
Autorką albumu pt. Cały szczecin w kwiatach jest Arleta Nalewajko.
2015-10-11 12:47:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie