Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Wojewoda będzie dużym zaskoczeniem?

Data publikacji: 23 listopada 2015 r. 13:44
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:34
Wojewoda będzie dużym zaskoczeniem?
 
– Czekamy na spotkanie z Joachimem Brudzińskim – mówi jeden z działaczy PiS, kiedy pytamy go, kto będzie wojewodą. Inny polityk twierdzi, że niedługo poznamy nie tylko nazwisko wojewody, ale także kolejne nominacje w administracji rządowej dla osób z naszego regionu. – Nie skończy się na Gróbarczyku i Szefernakerze – słyszymy.

Wciąż nie wiemy, kto zostanie wojewodą zachodniopomorskim. Resort spraw wewnętrznych nie udziela jeszcze informacji na ten temat. W sprawie milczą też lokalni politycy. Twierdzą, że decyzja nie zapadła, a sprawa ruszy się, kiedy do Szczecina przyjedzie Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu i regionalny lider Prawa i Sprawiedliwości.

Jeden z działaczy PiS twierdzi, że wojewodą chce zostać sześć osób - pięciu mężczyzn i jedna kobieta (chętni mogli się zgłaszać). Ktoś inny mówi, że lista kandydatów, którzy są poważnie rozważane, liczy trzy nazwiska. Żaden jednak z naszych rozmówców nie zdradza, kim są kandydaci, ale od jednego słyszymy wręcz: - Nominacja może być dużym zaskoczeniem. 

Wśród kandydatów na wojewodę, jak się mówi, jest Kazimierz Drzazga, wiceprzewodniczący sejmiku zachodniopomorskiego i osoba, która otarła się o mandat senatorski (radny PiS miał 2. wynik w okręgu szczecińsko-polickim, przegrał niedużą różnicą z Tomaszem Grodzkim z PO). Czy Drzazga zostanie wojewodą?

- Jeszcze nie było na ten temat rozmów, kwestia wyjaśni się w najbliższych dniach – odpowiada radny.

Raczej na pewno wojewodą nie zostanie Paweł Mucha, szef klubu PiS w sejmiku. Mucha prowadzi kancelarię adwokacką, a od kilku tygodni jest także społecznym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy (funkcja społeczna nie wymusza na radnym konieczności zamknięcia kancelarii). Mucha zapewne został by marszałkiem, gdyby doszło do zmiany sił w sejmiku, ale na to w tej chwili się nie zanosi.

Wojewodą nie będzie też Małgorzata Jacyna-Witt (nazwisko szczecińskiej radnej pojawiało się w niektórych spekulacjach). Poważną, ale chyba nie do końca rozważaną w kontekście Urzędu Wojewódzkiego kandydaturą jest Halina Szymańska (PiS), radna sejmiku. Kto wie, może Szymańska dostanie posadę w jakiejś instytucji rządowej. W przeszłości była m.in. szefową Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie.

Niedawno pojawiła się też plotka, że wojewodą może zostać mecenas Bartłomiej Sochański, były prezydent Szczecina, który popiera pomysł budowy w mieście pomnika Lecha Kaczyńskiego. Sochański był też na sali w Filharmonii Szczecińskiej, kiedy w ostatnim raz przez wyborami parlamentarnymi w stolicy Pomorza Zachodniego przemawiał Jarosław Kaczyński. Czy dostał propozycję zostania wojewodą?

- Nikt nie składał mi takiej propozycji – odpowiada zdziwiony Sochański.

Czy nazwiska mecenasa rzeczywiście nie ma na giełdzie?

- Nie słyszałem tego nazwiska w kontekście kandydata na wojewodę – mówi Paweł Szefernaker (PiS), wiceminister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Pracujemy nad wyborem wojewody. Za kilka dni będzie wyznaczony – zapowiada poseł Michał Jach (PiS).

Od jednego z polityków słyszymy też zapowiedź, że będą kolejne propozycje pracy w administracji rządowej dla osób z Pomorza Zachodniego. Na razie wśród osób, które otrzymały posadę, jest m.in. Marek Gróbarczyk, szef resortu gospodarki morskiej. Do obsadzenia jest wiele instytucji i firm. ©℗

Magdalena Szczepkowska

Fot.: Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gumieńczak
2015-11-25 11:34:42
Na Gumieńcach taka kandydatka jest. Zna się na wszystkim, wszystko wie, języki zna cztery, koleżeńska, przyjmująca krytykę do siebie i koleżeńska. No i pisówa pełną parą.
edek
2015-11-24 09:26:43
Hofman! Hofman! Hofman!
Komunistyczny Opornik,
2015-11-24 01:18:29
Czas najwyzszy... by Wojewoda Szczecinskim zostal zasluzony Dzialacz Komunistycznej Opozycji z lat 1970 - 1989 w Szczecinie ! A nie jakis tam dzisijeszy "swiezo upieczony"... mlody PO-lityk ! !
Pytanie czytelnika...,
2015-11-24 01:10:41
A czy przypadkiem Mecenas Bartlomiej Sochanski, to nie ten Gosciu, ktory jeszcze nie tak dawno BRONIL przed Wymiarem Sprawiedliwosci... jednego z bylych Komendantow owczesnej ( przed 1989 rokiem ) Komunistycznej Milicji Obywatelskiej w Szczecinie ? Komendant owczesnej Milicji, na ktorego zapadl wowczas na zakonczenie Procesu - pewien wyrok...??
Mirek
2015-11-23 20:26:43
Kazimierz Drzazga to jest prawdziwy fachowiec!!!! A jeżeli Mucha to tylko Anna Mucha!!!
@witek
2015-11-23 16:43:06
Mylisz porządki. Prezydenta wybiera elektorat w wyborach samorządowych, a wojewoda jest przedstawicielem administracji rządowej.
witek
2015-11-23 15:15:01
moze zrobic tez zmiane prezydenta jasnie panujacego w szczecinie
mmm
2015-11-23 14:46:20
Ja bym zrobił znanego gastronomika z Wałów. Miałby blisko do roboty....
Wojewoda
2015-11-23 13:16:47
Wojewodą za czasów Prawa i Sprawiedliwości była osoba, która obecnie zdobyła funkcję, startując z KW Platforma Obywatelska RP, więc wszystko się może zdarzyć w życiu. Niby tylko krowa nie zmienia poglądów...
evan
2015-11-23 13:13:57
..."najlepszy" - JOJO:)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA