piątek, 02 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wojewoda będzie dużym zaskoczeniem?

Wojewoda będzie dużym zaskoczeniem?

Wojewoda będzie dużym zaskoczeniem?
Data publikacji: 2015-11-23 13:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:46
Wywietleń: 4234 40583
– Czekamy na spotkanie z Joachimem Brudzińskim – mówi jeden z działaczy PiS, kiedy pytamy go, kto będzie wojewodą. Inny polityk twierdzi, że niedługo poznamy nie tylko nazwisko wojewody, ale także kolejne nominacje w administracji rządowej dla osób z naszego regionu. – Nie skończy się na Gróbarczyku i Szefernakerze – słyszymy.

Wciąż nie wiemy, kto zostanie wojewodą zachodniopomorskim. Resort spraw wewnętrznych nie udziela jeszcze informacji na ten temat. W sprawie milczą też lokalni politycy. Twierdzą, że decyzja nie zapadła, a sprawa ruszy się, kiedy do Szczecina przyjedzie Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu i regionalny lider Prawa i Sprawiedliwości.

Jeden z działaczy PiS twierdzi, że wojewodą chce zostać sześć osób - pięciu mężczyzn i jedna kobieta (chętni mogli się zgłaszać). Ktoś inny mówi, że lista kandydatów, którzy są poważnie rozważane, liczy trzy nazwiska. Żaden jednak z naszych rozmówców nie zdradza, kim są kandydaci, ale od jednego słyszymy wręcz: - Nominacja może być dużym zaskoczeniem. 

Wśród kandydatów na wojewodę, jak się mówi, jest Kazimierz Drzazga, wiceprzewodniczący sejmiku zachodniopomorskiego i osoba, która otarła się o mandat senatorski (radny PiS miał 2. wynik w okręgu szczecińsko-polickim, przegrał niedużą różnicą z Tomaszem Grodzkim z PO). Czy Drzazga zostanie wojewodą?

- Jeszcze nie było na ten temat rozmów, kwestia wyjaśni się w najbliższych dniach – odpowiada radny.

Raczej na pewno wojewodą nie zostanie Paweł Mucha, szef klubu PiS w sejmiku. Mucha prowadzi kancelarię adwokacką, a od kilku tygodni jest także społecznym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy (funkcja społeczna nie wymusza na radnym konieczności zamknięcia kancelarii). Mucha zapewne został by marszałkiem, gdyby doszło do zmiany sił w sejmiku, ale na to w tej chwili się nie zanosi.

Wojewodą nie będzie też Małgorzata Jacyna-Witt (nazwisko szczecińskiej radnej pojawiało się w niektórych spekulacjach). Poważną, ale chyba nie do końca rozważaną w kontekście Urzędu Wojewódzkiego kandydaturą jest Halina Szymańska (PiS), radna sejmiku. Kto wie, może Szymańska dostanie posadę w jakiejś instytucji rządowej. W przeszłości była m.in. szefową Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie.

Niedawno pojawiła się też plotka, że wojewodą może zostać mecenas Bartłomiej Sochański, były prezydent Szczecina, który popiera pomysł budowy w mieście pomnika Lecha Kaczyńskiego. Sochański był też na sali w Filharmonii Szczecińskiej, kiedy w ostatnim raz przez wyborami parlamentarnymi w stolicy Pomorza Zachodniego przemawiał Jarosław Kaczyński. Czy dostał propozycję zostania wojewodą?

- Nikt nie składał mi takiej propozycji – odpowiada zdziwiony Sochański.

Czy nazwiska mecenasa rzeczywiście nie ma na giełdzie?

- Nie słyszałem tego nazwiska w kontekście kandydata na wojewodę – mówi Paweł Szefernaker (PiS), wiceminister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Pracujemy nad wyborem wojewody. Za kilka dni będzie wyznaczony – zapowiada poseł Michał Jach (PiS).

Od jednego z polityków słyszymy też zapowiedź, że będą kolejne propozycje pracy w administracji rządowej dla osób z Pomorza Zachodniego. Na razie wśród osób, które otrzymały posadę, jest m.in. Marek Gróbarczyk, szef resortu gospodarki morskiej. Do obsadzenia jest wiele instytucji i firm. ©℗

Magdalena Szczepkowska

Fot.: Ryszard PAKIESER

Komentarze

gumieńczak
Na Gumieńcach taka kandydatka jest. Zna się na wszystkim, wszystko wie, języki zna cztery, koleżeńska, przyjmująca krytykę do siebie i koleżeńska. No i pisówa pełną parą.
2015-11-25 11:34:42
edek
Hofman! Hofman! Hofman!
2015-11-24 09:26:43
Komunistyczny Opornik,
Czas najwyzszy... by Wojewoda Szczecinskim zostal zasluzony Dzialacz Komunistycznej Opozycji z lat 1970 - 1989 w Szczecinie ! A nie jakis tam dzisijeszy "swiezo upieczony"... mlody PO-lityk ! !
2015-11-24 01:18:29
Pytanie czytelnika...,
A czy przypadkiem Mecenas Bartlomiej Sochanski, to nie ten Gosciu, ktory jeszcze nie tak dawno BRONIL przed Wymiarem Sprawiedliwosci... jednego z bylych Komendantow owczesnej ( przed 1989 rokiem ) Komunistycznej Milicji Obywatelskiej w Szczecinie ? Komendant owczesnej Milicji, na ktorego zapadl wowczas na zakonczenie Procesu - pewien wyrok...??
2015-11-24 01:10:41
Mirek
Kazimierz Drzazga to jest prawdziwy fachowiec!!!! A jeżeli Mucha to tylko Anna Mucha!!!
2015-11-23 20:26:43
@witek
Mylisz porządki. Prezydenta wybiera elektorat w wyborach samorządowych, a wojewoda jest przedstawicielem administracji rządowej.
2015-11-23 16:43:06
witek
moze zrobic tez zmiane prezydenta jasnie panujacego w szczecinie
2015-11-23 15:15:01
mmm
Ja bym zrobił znanego gastronomika z Wałów. Miałby blisko do roboty....
2015-11-23 14:46:20
Wojewoda
Wojewodą za czasów Prawa i Sprawiedliwości była osoba, która obecnie zdobyła funkcję, startując z KW Platforma Obywatelska RP, więc wszystko się może zdarzyć w życiu. Niby tylko krowa nie zmienia poglądów...
2015-11-23 13:16:47
evan
..."najlepszy" - JOJO:)
2015-11-23 13:13:57

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie