Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Wierzą w Szczecin [GALERIA]

Data publikacji: 2019-10-02 11:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 22:47
Wierzą w Szczecin
 

Od dłuższego czasu tematem numer 1 dla mieszkańców Ustowa są plany przyłączenia się do Szczecina. Mieszkańcy chcą poważnego traktowania, a nie spychania na margines.

- U nas społeczność umiera. Dzieci bawią się przy stacji benzynowej, bo nie ma placu zabaw. Nie ma świetlicy, bo gmina ja sprzedała – wylicza Paweł Sołtys. – Ludzie wybudowali drogie domy, których elewacje są ochlapywane przez samochody, bo gmina nie chce wyremontować drogi i wybudować chodnika.

Chodzi o odcinek 1200 m. Rada Sołecka zabiega o to od ponad 10 lat i czara goryczy się właśnie przelała. Z wyliczeń sołtysa Ustowa wynika, że tylko z podatków od mieszkańców do kasy gminy trafia rocznie 400 tys. zł. Podatek od firm działających na obszarze Ustowa to kolejne 3 mln. Paweł Sołtys zapewnia, że ludzie są skłonni ponosić nawet wyższe opłaty, byle nie musieli wychodzić z domów w Gumiakach.

Na inwestycje drogowe w Ustowie się jednak nie zanosi. Nie sfinansuje ich gmina, bo droga należy do powiatu, a ten nie ma pieniędzy. Paweł Sołtys nie przyjmuje jednak takiej argumentacji.

- Na remont drogi w Stobnie jakoś pieniądze się znalazły. Pod koniec września gmina dała 2,5 mln zł, drugą połowę dołoży powiat. A dla nas nigdy nic nie ma, tak jest od lat – mówi rozgoryczony Paweł Sołtys. – Dlatego nie chcę być dłużej takim sołtysem, który nic nie może i namawiam mieszkańców na przyłączenie się do Szczecina.

Procedura jest skomplikowana i wymaga czasu. Musi ją poprzedzić referendum. Być może już w najbliższych dniach będzie wiadomo, czy i kiedy zostanie ogłoszone. ©℗

Tekst i fot. Tomasz TOKARZEWSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

mieszkaniec
2019-10-25 22:37:42
pani wojt nie ma zadnych planow by ustowo wygladalo inaczej,by bylo podobne do bardziej porownywalnych miejscowosci w gminie dla przykladu przeclaw czy warzymice.po tak duzej fali krytyki nie robi nic by sie spotkac z mieszkancami i w oczy starac sie wytlumaczyc mieszkancom stan rzeczy i dlaczego tak sie dzialo przez tyle lat gdy byla wojtem .ten stan mozna okreslic ze po pani wojt jak po kaczce.i to jako mieszkanca upewnia mnie w tym ze slusznym byla oferta rady soleckiej do wladz szczecina o przylaczenie ustowa do szczecina.
mieszkaniec
2019-10-18 22:17:40
bylem swiadkiem nagrywania reportarzu w ustowie z udzialem mieszkancow.pani redaktor prowadzaca wybierala do nagrania tylko te wypowiedzi ktore sa krytyczne w stosunku do powiatu polickiego tj stan drogi powiatowej.nie zostaly nagrane krytyczne wypowiedzi na temat gminy kolbaskowo. a pani wojtznowu pokazala jak bardzo dba o ustowo.w wywiadzie w telewizji tvn obiecala w zamian za dobra frekwencje na wyborach nagrode dla mieszkancow gminy.nie pomyslala o tym jak mieszkancy ustowa nie posiadajacy samochodow maja pokonac odcinek ok. 6 km do miejsca wyborow . a wystarczyloby 2 polaczenia autobusowe tak jak bylo na wyborach samorzadowych.moze myslala ze przyjada na wybory na rowerach po nie istniejacej w ustowie sciezce rowerowej, a moze 6 km spacerem po drodze bez chodnikow dla pieszych .
Mieszkanka
2019-10-14 23:53:41
Coś musi być na rzeczy, ze w prasie Szczecińskiej ukazał się dość obszerny artukół natomiast reportaż TVP Szczecin z cyklu""Wokół nas"który został nagrany w Ustowie odnośnie odołączenia wsi od gminy Ko) baskowo i drogi powiatowej Ustowo-Kołbaskowo do dzisiaj nie doczekał się emisji. Pani redaktor zapewniała mieszkańców, ze emisja reportażu będzie 7 października o godzinie 18:50 do dzisiejszego dnia reportaż nie został wyemitowany. Na pytania mieszkańców kiedy możemy liczyć na emisję? Pani redaktor odpowiedziała ze nie ma wpływu na decyzję a że czas był gorący bo przed wyborami do parlamentu reportaż został zdjęty, mogliśmy w tym czasie za to oglądać spoty przedwyborcze a po nich sprzedaż mango😏Wniosek nasówa się sam, że TVP Szczecin jest mało wiarygodna.
mieszkaniec
2019-10-03 23:09:14
ustowo dla szczecina nie jest panna bez posagu.obszar geodezyjny siega od warzymic po kanal kurowski. wspaniale ze wzgledu na polozenie tereny inwestycyjne i budowlane. to moze byc sypialnia szczecina. ktos w komentarzach napisal ze jestesmy na peryferiach kolbaskowa , a bedziemy na peryferiach szczecina.na to jako mieszkancy nie zgodzimy sie by zamieniac siekierke na kijek.gdyby mialo dojsc do takiego przylaczenia musielibysmy miec gwarancje ze ta zmiana wyjdzie nam na dobre.
mieszkaniec
2019-10-03 22:07:50
pani wojt tlumaczy brak swietlicy,boiska porzadnego placu zabaw dla dzieci tym ze gmina nie dysponuje dzialka na budowe tego i jako winnych podaje rade solecka i mieszkancow ktorzy kilka lat wczesniej wyrazili zgode na oddanie jedynej dzialki na rzecz kosciola.prawda nie wyglada tak prosto jak pani wojt to przedstawia.ta dzialka nie byla dzialka budowlana ani rolna ktora moznaby przekrztalcic i wybudowac swietlice czy inne obiekty .ta dzialka to cmentarz z miejscami pochowku mieszkancow tej miejscowosci z czasow gdy byla zarzadzana przez niemcow.ze wzgledu na szacunek dla osob tam pochowanych nie godzi sie nam jako chrzescijanom organizowac imprezy i zabawy w swietlicy wybudowanej w takim miejscu.decyzja o przekazaaniu tej dzialki pod opieke kosciola bylo sluszne, gdyz kosciol jest gwarantem szacunku dla osob tam pochowanych.mysle ze pani wojt po przeczytaniu tego komentarza przestanie oglaszac wszem i wobec o tym jak to ustowiacy oddali dzialke i dopominaja sie o nowa.
Robert
2019-10-02 16:58:16
@gh Nie będą na obrzeżach miasta, bo leżą dokładnie w połowie drogi między lewobrzeżem, a prawobrzeżem. Nie tylko Ustowo, ale również Warzymice, Przecław, Mierzyn, Bezrzecze, Wołczkowo powinny już dawno stać się osiedlami Szczecina. I tak pracują, leczą się, uczą się, korzystają z kultury w Szczecinie, po co więc utrzymywać fikcje za pomocą tablic administracyjnych? To samo dotyczy Pilchowa i Przęsocina na północy oraz Radziszewa i Daleszewa na południu. Głupi Rzeszów w ciągu 20 lat przyłączył kilkanaście podrzeszowskich wsi, a u nas nic się nie dzieje, choć zabudowa już się zlała z miastem.
problem z pamięcią
2019-10-02 16:04:23
Niech mi ktoś przypomni ile razy odbył się remont nawierzchni odcinka drogi od DK13(Smentowice) do miejscowości Siadło górne od początku sprawowania władzy przez obecnego wójta. Mi coś świta w głowie że ten odcinek był remontowany raz w pierwszej kadencji a w drugiej remont powtórzono i objął on również całą miejscowość Siadło górne. I to już nie chodzi o to kto tam mieszka ;) i do kogo jest asfalt ;), ale to jest ta sama droga powiatowa która ciągnie się od Ustowa poprzez Kurów, Siadło dolne i górne. I tam jakoś w tym Siadle górnym remonty się udało przeprowadzić. PS. Na zdjęciach nie widać stanu drogi pomiędzy Ustowem a Kurowem. W Stobnie to był luksus...
gh
2019-10-02 14:51:55
Sołtys myśli, że coś się zmieni. Teraz są na peryferiach kilkunatotysięcznej gminy, a będą na peryferiach kilkusettysięcznego miasta. Teraz mają przedstawiciela w radzie gminy (gwarantowanego), po przyłączeniu będą mogli zagłosować na partię rządzącą miastem. Łudzą się, że miasto nie radzące sobie z remontami ulic w centrum wyremontuje drogę - dla miasta - wiodącą donikąd. Na drogę w Stobnie gmina DOKŁADA do powiatu. Można "cisnąć gminę i powiat - aby przystąpiły do realizacji obietnic.
rowerzysta
2019-10-02 12:51:14
To fakt. Ustowo wygląda trochę jak III świat. Ilość dziur, brak chodnika, ogólny bałagan. Gmina Kołbaskowo jest bogata o czym świadczy dom kultury w Przecławiu ( z basenem, kortami tenisowymi, salą pokazową ) ten obiekt to " Bizancjum" jak na potrzeby gminy podmiejskiej. Ale widocznie nie mieszka w Ustowie żaden znajomy królika.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ