Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Wolontariat – dużo dobrego!

Data publikacji: 06 marca 2019 r. 17:51
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:34
Wolontariat – dużo dobrego!
 

Sandra z Niemiec, Raquel z Portugalii, Akaki z Gruzji i Alberto z Hiszpanii to wolontariusze, którzy na co dzień działają w Przedszkolu Publicznym Żagielek przy ul. Henryka Pobożnego w Szczecinie. Są w gronie ponad dwudziestu uczestników Programu Erasmus+ Wolontariat Europejski, których gości tutejsze Stowarzyszenie Polites. Ma ono również bardzo ciekawe propozycje wolontariatu dla mieszkańców miasta i regionu.

Wolontariusze z Erasmusa działają w kilku placówkach na terenie Szczecina, wspierają dzieci, towarzyszą im w codziennych aktywnościach, przez zabawę uczą języków i kultury krajów, z których pochodzą. Sami uczą się też polskiego.

- Nasze przedszkole wolontariuszy zagranicznych ma od kilku lat - mówi Jolanta Kozakowska, wychowawca w Żagielku. - Są pełni pomysłów i talentów. Nasz wolontariusz to nie jest pomocnik, ani asystent, wujek czy ciocia, tylko przyjaciel. W tej chwili już wiemy, że mamy przyjaciół na całym świecie, odzywają się do nas, piszą, płaczą, bo tęsknią. To bardzo cenne relacje.

Kolejni obcokrajowcy: Mira z Niemiec, Masza z Ukrainy, Lenka ze Słowacji i Batu z Gruzji wspierają szczecińskie biuro Politesu i działania jego Regionalnego Centrum Wolontariatu. Uczestniczą też w różnych programach, prowadzą warsztaty kulturowe w placówkach oświatowych i na uczelniach. Realizują bardzo dużo własnych inicjatyw, które wynikają z ich wiedzy i zainteresowań.

- Mieliśmy już warsztaty na temat "zero waste", z pierwszej pomocy, a także jak pisać i rozumieć cyrylicę - mówi Mira, wolontariuszka z Niemiec. - 25 marca nasza wolontariuszka Lenka, ze Słowacji poprowadzi warsztat o odczuwaniu i codziennym funkcjonowaniu osób niewidomych. Propozycji będzie więcej, by z nich skorzystać, warto śledzić dwa profile na Facebooku: Stowarzyszenie Polites oraz EVS in Szczecin.

W Politesie wciąż pojawiają się oferty i propozycje dla osób ciekawych nowych rzeczy, nastawionych na wyzwania. Aktualnie Stowarzyszenie jako partner międzynarodowego projektu rekrutuje załogę, która będzie reprezentować Polskę podczas rejsu Lovisem po Bałtyku. Rejs starym, pięknym żaglowcem odbędzie się od 8 do 21 maja, wypłynąć mogą ludzie między 16. a 25. rokiem życia. Pięciu uczestników z Polski, a dwudziestu pięciu z całej Europy w tym czasie dyskutować będzie o przyszłości i solidarności Europy. Zaplanowano warsztaty na pokładzie, a w europejskich portach spotkania z politykami.

- Trzech z pięciu uczestników rejsu już mamy - mówi Ewelina Sobecka, koordynator programu Erasmus + w Politesie. - Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu mailowego bądź telefonicznego.

Ludzi w każdym wieku do działania w różnych obszarach zaprasza też Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu Polites. Można zostać wolontariuszem w programach "Starszy brat, starsza siostra", albo "Pierwsza pomoc w lekcjach". Można pomagać seniorom, osobom z niepełnosprawnościami, zwierzętom. Od środy 6 marca startuje cykl American English Conversation Club, dla tych, którzy chcą uczyć się języka przez rozmawianie z native speak’erkami.

- Będzie można poprawić swój angielski z Amerykankami, dołączyć może każdy chętny - zachęca Ania Biały. - 7 marca zaczynamy kolejne warsztaty "Wolontariat w pierwszych krokach", jeśli ktoś się zastanawia, od czego zacząć, może zrobić pierwszy ruch u nas. Będziemy też kontynuować projekt "Pomorze Pomoże?! Wypróbuj wolontariat". Z tym hasłem przemierzymy je wzdłuż i wszerz, robiąc różne działania z organizacjami na naszym terenie. Zapraszamy do nas wszystkich, którzy mają ochotę zdziałać wokół siebie coś dobrego.

Katarzyna Michałek z Politesu przyznaje, że w wolontariat angażuje się więcej kobiet niż mężczyzn.

- Dobry trend jest taki, że obok uczniów i studentów, których jest najwięcej, to również osoby czynne zawodowe - mówi. - A także cudzoziemcy, którzy mieszkają i pracują w Szczecinie. Cieszy nas też, że w wolontariat mocno włączają się Młodzieżowe Ośrodki Socjoterapii i Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze, robiąc naprawdę wiele dobrego.

Tekst i fot. Anna Gniazdowska

Na zdjęciu: Przedszkolaki z Żagielka goszczą u siebie wolontariuszy z zagranicy, ale sami też włączają się w wolontariat. Dzieci odwiedzają domy seniora, by radośnie spędzić czas ze starszymi ludźmi.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA