Ulice w czterech zachodniopomorskich gminach - w Mieszkowicach, Goleniowie, Pogorzelicy i Trzebieży - zmienią nazwy. Zdecydował o tym wojewoda na podstawie ustawy dekomunizacyjnej. Do tej pory w ten sposób zmieniono nazwy 10 ulic na Pomorzu Zachodnim.
– Na podstawie zarządzenia zastępczego wojewody Tomasza Hinca nazwy zmienią cztery ulice: w Mieszkowicach, Goleniowie, Pogorzelicy i Trzebieży – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa wojewody Agnieszka Muchla. Podstawą do zmian była ustawa dekomunizacyjna i opinie Instytutu Pamięci Narodowej, kwestionujące dotychczasowe nazwy.
Zarządzenie zastępcze wojewody objęło ulicę Dąbrowszczaków w Mieszkowicach, która zmieni nazwę na ul. 11 Listopada. W Goleniowie natomiast ul. Leona Kruczkowskiego stanie się ul. Ks. Jana Twardowskiego, w Pogorzelicy ul. Sołdka zmieni nazwę na ul. Kapitańską, a w Trzebieży zamiast ul. WOP będzie ul. Wkrzańska.
Jak informują służby prasowe wojewody, nowe nazwy ulic zostały skonsultowane z władzami samorządowymi gmin. Zaczną obowiązywać od 23 marca.
Do tej pory wojewoda zachodniopomorski wydał zarządzenie zastępcze dla dziesięciu ulic w Szczecinie, Pyrzycach, Trzcińsku Zdroju, Wałczu, Węgorzynie i w Złocieńcu. W przypadku ulicy 26 kwietnia w Szczecinie i Policach, kojarzącej się z okresem, gdy Armia Radziecka wchodziła do Szczecina, poprzedni wojewoda Krzysztof Kozłowski zdecydował w grudniu 2017 r. o pozostawieniu nazwy, mimo opinii IPN stwierdzającej, że jest ona niezgodna z ustawą. Brak zmiany uzasadniono faktem, że data ta jest ważna ze względu na ustanowienie polskiej administracji rządowej w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.
W Zachodniopomorskiem zmian wymagały nazwy 63 ulic.
– Czekamy jeszcze na około 30 opinii z IPN, dotyczących zmiany nazw ulic. Niektóre gminy jednak same podejmują działania i zmieniają nazwy na podstawie ustawy o samorządzie gminnym – powiedziała PAP Agnieszka Muchla. Dodała, że do tej pory nazwy ulic zmieniło 16 gmin.
W myśl ustawy dekomunizacyjnej, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym nadaje nazwę w przypadku niewykonania obowiązku przez właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego. Wydanie takiego zarządzenia wymaga opinii Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu potwierdzającej niezgodność nazwy obowiązującej w dniu wejścia w życie ustawy.
Zgodnie z ustawą mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność.
(pap)
Fot. Ryszard Pakieser, Dariusz Gorajski