Wtorek 17 maja 2022r. 
REKLAMA

Wspomnienie ostatniego z Gryfitów

Data publikacji: 2017-03-10 19:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:31
Wspomnienie ostatniego z Gryfitów
 

Trzysta osiemdziesiąt lat temu, 10 marca 1637 r., zmarł w Szczecinie książę Bogusław XIV - ostatni męski przedstawiciel dynastii Gryfitów.  Zamek Książąt Pomorskich upamiętnił rocznicę.

Po śmierci Bogusława XIV - zwanego Towarzyskim- nastał zmierzch ponad 500-letniej historii Księstwa Pomorskiego. Trwająca wtedy wojna trzydziestoletnia i pusty skarb nie pozwoliły na godny pochówek księcia. Na ceremonię pogrzebową jego doczesne szczątki czekały aż 17 lat.
Dla wspomnienia tych dziejów w piątek prezentowano dwie pośmiertne monety poświęcone ostatniemu z Gryfitów. Ponad 50 osób zwiedziło Zamek Książąt Pomorskich z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem (kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej). Rocznicowe wydarzenie zakończył wieczorem tematyczny wykład, który prowadziła Monika Ogiewa-Sejnota.

(mag)

Fot. Dariusz GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp
2017-03-11 22:20:53
Należało by dołączyć , mały felietonik, na ten temat. Dlaczego doszło do tak spektakularnego upadku tak długo panującej dynastii, a tym samym i do upadku księstwa. Na ogół mówi się ,że przyczyną była wojna 30 letnia.(na tle religijnym!). Faktycznie to skostniałe struktury społeczne, feudalizm i szerząca się degrengolada wewnątrz kościoła na szczytach władzy. Pijaństwo w klasztorach, duże podatki na mostach, drogach, i w portach. Ogólne zdziczenie nawet wśród możnowładców trudniących się także rozbójnictwem. Korupcja wśród rajców miejskich,ubóstwo ludności wiejskiej i miejskiej. Prostytucja, rozpasane wydatki dworu książęcego. Upadek dobrych obyczajów. Wielkie majątki były w rękach klasztorów. Tylko miasta w związku hanzeatyckim bogaciły się , jednak cieszyły się dużą swobodą i autonomią wobec Księcia.E. Lubinus, jako nieliczny z elit akademickich namawiał i agitował do ogłoszenia nowego synodu i przedyskutowania najważniejszych tez, w tym i protest Marcina Lutra. Tak się nie stało. Górę wzięły, pazerność części arystokracji na dobra po sekularyzacji a nie poważne postanowienia reformujące stosunki wewnątrz kościelne, by nie przenosić sporów teologicznych na poziom ulicy. Na to weszła interwencja "pomocników i obrońców protestantyzmu", czyli wojska szwedzkie z północy i od południa wojska cesarskie pod dowództwem Wallensteina. Półroczne oblężenie Strzałowa (od stycznia do lipca) Przemarsze i pobyty obcych wojak, na tak małym księstwie, dwie armie to dopiero była mieszanka wybuchowa. Skończyło się nędzą, żebractwem ruiną miast, zniszczeniem elit intelektualnych duchownych i świeckich, gwałtami samosądami. Między innymi wyrzucono z katedry geniusza literackiego E. Lubinusa, bo był po niewłaściwej stronie. Kariery robiły miernoty na wakatach osób zbyt światłych i mądrych. Nie było kim zwołać sejm by renegocjować umowy dynastycznej z Brandenburgią, na wypadek bezdzietności księcia.
kaes
2017-03-11 21:10:42
No niestety dla wiekszosci Polaków jestesmy Pomorzem Zachodnim.Wszedzie w tv, radiu i gazetach Pomorze to Gdansk. Trzeba zmienic nazwe tego ich grajdolka...
SromotnikBezwstydny
2017-03-11 11:45:23
Teraz POMORZE to krzyżacki Gdańsk,Kaszubia i Kociewie.Nie były w Księstwie Pomorskim od czasu zdrajcy Sambora, który sam siebie mianował "księciem".Nie mają Gryfa w herbie. To niedouki spod znaku "S" zawłaszczyli miano Pomorza dla dodania sobie cudzego splendoru!
WojCiech
2017-03-11 10:36:49
Książęta odeszli - lud pozostał. A potem został podmieniony ;)
Quistorp
2017-03-11 01:19:23
To rewelacja! Że też ktoś o tym pamiętał.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA