Na wtorkową sesję radnych Szczecina trafi w trybie pilnym przygotowany projekt uchwały dotyczący ułatwień dla przedsiębiorców prowadzących w mieście lokale gastronomiczne w zakresie zgód na urządzanie przez nich ogródków letnich, a co się z tym wiąże, dopuszczeniem możliwości zajmowania pod nie przestrzeni w pasach drogowych ulic i alej. Także w tych miejscach, gdzie dotąd takich wyłączeń powierzchni choćby jezdni pod taką działalność nie było. Przy jednoczesnym wprowadzeniu 90-procentowej obniżki stawek opłat pobieranych za takie zajęcia.
To rozwiązania na nadchodzący sezon letni, do końca września. Mają one najemcom i właścicielom prowadzącym restauracje, kawiarnie, puby, czy lodziarnie przy wciąż obowiązujących zaleceniach o konieczności zachowania dystansu społecznego i odległości między klientami przynajmniej w części zrekompensować utratę dochodów z racji obostrzeń utrzymywanych z powodu pandemii koronawirusa na obecnym etapie odmrażania przez nich swej działalności. Forma pomocy w utrzymanie miejsc pracy i w powrocie do normalności na ile to możliwe w realiach ograniczeń.
Pomóc przedsiębiorcom
- Te zmiany są po to, by w sposób maksymalnie możliwy pomóc przedsiębiorcom w wyjściu na zewnątrz, przy zachowaniu zaleceń co do zasad zachowania dystansu społecznego - tłumaczył Michał Przepiera, zastępca prezydenta, podczas poniedziałkowego posiedzenia radnych komisji ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.
Projekt uchwały przygotowany został przez urzędników wydziału gospodarki komunalnej w uzgodnieniu z przedstawicielami Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.
Decyzje od początku czerwca
- To rozwiązanie czasowe do końca września. Liczymy, że pierwsze decyzje administracyjne ze zgodami na lokalizacje ogródków letnich w obrębie pasa drogowego z zastosowaniem zmniejszonych o 90 proc. opłat w stosunku do wysokości, w jakiej one zwykle dotąd były pobierane, zależnie od kategorii drogi (krajowej, wojewódzkiej, powiatowej. gminnej), będziemy mogli wydawać zainteresowanym przedsiębiorcom już od początku czerwca - dodał Paweł Adamczyk, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej UM.
Nowa organizacja ruchu
Jak jednocześnie zaznaczył Paweł Adamczyk, chodzi o możliwość urządzania ogródków letnich w pasie drogowym, także w tych miejscach, gdzie takiej praktyki nie było. A jedną z postulowanych ich lokalizacji, na którą urzędnicy magistratu spojrzeli przychylnym okiem i gotowi są wydać stosowne zgody, to dodatkowo część pasa drogowego wzdłuż al. Papieża Jana Pawła II na jej odcinku między placami Grunwaldzkim i Lotników.
- Będzie to wymagało wprowadzenia czasowej organizacji ruchu. A kierować się będziemy zasadą bezpieczeństwa tego ruchu, w przypadku dopuszczania działalności gastronomicznej w obrębie jezdni - wyjaśnił dyrektor Adamczyk.
Wszyscy radni komisji komunalnej poparli powyższe rozwiązanie. Projekt uchwały wymaga jeszcze akceptacji całej rady, a następnie publikacji go przez wojewodę w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. ©℗
Tekst i fot. Mirosław WINCONEK
Na zdjęciu: Szczecińska al. Papieża Jana Pawła II. Odcinek między placami Grunwaldzkim i Lotników. To jedno z tych miejsc wytypowanych jako jedno z pierwszych, gdzie w pasie drogowym w zbliżającym się sezonie miałaby być wydzielona dodatkowa przestrzeń pod letnie ogródki z obniżonymi opłatami dla prowadzących je gastronomików.