niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wojewoda będzie dużym zaskoczeniem?

Wojewoda będzie dużym zaskoczeniem?

Wojewoda będzie dużym zaskoczeniem?
Data publikacji: 2015-11-23 13:44
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:46
Wywietleń: 4116 40583
– Czekamy na spotkanie z Joachimem Brudzińskim – mówi jeden z działaczy PiS, kiedy pytamy go, kto będzie wojewodą. Inny polityk twierdzi, że niedługo poznamy nie tylko nazwisko wojewody, ale także kolejne nominacje w administracji rządowej dla osób z naszego regionu. – Nie skończy się na Gróbarczyku i Szefernakerze – słyszymy.

Wciąż nie wiemy, kto zostanie wojewodą zachodniopomorskim. Resort spraw wewnętrznych nie udziela jeszcze informacji na ten temat. W sprawie milczą też lokalni politycy. Twierdzą, że decyzja nie zapadła, a sprawa ruszy się, kiedy do Szczecina przyjedzie Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu i regionalny lider Prawa i Sprawiedliwości.

Jeden z działaczy PiS twierdzi, że wojewodą chce zostać sześć osób - pięciu mężczyzn i jedna kobieta (chętni mogli się zgłaszać). Ktoś inny mówi, że lista kandydatów, którzy są poważnie rozważane, liczy trzy nazwiska. Żaden jednak z naszych rozmówców nie zdradza, kim są kandydaci, ale od jednego słyszymy wręcz: - Nominacja może być dużym zaskoczeniem. 

Wśród kandydatów na wojewodę, jak się mówi, jest Kazimierz Drzazga, wiceprzewodniczący sejmiku zachodniopomorskiego i osoba, która otarła się o mandat senatorski (radny PiS miał 2. wynik w okręgu szczecińsko-polickim, przegrał niedużą różnicą z Tomaszem Grodzkim z PO). Czy Drzazga zostanie wojewodą?

- Jeszcze nie było na ten temat rozmów, kwestia wyjaśni się w najbliższych dniach – odpowiada radny.

Raczej na pewno wojewodą nie zostanie Paweł Mucha, szef klubu PiS w sejmiku. Mucha prowadzi kancelarię adwokacką, a od kilku tygodni jest także społecznym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy (funkcja społeczna nie wymusza na radnym konieczności zamknięcia kancelarii). Mucha zapewne został by marszałkiem, gdyby doszło do zmiany sił w sejmiku, ale na to w tej chwili się nie zanosi.

Wojewodą nie będzie też Małgorzata Jacyna-Witt (nazwisko szczecińskiej radnej pojawiało się w niektórych spekulacjach). Poważną, ale chyba nie do końca rozważaną w kontekście Urzędu Wojewódzkiego kandydaturą jest Halina Szymańska (PiS), radna sejmiku. Kto wie, może Szymańska dostanie posadę w jakiejś instytucji rządowej. W przeszłości była m.in. szefową Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie.

Niedawno pojawiła się też plotka, że wojewodą może zostać mecenas Bartłomiej Sochański, były prezydent Szczecina, który popiera pomysł budowy w mieście pomnika Lecha Kaczyńskiego. Sochański był też na sali w Filharmonii Szczecińskiej, kiedy w ostatnim raz przez wyborami parlamentarnymi w stolicy Pomorza Zachodniego przemawiał Jarosław Kaczyński. Czy dostał propozycję zostania wojewodą?

- Nikt nie składał mi takiej propozycji – odpowiada zdziwiony Sochański.

Czy nazwiska mecenasa rzeczywiście nie ma na giełdzie?

- Nie słyszałem tego nazwiska w kontekście kandydata na wojewodę – mówi Paweł Szefernaker (PiS), wiceminister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Pracujemy nad wyborem wojewody. Za kilka dni będzie wyznaczony – zapowiada poseł Michał Jach (PiS).

Od jednego z polityków słyszymy też zapowiedź, że będą kolejne propozycje pracy w administracji rządowej dla osób z Pomorza Zachodniego. Na razie wśród osób, które otrzymały posadę, jest m.in. Marek Gróbarczyk, szef resortu gospodarki morskiej. Do obsadzenia jest wiele instytucji i firm. ©℗

Magdalena Szczepkowska

Fot.: Ryszard PAKIESER

Komentarze

gumieńczak
Na Gumieńcach taka kandydatka jest. Zna się na wszystkim, wszystko wie, języki zna cztery, koleżeńska, przyjmująca krytykę do siebie i koleżeńska. No i pisówa pełną parą.
2015-11-25 11:34:42
edek
Hofman! Hofman! Hofman!
2015-11-24 09:26:43
Komunistyczny Opornik,
Czas najwyzszy... by Wojewoda Szczecinskim zostal zasluzony Dzialacz Komunistycznej Opozycji z lat 1970 - 1989 w Szczecinie ! A nie jakis tam dzisijeszy "swiezo upieczony"... mlody PO-lityk ! !
2015-11-24 01:18:29
Pytanie czytelnika...,
A czy przypadkiem Mecenas Bartlomiej Sochanski, to nie ten Gosciu, ktory jeszcze nie tak dawno BRONIL przed Wymiarem Sprawiedliwosci... jednego z bylych Komendantow owczesnej ( przed 1989 rokiem ) Komunistycznej Milicji Obywatelskiej w Szczecinie ? Komendant owczesnej Milicji, na ktorego zapadl wowczas na zakonczenie Procesu - pewien wyrok...??
2015-11-24 01:10:41
Mirek
Kazimierz Drzazga to jest prawdziwy fachowiec!!!! A jeżeli Mucha to tylko Anna Mucha!!!
2015-11-23 20:26:43
@witek
Mylisz porządki. Prezydenta wybiera elektorat w wyborach samorządowych, a wojewoda jest przedstawicielem administracji rządowej.
2015-11-23 16:43:06
witek
moze zrobic tez zmiane prezydenta jasnie panujacego w szczecinie
2015-11-23 15:15:01
mmm
Ja bym zrobił znanego gastronomika z Wałów. Miałby blisko do roboty....
2015-11-23 14:46:20
Wojewoda
Wojewodą za czasów Prawa i Sprawiedliwości była osoba, która obecnie zdobyła funkcję, startując z KW Platforma Obywatelska RP, więc wszystko się może zdarzyć w życiu. Niby tylko krowa nie zmienia poglądów...
2015-11-23 13:16:47
evan
..."najlepszy" - JOJO:)
2015-11-23 13:13:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie