poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Więcej ekologicznego ciepła w Stargardzie

Więcej ekologicznego ciepła w Stargardzie

Więcej ekologicznego ciepła w Stargardzie
Data publikacji: 2016-04-07 09:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:59
Wywietleń: 3572 127212

Spółka G-Term Energy z grupy Sanplast – właściciel stargardzkiej ciepłowni geotermalnej, wkrótce będzie miała kolejny odwiert. Dzięki temu zwiększy produkcję ekologicznego ciepła.

Ciepła, geotermalna woda kierowana jest do pobliskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej ogrzewającej miasto i dostarczającej do mieszkań ciepłą wodę. Im więcej geotermia będzie produkowała ciepła, tym mniej miejska kotłownia będzie musiała spalić miału węglowego, a to oznacza, że do atmosfery wyemitowanych zostanie mniej szkodliwych związków chemicznych.

G-Term Energy kupiła stargardzką ciepłownię od syndyka masy upadłości. Po gruntownym remoncie, ponownie uruchomiła ją w kwietniu 2012 roku. Wówczas udział ciepła ekologicznego w ogólnej produkcji ciepła opuszczającego miejską ciepłownię wynosił 13 proc., w kolejnym roku prawie 24 proc., a od roku 2014 utrzymuje się na poziomie 30 proc. Po oddaniu do użytku kolejnego odwiertu wzrośnie do 50 proc. Odwiert wykonuje warszawska spółka G-Drilling S.A.

W sezonie grzewczym ciepłownia geotermalna wspomaga PEC, a w pozostałych miesiącach samodzielnie podgrzewa wodę kierowaną do mieszkań.


Geotermia ma obecnie dwa odwierty. Z jednego pozyskuje wodę a do drugiego, po wykorzystaniu ciepła, zatłacza ją. Ten wykonywany obecnie, będzie drugim odwiertem do zatłaczania wody. Niewykluczone, że gdy robiony obecnie sprawdzi się w praktyce, wykonane zostaną dwa kolejne.

W Zachodniopomorskiem są dwie ciepłownie geotermalne. Druga znajduje się w Pyrzycach. Ta ciepłownia także będzie rozbudowywana. Wodę kierowaną do miasta, zamiast gazu podgrzewać będzie mająca wkrótce powstać ciepłownia na biomasę: słomę i siano.

W Stargardzie woda nie musi być podgrzewana, bo jest cieplejsza (88 stopni C.) niż w Pyrzycach (61-63 stopnie C.). Wynika to z tego, że im głębiej, tym temperatura jest wyższa. W Pyrzycach woda pozyskiwana jest z głębokości 1630 metrów a w Stargardzie – z 2670 m. ©℗

Tekst i fot. (żak)

Komentarze

Nie! nie! Nie wypada ! Wstyd !!!
To takie rydzykowe.
2016-04-07 12:17:09
@
"Wynika to z tego, że im głębiej, tym temperatura jest wyższa" Kolejni Kolumbowie. Ameryke odkryli. Vivat odkrywcy....
2016-04-07 10:49:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Czytaj także

Energia XXI wieku
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie