Sobota, 31 stycznia 2026 r. 
REKLAMA

Weź mnie Kurierem do domu. Jak (nie) pokochać szczeniaka?

Data publikacji: 31 stycznia 2026 r. 12:50
Ostatnia aktualizacja: 31 stycznia 2026 r. 12:50
Weź mnie Kurierem do domu. Jak (nie) pokochać szczeniaka?
Spiky (399/25) to zaledwie 6-miesięczne psie dziecko, które zaliczyło bardzo trudny start w życie – podwójne odrzucenie. Schroniskowi opiekunowie szukają dla niego rodziny, która zdaje sobie sprawę z faktu, że adopcja szczeniaka to wymagające wyzwanie: wzięcie odpowiedzialności za to, jakim psem się stanie. Fot. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt/Wolontariat  

Spiky to osiem kilogramów masy o temperamencie huraganu. Sympatyczny psiak z zadatkami na najlepszego kompana pod słońcem. Jednak teraz to psie dziecko straciło dom i rodzinę, wylądowało na pokładzie schroniska – wtrącone za kraty.

REKLAMA

Spiky miał zaledwie trzy miesiące, gdy po raz pierwszy – w gronie innych porzuconych szczeniąt – trafił pod opiekę szczecińskiego „Zwierzęcego Zakątka”. Błyskawicznie udało się dla niego znaleźć nowy dom i rodzinę. Okazało się jednak, że tylko na chwilę.

– Po dwóch miesiącach został nam zwrócony. Jak niepotrzebna rzecz. Jako powód podano… „agresję” – opowiada jedna z wolontariuszek. – Podgryzanie rąk, szczekanie, „niegrzeczne” zachowania to nie agresja, lecz objawy frustracji, nadmiaru bodźców i braku umiejętności radzenia sobie z emocjami. Szczeniak z tego rodzaju bagażem sam sobie nie poradzi. Trzeba go wszystkiego spokojnie i konsekwentnie, czasem z pomocą behawiorysty, po prostu nauczyć. Spiky był w nowym domu dwa miesiące, a jednak nie został nauczony nawet podstawowych komend. Nie umie też studzić własnych nadmiaru emocji, więc rozładowuje je np. podgryzaniem.

Spiky to bystry psiak – chłonący wiedzę, podobnie jak okazywaną mu uwagę i czułość, niczym gąbka.

– Szukamy dla niego świadomego domu. Rodziny, która zdaje sobie sprawę z faktu, że adopcja szczeniaka to wymagające wyzwanie: wzięcie odpowiedzialności za to, jakim psem się stanie – podkreśla jedna ze schroniskowych wolontariuszek.

Spiky to teraz schroniskowy numer 399/25, którego pieski los został opisany na stronie „Zwierzęcego Zakątka” pod hasłem Spajki.

– To nie w porządku, że psie dzieci trafiają do schroniska. Są wrażliwe, radosne, pełne miłości do świata, a oglądają go zza schroniskowych krat. Są w idealnym wieku, aby kształtował się ich charakter oraz nawyki, czemu na przeszkodzie staje zamknięcie i izolacja, czyli realia „Zwierzęcego Zakątka” – zwraca uwagę jedna z wolontariuszek. – Dlatego zachęcamy: adoptuj, nie kupuj! Dla szczeniąt szukamy domów, w których będą kochane niezależnie od tego, ile będą ważyć i ile będą miały lat. Rodzin, które rozumieją, że szczeniak skacze, podgryza, kradnie kolczyki, testuje świat łapami i zębami, że ma w sobie mnóstwo radości i potrzebuje opiekuna, który w prowadzeniu wykaże się cierpliwością. Że maluch, gdy podrośnie i będzie już dorosłym psem, tak samo będzie potrzebował uwagi, wsparcia i miłości.

Czyli na zawsze – nie tylko na chwilę. Spiky zaliczył bardzo trudny start w życie – podwójne odrzucenie. Czas więc na szczęścia łut – na już i na zawsze, czyli na mądrych, odpowiedzialnych i kochających opiekunów. Osoby, które zechciałyby przygarnąć tego słodziaka – lub jakąkolwiek inną psinę lub kocinę w potrzebie – są proszone o kontakt ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie (ul. Zwierzęcy Zakątek 1, tel. +48 91 48 70 281, e-mail: schronisko@schronisko.szczecin.pl).

Placówka jest czynna codziennie, od poniedziałku do soboty, w godzinach 8-16. Uwaga: przed każdą adopcją obowiązują minimum dwa spacery zapoznawcze oraz specjalna ankieta. Schronisko nie wydaje psów na łańcuch. Prosi o przemyślane adopcje.

* * *

Na naszych łamach prowadzimy cykl pt. „Weź mnie KURIEREM do domu”. Jest poświęcony schroniskowym zwierzakom. Znajdą w nim Państwo oferty adopcyjne tych, co za kratami przytuliska siedzą nie za własne winy. Z utęsknieniem czekając na swojego człowieka: niestety, czasem bezskutecznie, nawet latami. ©℗

(an)

REKLAMA
Tylko zalogowani użytkownicy mają możliwość komentowania
Zaloguj się Zarejestruj
REKLAMA
REKLAMA