niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Więcej ekologicznego ciepła w Stargardzie

Więcej ekologicznego ciepła w Stargardzie

Więcej ekologicznego ciepła w Stargardzie
Data publikacji: 2016-04-07 09:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:59
Wywietleń: 3853 127212

Spółka G-Term Energy z grupy Sanplast – właściciel stargardzkiej ciepłowni geotermalnej, wkrótce będzie miała kolejny odwiert. Dzięki temu zwiększy produkcję ekologicznego ciepła.

Ciepła, geotermalna woda kierowana jest do pobliskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej ogrzewającej miasto i dostarczającej do mieszkań ciepłą wodę. Im więcej geotermia będzie produkowała ciepła, tym mniej miejska kotłownia będzie musiała spalić miału węglowego, a to oznacza, że do atmosfery wyemitowanych zostanie mniej szkodliwych związków chemicznych.

G-Term Energy kupiła stargardzką ciepłownię od syndyka masy upadłości. Po gruntownym remoncie, ponownie uruchomiła ją w kwietniu 2012 roku. Wówczas udział ciepła ekologicznego w ogólnej produkcji ciepła opuszczającego miejską ciepłownię wynosił 13 proc., w kolejnym roku prawie 24 proc., a od roku 2014 utrzymuje się na poziomie 30 proc. Po oddaniu do użytku kolejnego odwiertu wzrośnie do 50 proc. Odwiert wykonuje warszawska spółka G-Drilling S.A.

W sezonie grzewczym ciepłownia geotermalna wspomaga PEC, a w pozostałych miesiącach samodzielnie podgrzewa wodę kierowaną do mieszkań.


Geotermia ma obecnie dwa odwierty. Z jednego pozyskuje wodę a do drugiego, po wykorzystaniu ciepła, zatłacza ją. Ten wykonywany obecnie, będzie drugim odwiertem do zatłaczania wody. Niewykluczone, że gdy robiony obecnie sprawdzi się w praktyce, wykonane zostaną dwa kolejne.

W Zachodniopomorskiem są dwie ciepłownie geotermalne. Druga znajduje się w Pyrzycach. Ta ciepłownia także będzie rozbudowywana. Wodę kierowaną do miasta, zamiast gazu podgrzewać będzie mająca wkrótce powstać ciepłownia na biomasę: słomę i siano.

W Stargardzie woda nie musi być podgrzewana, bo jest cieplejsza (88 stopni C.) niż w Pyrzycach (61-63 stopnie C.). Wynika to z tego, że im głębiej, tym temperatura jest wyższa. W Pyrzycach woda pozyskiwana jest z głębokości 1630 metrów a w Stargardzie – z 2670 m. ©℗

Tekst i fot. (żak)

Komentarze

Nie! nie! Nie wypada ! Wstyd !!!
To takie rydzykowe.
2016-04-07 12:17:09
@
"Wynika to z tego, że im głębiej, tym temperatura jest wyższa" Kolejni Kolumbowie. Ameryke odkryli. Vivat odkrywcy....
2016-04-07 10:49:13

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Czytaj także

Energia XXI wieku
Pogoda
13
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie