poniedziałek, 17 grudnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Wojewoda zakwestionował część uchwały RM Szczecina o przewozie osób

Wojewoda zakwestionował część uchwały RM Szczecina o przewozie osób

Wojewoda zakwestionował część uchwały RM Szczecina o przewozie osób
Data publikacji: 2018-12-06 23:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-11 14:48
Wywietleń: 1464 365499

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc stwierdził w czwartek (6 grudnia) nieważność części przepisów uchwały Rady Miasta Szczecin z 30 października 2018 zmieniających uchwałę w sprawie przepisów porządkowych dotyczących przewozu osób i bagażu ręcznego środkami lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez gminę Szczecin - Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

W ocenie Wydziału Prawnego ZUW takie regulacje nie są do pogodzenia z konstytucyjną zasadą równości. 

- Stanowią one przejaw dyskryminacji poprzez ograniczenie prawa przewozu osób niepełnosprawnych, które poruszają się wózkami inwalidzkimi (bądź innymi pojazdami przeznaczonymi do poruszania się osób niepełnosprawnych) o innych niż określone w uchwale parametry - czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym.

- Takie zróżnicowanie prowadzi do niedozwolonej konstytucyjnie dyskryminacji ze względu na położenie społeczne, w tym przypadku niepełnosprawność – dodaje wicewojewoda Marek Subocz.

Rozstrzygnięcie nadzorcze powołuje się także na art. 15 ust. 5 ustawy Prawo przewozowe. Zgodnie z ustawą rada ma kompetencje do podjęcia uchwały w sprawie przepisów porządkowych dotyczących przewozu osób i bagażu ręcznego środkami lokalnego transportu zbiorowego. Oznacza to, że Rada może określić sposób, w jaki należy przewozić osoby lub bagaż lub określić zachowanie się podróżnych w środku transportu czy podczas korzystania z infrastruktury transportowej (np. dworce, przystanki, terminale itp.), nie może jednak szczegółowo określać parametrów wózka inwalidzkiego czy też decydować, jaki rodzaj wózka może być przewożony. To nie mieści się w pojęciu „przepisów porządkowych” w rozumieniu prawa przewozowego.

- Unormowania te (zawarte w kwestionowanej uchwale) pozwalają na dowolną ocenę przez kierującego pojazdem, czy osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim (bądź innym pojazdem) „dostąpi przywileju” przejazdu środkiem transportu publicznego. Tymczasem osoba kierująca takim pojazdem nie jest w żadnym razie upoważniona do badania, czy dana osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim (lub innym pojazdem) jest uprawniona do przejazdu środkiem transportu publicznego, z drugiej zaś trudno sobie wyobrazić sytuację, w której kierowca (maszynista) będzie dokonywał pomiaru wózka inwalidzkiego i jego wagi wraz z osobą niepełnosprawną przed podjęciem decyzji o możliwości przewozu danej osoby niepełnosprawnej - czytamy w rozstrzygnięciu.

Od rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody zachodniopomorskiego przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, która wnosi się w terminie 30 dni od dnia otrzymania rozstrzygnięcia.

Całość rozstrzygnięcia znajduje się na stronach www.

Ł.T

Fot. Archiwum

Komentarze

wrrrr
Koniec swiata, skuterami mozna jezdzic autobusami i tramwajami (zapraszamy dostarczyccieli pizzy i szczurkow w bluzach i kapturach z dopalaczami ,motorowerzystow i qładowcow.),kibolstwo ma za darmo km przed meczem gdzie i tak nie kasowali biletw a cale zycie andrzej kielek ma ich bilety -tak okradaja innych podatnikw, tak samo uczniowie wszystkich szkol-mimo ze ich rodzice pracuja i na piwo i papieroski pewnie kaske maja i na paliwo do auta, a do tego od stycznia podwyzka pradu o kilkadziesiad procent i przez to podwyzka sieciwek i cen biletow dla tych co legalnie pracuja,NO ZAJEB.....nic tylko sie upic w sylwestra i sie obudzic z dala od tego miasta.Z balbina przejdza na oczy jak co sie stanie, co jakis czas jest wpadek autobusu czy tramwaju, w ktoryms bedzie balbina a jak bedzie tlok to wspolczuje pasazerom po sasiedzku,wspolczuje tez kierowcom uzerania sie znowu z ta baba sponsorowana przez wiadomą partie-kto i kiedy.Za darmo w dniu meczu powinni miec tlko kierowcy dzieki temu bedzie mniej korkow i mniejszy smog, a reszta i tak jezdzi caly rok na rocznym niewidoczny, w miescie jest wiele innyuch klubow czy ich kibice tez za darmo beda miec albo melomani w filharmonii? tam przynajmniej ochrony i policji nie trzeba zeby pilnowac sebków
2018-12-07 15:31:46
@A wiec...
Znów ci się pogorszyło czy nie łyknąłeś garści tabletek??? "lekcje" historii to zapewne pobierałeś w łóżku u plebana lub wikarego a może i samego prałata Jańcia "S"...w Gdańsku...
2018-12-07 15:15:25
Nie da się...
Konstytucyjna zasad równości jak wytrych pozwalający na dyskryminacje ze względu na brak pojazdu...
2018-12-07 14:45:27
xyres
No pięknie. Widzę że ten cały Hinc to zwykły szkodnik. Wstyd że mamy takiego wojewodę.
2018-12-07 13:11:51
A wiec...
Wiekszosc PO-nizszych Lewakow "Nic madrego" Nie zaproponuje i tylko PO czasie wszystko w ramach Rewanzu ze przerzneli w dniu 25.10.2015 roku - Krytykuje !! Cale "szczescie" ze choc w latach 1945-2015 mielismy "Lewacka ameryke" w PRL-owsko/PO-lskim wydaniu ??
2018-12-07 11:57:31
Krótko
Za to pan wojewoda pozwolił kibicom Pogoni jeżdzić za darmo na mecz. Mam nadzieję że Balbina zablokuje któryś z tych tramwajów/autobusów. Ale gdzie tam to tchórzliwa baba nie podskoczy. Swoją drogą pasażerowie blokowanych autobusów, odstawcie tą babę na bok z jej skuterem i połóżcie ją na boku. Problem rozwiązany.
2018-12-07 11:46:06
Tylko o balbinie myślał...
A co z dyskryminacją osób ze stanami lękowymi czy fobią społeczną dla których jazda autobusem to już trauma a blokada autobusu przez balbine to katastrofa? Autobus jak już rusza to kierowca nie ma prawa otworzyć ponownie drzwi i osoba z lękami czy fobią zostaje uwięziona w pojeździe bo balbina robi sobie blokadę. Takim osobom zostaje wtedy odebrane poczucie bezpieczenstwa, mogą wpaść w panikę... gdzie prawa pasażerów do komfortowej bezpiecznej jazdy?
2018-12-07 10:52:00
Potwierdza sie
że gdyby głupota miała skrzydla to pis-dnieci lataliby jak... orły.
2018-12-07 10:45:18
SromotnikBezwstydny
Wojewoda czyli rząd,wtrąca się w przepisy samorządu o przewozie pasażerów w autobusach miejskich i decyduje o wymiarach wózków inwalidzkich??? A może rządowy wojewoda uruchomi spec autobusy do przewozu osób w wózkach inwalidzkich. wówczas pomoże, teraz szkodzi, przeszkadza mieszkańcom.Wózek samojezdny,z własnym silnikiem, jest pojazdem autonomicznym i nie może być przewożony środkami komunikacji publicznej.A jesli tak, to kłady, motorynki, motocykle itp też będą miały prawo do przewozów autobusami i tramwajami. Wojewodo, szare komórki szwankują???
2018-12-07 10:18:03
ehh
Ten nasz wojewoda to jednak bezmyślny człowiek
2018-12-07 09:55:31
Ano
Sensownie myśląc wojewoda ma rację - bo jak motorniczy czy kierowca oceni rozmiar i wagę osoby czy danego wózka? Będzie miał metrówkę i wagę w pojeździe? A może będzie wzywał ITD do ważenia? Myślcie obiektywnie.
2018-12-07 08:55:39
Blee
W razie blokady proponuje jechać taksówką na koszt wojewody a jemu wysłać rachunki. Siedzi to za biurkiem, tylek wozi autem to nie widzi problemu. Typowy pisowiec nie pomoże a utrudnia życie innym
2018-12-07 07:38:13
niestety
Bezprzecznie ten wojewoda działa na szkodę mieszkańców Szczecina
2018-12-07 07:25:43
Jak propozycja.... przejdzie
To na przyszlosc Specjalne Busiki przewozace... Inwalidow na el. Wozkach - powinny miec Nazwe "Balbina czy Pani Balbina"
2018-12-07 00:41:05
A zagramanica...
To przewoz takich Wozkow wraz z Inwalida, jest dopuszczalny w Pociagach...! Natomiast w Miastach czy poza Miasto dowozi i odbiera sie takie Osoby w Wozkach Inwalidzkich w Specjalnie do tego celu przystosowanych Busikach o ladownoosci max. 3,5 Tony z Rampa wjazdowo-wyjazdowa, gdzie w czasie transportu... Wozki z Inwalida sa Specjalnie zamocowywane i zabezpieczane !! A o Kosztach... i jaka Firma Wygra przetarg - Decyduja co roku Rani i bez-Radni !!!
2018-12-06 23:52:49
krzychu
Panu wojewódzie polecam przesiąść się z limuzyny do autobusu i zostać kilkanaście razy przyblokowanym przez tę idiotkę na wózku. Ciekawe czy po kilku takich zdarzeniach dalej będzie pier***ł o równouprawnieniu.
2018-12-06 23:47:06
pasażer
wystarczyło wpisać ,,wózek samojezdny" lub ,,wózek z napędem własnym" bez określania wymiarów , czy wagi