czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wojewoda chce odwołać wójta Rewala

Wojewoda chce odwołać wójta Rewala

Wojewoda chce odwołać wójta Rewala
Data publikacji: 2016-06-10 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:05
Wywietleń: 2070 138570

Czarne chmury zbierają się nad wójtem gminy Rewal. Wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania wnioskuje do premier polskiego rządu o odwołanie Roberta Skraburskiego ze stanowiska. Powód? Doprowadzenie gminy do ruiny finansowej.

O kłopotach gminy Rewal i groźbie odwołania wójta już informowaliśmy. Licząca niespełna 3000 mieszkańców nadmorska gmina, na koniec marca br. była zadłużona na ponad 140 milionów złotych. Obok Ostrowic, to najbardziej obecnie zadłużona gmina w Zachodniopomorskiem. Nadmorski kurort zaciągał pożyczki między innymi w parabankach.

Zarzuty wobec wójta są poważne: naruszenie ustawy o finansach publicznych, ustawy o rachunkowości, nieprzedstawianie faktycznych danych o stanie gospodarki finansowej gminy, zarówno Regionalnej Izbie Obrachunkowej, jak i Radzie Gminy Rewal. Wójt nie konsultował się także z RIO przy zaciąganiu kolejnych pożyczek, a w ewidencji księgowej oraz sprawozdawczości budżetowej i finansowej gminy nie ujmowano umów zawieranych z parabankami.

– Mimo wezwania w styczniu tego roku wójta do zaprzestania naruszeń prawa, sytuacja w gminie Rewal nie uległa poprawie. Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej potwierdza moje obawy: wezwanie nie przyniosło skutku i w dalszym ciągu pogłębiają się kłopoty finansowe Rewala – mówi wojewoda Piotr Jania.

Wojewoda wystąpił z wnioskiem do premier Beaty Szydło o odwołanie wójta Skraburskiego ze stanowiska.

– Mam nadzieję, że jak w przypadku Ostrowic, pani premier pozytywnie ustosunkuje się do mojego wniosku – dodaje wojewoda zachodniopomorski.

(żan)

Fot. Archiwum

Komentarze

340 miliardow... c. d.
Panie Wojewodo... a kiedy o PO-wyzszych zaniedbaniach czy nieprawidlowosciach finansowych... zostanie powiadomiona PROKURATURA w Szczecinie ???
2016-06-10 23:41:52
Ten Wójt zrobił z Rewala...
... nadmorską perłę! Z zapyziałej wsi stał się kurort, kąpielisko na europejską miarę- bez pomocy rządu (tak jak w Sopoćkowie) a,że na roboty potrzebna była kasa - to On, jak kazy chłop- gospodarz- brał jak dawali... Teraz muszą poczekać na spłatę... A że treoche dłużej ,to trudno ale ta gmin - jest wypłacalna! Wojewoda zobaczył jakie to cacko ten Rewal i szybko, w ramach "dobrej zmiany" wsadzi swego PiS-dzielca np. nauczycielkę z zerówki (bo zwalniają 7000nauczycieli) a ta szybko udowodni ,że gmina zdechnie v- jak konie w Janowie Podlaskim.
2016-06-10 16:23:08
piki
Krzystka też mógłby za to samo odwołać. Długi samego miasta to ponad 50% wpływów, ale jakby dodac długi spółek miejskich to wejdziemy na ponad 100%. Kreatywna księgowość święci triumf.
2016-06-10 16:19:36
rewalak
Blisko pelo mu jest.
2016-06-10 14:49:06
@Dobra zmiana
Bo jak wasz to powinien dalej kraść, no nie? Ale dużo więcej. A co do meritum - wydaje mi się, że kilka lat temu Rewal został uznany za najbogatszą gminę w kraju (zapewne licząc na głowę mieszkańca). I o ile wiem p. Skraburski był wtedy także u steru, bo kojarzę to nazwisko od kilkunastu lat lekko licząc. Co więc się zmieniło? Wójt czy okoliczności w jakich funkcjonował? Może rząd zrzucił na gminę w tym okresie za wiele zobowiązań?
2016-06-10 14:22:02
W pisuarii...
trudno o mądrego człowieka. Obstawiam więc że to wasz towarzysz.
2016-06-10 14:14:00
Dobra zmiana
Ten z Rewala to nasz czy z peło?
2016-06-10 14:05:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie