piątek, 25 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wojewoda chce odwołać wójta Rewala

Wojewoda chce odwołać wójta Rewala

Wojewoda chce odwołać wójta Rewala
Data publikacji: 2016-06-10 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:05
Wywietleń: 2216 138570

Czarne chmury zbierają się nad wójtem gminy Rewal. Wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania wnioskuje do premier polskiego rządu o odwołanie Roberta Skraburskiego ze stanowiska. Powód? Doprowadzenie gminy do ruiny finansowej.

O kłopotach gminy Rewal i groźbie odwołania wójta już informowaliśmy. Licząca niespełna 3000 mieszkańców nadmorska gmina, na koniec marca br. była zadłużona na ponad 140 milionów złotych. Obok Ostrowic, to najbardziej obecnie zadłużona gmina w Zachodniopomorskiem. Nadmorski kurort zaciągał pożyczki między innymi w parabankach.

Zarzuty wobec wójta są poważne: naruszenie ustawy o finansach publicznych, ustawy o rachunkowości, nieprzedstawianie faktycznych danych o stanie gospodarki finansowej gminy, zarówno Regionalnej Izbie Obrachunkowej, jak i Radzie Gminy Rewal. Wójt nie konsultował się także z RIO przy zaciąganiu kolejnych pożyczek, a w ewidencji księgowej oraz sprawozdawczości budżetowej i finansowej gminy nie ujmowano umów zawieranych z parabankami.

– Mimo wezwania w styczniu tego roku wójta do zaprzestania naruszeń prawa, sytuacja w gminie Rewal nie uległa poprawie. Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej potwierdza moje obawy: wezwanie nie przyniosło skutku i w dalszym ciągu pogłębiają się kłopoty finansowe Rewala – mówi wojewoda Piotr Jania.

Wojewoda wystąpił z wnioskiem do premier Beaty Szydło o odwołanie wójta Skraburskiego ze stanowiska.

– Mam nadzieję, że jak w przypadku Ostrowic, pani premier pozytywnie ustosunkuje się do mojego wniosku – dodaje wojewoda zachodniopomorski.

(żan)

Fot. Archiwum

Komentarze

340 miliardow... c. d.
Panie Wojewodo... a kiedy o PO-wyzszych zaniedbaniach czy nieprawidlowosciach finansowych... zostanie powiadomiona PROKURATURA w Szczecinie ???
2016-06-10 23:41:52
Ten Wójt zrobił z Rewala...
... nadmorską perłę! Z zapyziałej wsi stał się kurort, kąpielisko na europejską miarę- bez pomocy rządu (tak jak w Sopoćkowie) a,że na roboty potrzebna była kasa - to On, jak kazy chłop- gospodarz- brał jak dawali... Teraz muszą poczekać na spłatę... A że treoche dłużej ,to trudno ale ta gmin - jest wypłacalna! Wojewoda zobaczył jakie to cacko ten Rewal i szybko, w ramach "dobrej zmiany" wsadzi swego PiS-dzielca np. nauczycielkę z zerówki (bo zwalniają 7000nauczycieli) a ta szybko udowodni ,że gmina zdechnie v- jak konie w Janowie Podlaskim.
2016-06-10 16:23:08
piki
Krzystka też mógłby za to samo odwołać. Długi samego miasta to ponad 50% wpływów, ale jakby dodac długi spółek miejskich to wejdziemy na ponad 100%. Kreatywna księgowość święci triumf.
2016-06-10 16:19:36
rewalak
Blisko pelo mu jest.
2016-06-10 14:49:06
@Dobra zmiana
Bo jak wasz to powinien dalej kraść, no nie? Ale dużo więcej. A co do meritum - wydaje mi się, że kilka lat temu Rewal został uznany za najbogatszą gminę w kraju (zapewne licząc na głowę mieszkańca). I o ile wiem p. Skraburski był wtedy także u steru, bo kojarzę to nazwisko od kilkunastu lat lekko licząc. Co więc się zmieniło? Wójt czy okoliczności w jakich funkcjonował? Może rząd zrzucił na gminę w tym okresie za wiele zobowiązań?
2016-06-10 14:22:02
W pisuarii...
trudno o mądrego człowieka. Obstawiam więc że to wasz towarzysz.
2016-06-10 14:14:00
Dobra zmiana
Ten z Rewala to nasz czy z peło?
2016-06-10 14:05:06

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie