Poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Wieża Quistorpa nie będzie odbudowana

Data publikacji: 08 lutego 2019 r. 12:35
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:32
Wieża Quistorpa nie będzie odbudowana
 

Miasto nie zlecało opracowania kosztorysu odbudowy Wieży Quistorpa i nie zaplanowało środków budżetowych na ten cel. Oznacza to, że jedna z atrakcji Szczecina nadal będzie ruiną regularnie dewastowaną przez wandali.

Wieża widokowa na Wzgórzu Arkony w Lasku Arkońskim została zbudowana w latach 1900-1904 na zlecenie Martina Quistorpa, dla upamiętnienia jego ojca – Johannesa Quistorpa. Był on znanym szczecińskim kupcem i przemysłowcem oraz filantropem, fundatorem licznych szkół, zakładów leczniczych i opiekuńczych. Szczecin zawdzięcza mu m.in. willową dzielnicę Pogodno (Westend), park im. Kasprowicza (Quistorp Park) i Jasne Błonia im. Jana Pawła II (Quistorp-Aue). Wieża zniszczona została w trakcie drugiej wojny światowej. Od lat niszczeje, ale jest też zabytkiem chętnie odwiedzanym przez szczecinian oraz turystów.

Interpelację w sprawie Wieży Quistorpa złożył teraz radny miejski PiS Dariusz Matecki. Według jego informacji w czerwcu 2004 roku zachodniopomorski wojewódzki konserwator zabytków wpisał wieżę jako obiekt będący „ruiną”, który należy pozostawić w istniejącej formie bez zmiany bryły budowli. Nakazał też monitorować ten obiekt i zapobiegać pogorszeniu stanu technicznego.

– W 2009 roku pani Małgorzata Gwiazdowska, miejski konserwator zabytków, zleciła wykonanie koncepcji architektonicznej odbudowy Wieży Quistorpa. Przedstawiony wówczas projekt zakładał budowę przeszklonej wieży stojącej na zabytkowych kamiennych podstawach. Czy Gmina Miasto Szczecin planuje likwidację, odbudowę bądź przebudowę Wieży Quistorpa? Jeśli tak, to kiedy, jakim kosztem? – dopytuje radny.

Zdaniem wiceprezydent Szczecina Anny Szotkowskiej, przepisy ustawy o ochronie zabytków zapewniają gwarancję pełnej ochrony konserwatorskiej obiektów indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków, a tym samym wykluczają możliwość jego rozbiórki.

– Priorytetem ochrony konserwatorskiej dla obiektów zabytkowych znajdujących się w częściowej ruinie jest ich trwałe zabezpieczenie i zagospodarowanie w formie niepowodującej postępującej degradacji i zapewniającej społeczną dostępność do zabytku. W 2011 roku na koszt miejskiego konserwatora zabytków przeprowadzono prace zabezpieczające przy ruinach Wieży Quistorpa. Sama decyzja w sprawie wpisania zabytku do rejestru nie przesądza o dalszym sposobie postępowania konserwatorskiego z zabytkiem, w tym nie wyklucza możliwości jego częściowej lub całkowitej odbudowy – zaznacza wiceprezydent.

Ale według A. Szotkowskiej przygotowana koncepcja projektowa miała jedynie na celu rozpoznanie możliwości przeprowadzenia rewitalizacji i takiego zagospodarowania zabytku, które zapewniłoby jego większą dostępność dla turystów oraz podniesienie atrakcyjności obiektu.

– W żadnym przypadku nie może być traktowana jako projekt realizacyjny. Tym samym miasto nie zlecało opracowania kosztorysu inwestorskiego realizacji prac według zleconej koncepcji i nie zaplanowało środków budżetowych na ten cel – wyjaśnia wiceprezydent. Nadzór konserwatorski nad zabytkiem sprawowany jest przez zachodniopomorskiego konserwatora zabytków, gdyż Wieża Quistorpa pozostaje na terenie zarządzanym przez Zakład Usług Komunalnych.

– Obowiązkiem zarządcy jako posiadacza zabytku jest sprawowanie nad nim opieki, w tym prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz zabezpieczenie i utrzymanie zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości. Teren wokół Wieży Quistorpa jest stale monitorowany przez pracowników Wydziału Lasów ZUK, w tym regularnie sprzątany. Wejście do podziemi wieży zostało zabezpieczone w 2017 roku celem ochrony nietoperzy. Jest ono notorycznie niszczone przez wandali. W 2018 roku kratę zabezpieczającą wejście do podziemi naprawiano trzy razy. W roku bieżącym naprawiano kratę w styczniu – dodaje A. Szotkowska. ©℗

(dar)

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Urok ruin
2019-02-09 17:57:25
Hektar puszczy by przy okazji remontu zapewne wykarczowali żeby się tam dostać i jeszcze drugie tyle na parkingi dla zwiedzających. Oglądalibyśmy betonowisko. Już włos się jeży patrząc jak drzewo za drzewem idzie przy budowie węzła Łękno, a to dopiero początek.
Wieża widokowa
2019-02-09 11:46:29
Przez ponad 100 lat, jakie minęły od budowy wieży, zmieniło się jej otoczenie. Dziś w swoim dawnym kształcie wieża byłaby zbyt przesłonięta drzewami. Miasto ma inne priorytety, a oddanie zabytku w prywatne ręce może skończyć się tak jak przypadek Wieży Bismarcka. Pozostaje czekać na współczesnego Quistorpa, który zechce zainwestować prywatne pieniądze. A jak ktoś kiedyś odbuduje, to i tak będą narzekania, że kawa za droga.
@Polski Szczecin
2019-02-09 09:19:12
Wszystko co warte pokazania w tym mieście turystom zostało stworzone przez Niemców, Szwedów i Pomorzan! Polacy spaprali urbanistykę i architekturę tego niegdyś pięknego miasta doszczętnie. Dbajmy o to czego jeszcze do końca nie udało nam się zniszczyć.
Do Q
2019-02-09 09:07:58
Ja się z Tobą zgadzam. Trzeba szanować to co spuścizna dziejów nam zostawiła. Swoją drogą, poza gmachem filharmonii, Polacy przez ponad 70 lat swojej bytności w Szczecinie nie wybudowali nic godnego uwagi turystów. Jeśli już to doprowadzali wszystko do stanu ruiny, bądź obudowywali bloczkami rodem z PGR. Szczecin jako miasto stracił na znaczeniu gospodarczym, demograficznym, a przede wszystkim architektonicznym. Dbajmy o to co pozostawili Niemcy, a wcześniej Szwedzi czy Pomorzanie, bo nasze dokonania, to z pewnością powód do wstydu w przestrzeni miejskiej.
ob.m.
2019-02-08 22:14:53
miasto wywala kupę forsy na różne bzdety ale nie potrafi zadbać o to co już ma.
Grześ
2019-02-08 20:13:44
Są pilniejsze obiekty do odbudowy ŚRÓDMIEŚCIE!
Quistorp
2019-02-08 20:10:14
do...[POLSKI SZCZECIN]... Cenię w tej opinii jedną rzecz. Szczerość . Szczerość do bólu. Tak myśli wielu obywateli Najjaśniejszej. To jest ciążące na psychice Polaków obciążenie. Pogarda dla wroga, za jego nikczemne sprawki. I druga strona to pogarda także do rzeczy pozytywnych. Oczywiście,że to jest nieracjonalne. Po trosze myślenie bolszewików. Były takie grupy bolszewików, które w swojej zapalczywości i nienawiści do caratu, niszczyli tory kolejowe, żeby się więcej carskie d...y po nich nie woziły. I drugi przykład. Amerykanie , mimo ogromnej nienawiści do hitlerowców i całej tej ideologii, jednak cały arsenał związany z badaniami, konstrukcjami, technologią, prototypami, no i kadrą, ok 30 osób(?) z Wernerem Braunem na czele ściągnęli do siebie! Ta "ruina", dla szczecina , jest tym czym piramidy egipskie dla dzisiejszych Arabów. Arabów którzy niszczą Ludność koptyjską, której język posłużył do odczytania hieroglifów. Ale Arabowie , mimo wszystko, badają , rekonstruują , i konserwują wszystkie zabytki ,z czasów ich poprzednich mieszkańców. Masy Polaków jeździ turystycznie do Egiptu i podziwiają , to co należy podziwiać. Kulturę materialną tamtego regionu. My też mamy takie zabytki, ale myślących jak W. Sz. skromna i Szczera Osoba w urzędach, poniża godność i szacunek , dla światłych Polaków. To smutne, ale , jeśli zgodzi się z moim poglądem , chocuiaż jedna osoba, z portalu, będę wniebowzięty.
STOK NARCIARSKI
2019-02-08 18:46:39
Powinna byc odbudowana a w kierunku stadionu arkonii wybudowany stok narciarski z wyciagiem i sztucznym nasniezaniem.
krzychu
2019-02-08 17:19:11
Szkoda bo byłaby zajeb***a atrakcja. Może wpisać projekt odbudowy do SBO?
Krzysztof
2019-02-08 16:58:27
Ale chyba wieże tą zniszczono podczas wojny/Były tam archiwa Gestapo-tajnej policji politycznej Niemiec hitlerowskich/ i to chyba oni usuwali ślady swojej bytności.Tak więc przyjaciele niemieccy z obecnych tajnych służb tego państwa powinni wesprzeć odbudowę tego co zniszczyli/BND,Urząd Ochrony Konstytucji-BfV/.
Do onnna
2019-02-08 16:51:39
Nie pisałem nic o frydze.Moim zdaniem miasto w pierwszej kolejności powinno zająć się infrastruktura,torem wodnym koleją czy prostymi chodnikami.Wywalanie kasy na szwabskie zabytki w czasie gdy wywracamy się o obsrane chodniki jest głupotą.Poza tym co to za zabytek,który ma 100 lat.Mam starszych sąsiadów.
Szczecin
2019-02-08 16:45:04
Jak patrzę,na Niemców którzy czują się tu jak u siebie to mam wrażenie że nie na miejscu jest renowacja wieży Bismarcka.Zagorzalego przeciwnika Polaków.
onaaa
2019-02-08 14:45:01
Do Polski Szczecin - tak kurła, postawmy wiecej fryg w Szczeicnie to bedzie super. Co Ty gadasz, klimatyczne miejsca znikają z mapy Szczecina na rzecz jakiś szkaradek i pseudo-nowoczesnych brył i nikt z tym nic nie chce zrobić. Kilka lat temu LO4 sprawowało pieczę nad tym miejscem jednak było to trochę jak walka z wiatrakami... Im więcej osób z takim podejsciem jak Ty tym niestety gorzej dla historii i architektury. Bo idąc Twoim tokiem rozumowania to Brama Królewska, Portowa itp też powinny zniknać z mapy Szczecina.
lepiej fontanny i frygi
2019-02-08 14:43:10
A czego się spodziewać, skoro wieża Bismarcka przepadła, a o wiele łatwiej byłą zrobić w niej punkt widokowy.
POLSKI SZCZECIN
2019-02-08 14:20:44
Im mniej niemieckich śladów w tym mieście tym lepiej.Mam nadzieję że wieżę bo spotka ten sam los.Jeżeli ktoś uważa,że to piękny zabytek polecam podróż do Lwowa albo Krakowa w celu skalibrowania swojej definicji zabytku.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA