Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Weekend w regionie: 6-8 lipca

Data publikacji: 06 lipca 2018 r. 10:21
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:14
Weekend w regionie: 6-8 lipca
 

Ster na Dziwnów

Dziwnów. Na wielką imprezę związaną z rybactwem zapraszają w ten weekend włodarze Dziwnowa. Tradycyjnie nie zabraknie degustacji potraw rybnych, będą szanty i gawędy o morzu, a także występy muzyczne. 
 
W sobotę o g. 11 na Wybrzeżu Kościuszkowskim rozpocznie się festyn morski pn. „Ster na Dziwnów”. Najpierw będziemy mogli poznać tradycje wyspy smaków Wolina, a to za sprawą imprezy „Zalew świeżych ryb”. O g. 15.30 rozpocznie się „Biesiada rybacka” zorganizowana przez tutejszych ludzi morza, którzy jak zawsze przygotują tony smażonych ryb i przetworów z nich wykonanych, którymi będą częstowali gości. O godz. 17 odbędzie się pięciobój rybacki, a potem pokaz ratownictwa WOPR i Neptunalia. O g. 20 na scenie wystąpi zespół „Specyficzni”, a po nim grupa szantowa „Trzecia miłość”. Na koniec ok. g. 23 – pokaz sztucznych ogni.

W niedzielę także nie będzie czasu na nudę. Warto będzie obejrzeć widowiskowy przemarsz orkiestry wojskowej ze Świnoujścia (g. 13). O g. 13.15 planowane jest odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 100-lecia Marynarki Wojennej i 75. rocznicy powstania 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów MW. Potem będą animacje dla dzieci, a o g. 16.30 – koncert zespołu „Szafa”.
 
Święto śledzia z Dańcem

Niechorze. Tegoroczne XVII „Święto śledzia bałtyckiego” odbędzie się na placu koło latarni morskiej i będzie trwało dwa dni. Początek w sobotę o g. 15. Tutejsi rybacy zapraszają na degustację śledzia. Odbędzie się także konkurs na najlepszą potrawę z tej ryby. W programie także: szanty i gawędy Jerzego Porębskiego, występ zespołu „Czerwona róża” z Cerkwicy oraz Marcina Dańca.

W niedzielę organizatorzy zapraszają od g. 15. Przygotowany będzie do degustacji potężny gar zupy rybnej. Zobaczymy show Roberta Bochenka, dla publiczności wystąpią także lokalne zespoły muzyczne oraz grupa szantowa „Majtki bosmana”.

Mistrzowska czwórka

Świnoujście. Czworo znakomitych muzyków zagra w piątek dla festiwalowej publiczności Świnoujskich Wieczorów Organowych. Pierwszy raz przy zabytkowych organach w kościele pw. Chrystusa Króla zasiądzie Katarzyna Olszewska. Usłyszymy także „Trio, Solo, Duo” z Łodzi. 

Katarzyna Olszewska jest absolwentką gdańskiej Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Od 1992 r. organistka w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku–Oliwie. Kierownik artystyczny Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Podczas piątkowego koncertu usłyszymy także znane już świnoujskiej publiczności łódzkie „Trio, Solo, Duo”, w składzie: Zbigniew Ignaczewski (akordeon), Tomasz Król (skrzypce), Paweł Stępnik (gitara). Z. Ignaczewski z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi, podobnie jak T. Król. Obaj koncertują w kraju i za granicą, obaj też są profesorami nadzwyczajnymi w AM w Łodzi. P. Stępnik także ukończył łódzką AM. Laureat konkursów gitarowych w Polsce. Nagrywa i koncertuje w kraju i za granicą. Jest nauczycielem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi.

Początek koncertu o g. 19, a w programie utwory: Eugene Gigout, Augusta Freyer’a, Grażyny Bacewicz, L. J.A. LEFEB-WELY, Josepha Callaerts’a i Astora Piazolli. Organizatorem festiwalu jest Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia.

Muzyczna uczta w katedrze

Kamień Pomorski. Albrecht Koch (organy) i Zespół Kameralny „Barock Tune” będą bohaterami piątkowego koncertu w ramach 54. Międzynarodowego Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. A w sobotę koncert dodatkowy „Młode interpretacje muzyki dawnej”.

A. Koch był w dzieciństwie członkiem znanego chóru chłopięcego „Dresdner Kreuzchor”. Od 2008 r. jest kantorem i organistą słynnych organów Silbermanna w katedrze we Freibergu. Pod jego kierownictwem rozbrzmiewają dzieła J.S. Bacha, a także liczne utwory prezentujące dzieje muzyki na terenie Saksonii. Koncertuje w wielu krajach europejskich oraz w Australii. Od 2010 r. prezes Towarzystwa Gottfrieda Silbermanna, organizującego koncerty i międzynarodowe konkursy muzyczne. W kamieńskiej świątyni w wykonaniu artysty usłyszymy m.in.:  Toccatę in C J.S. Bacha oraz Preludium chorałowe Georg Böhma.

Kompozycje na organach będą przeplatane dziełami mistrzów wykonaniu Zespołu Kameralnego „Barock Tune”, w składzie: Benedykt Matusik – trąbka, Stanisław Majerski – trąbka, Tomasz Sobaniec – perkusja, Łukasz Mikołaj Mateja – organy. W programie m.in.: Koncert B-dur G. P. Telemanna i II Sonata Giuseppe Aldrovandiniego. Początek koncertu o g. 19.

W sobotę organizatorzy festiwalu zapraszają do katedry na koncert dodatkowy, który będzie zwieńczeniem warsztatów dziecięcych zespołów muzyki dawnej prowadzonych pod kierunkiem artystycznym Adama Deneki. Koncert rozpocznie się po mszy św. o g. 19. Wstęp wolny.

Dni Łobza

Łobez. Mieszkańców i letników czekają dwa dni dobrej zabawy z muzyką i sportem. W piątek o g. 14 XIII turniejem piłki nożnej (memoriał Mikołaja Kondratowicza) zostaną zainaugurowane Dni Łobza 2018.

O g. 19 na Starym Boisku blok rozrywkowy Eska Summer City. O g. 20.30 na estradzie wystąpią zespoły: Power Play oraz Mig. O g. 23 rozpocznie się Dyskoteka pod Gwiazdami. Sobota upłynie w mieście nad Regą pod znakiem sportu. O g. 11 rozpoczną się XVIII biegi uliczne Łobeska Dziesiątka i V Biegi Rodzinne (start i meta przy Pomniku Wdzięczności). O g. 18.30 na Starym Boisku – drugie wydanie bloku Eska Summer City. Od g. 20 będą koncertować: Nadmiar, Cleo, Papa D. O północy mieszkańcy i goście znów będą mogli skorzystać z zaproszenia na Dyskotekę pod Gwiazdami, która zakończy się ok. g. 1.30. 

Siatkówka na plaży

Pustkowo. Miłośnicy czynnego wypoczynku na plaży mogą spróbować swych sił w dwóch otwartych zawodach dla amatorów. W sobotę w Pustkowie rozegrany zostanie turniej trójek z cyklu „Rewal Beach”, a w niedzielę rozgrywki tenisa plażowego (deble open). Początek imprez 10.30.

Letni Festiwal Operowy

Świnoujście, Siemczyno, Kołobrzeg. W piątek Opera na Zamku w Szczecinie pojawi się w świnoujskim amfiteatrze inaugurując Letni Festiwal Operowy. Koncert „Opera na plaży. Gala operowa – benefis Wielkiego Turnieju Tenorów” odbędzie się g. 20.30. Usłyszymy najlepsze szlagiery operowe, operetkowe, musicalowe i lekkie włoskie canzonetty z repertuaru Opery na Zamku. A wykonawcami będą: Lucyna Boguszewska, Joanna Tylkowska-Drożdż, Victoria Vatutina, Gosha Kowalinska, Juan Pablo Dupré, Tomasz Kuk oraz Tomasz Łuczak – zwycięzca 20. Wielkiego Turnieju Tenorów. Orkiestrę Opery na Zamku poprowadzi Vladimir Kiradjiev. W sobotę taki sam koncert artyści dadzą w pałacu w Siemczynie, a w niedzielę na plaży przy Kamiennym Szańcu w Kołobrzegu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny; na koncert w Świnoujściu obowiązują wejściówki dostępne w kasach MDK, Amfiteatru, Muszli koncertowej oraz w Galerii Art.

Festiwal Gwiazd

Międzyzdroje. W nadmorskim kurorcie trwa 23. Festiwal Gwiazd. W piątek ważnym punktem będzie odsłonięcie ławeczki Ireny Jarockiej (g. 15 przy Punkcie Informacji Turystycznej przy promenadzie), zaś po południu warto pokibicować tutejszym samorządowcom w piłkarskim starciu z gwiazdami (g. 18 – stadion miejski). Natomiast ostatniego festiwalowego dnia – w sobotę (g. 21) przy Alei Gwiazd odbędzie się m.in. Uroczysta Gala Odciśnięcia Dłoni oraz Recital Krzysztofa Cugowskiego. W tym roku swój ślad w Alei Gwiazd pozostawią: Iga Cembrzyńska, Mirosław Baka, Katarzyna Skrzynecka, Paweł Deląg, Grażyna Wolszczak, Natalia Rybicka, Krzysztof Cugowski, Maciej Miecznikowski oraz Adam Myjak – tablica.

Bezpieczna woda 

Mrzeżyno. W sobotę o g. 15 w porcie odbędzie się festyn „Bezpieczna woda”. W programie pokazy ratownictwa medycznego i wodnego. Strażacy zademonstrują swój sprzęt, a policja będzie znakować rowery. Jednym słowem impreza, która ma przypomnieć o bezpiecznym wypoczynku nie tylko nad morzem. Organizatorzy nie zapomnieli o dzieciach, dla których przewidziane są liczne konkursy, gry i zabawy.

Muzyczne Serce Miasta 

Goleniów. To już trzecia edycja projektu Serce Miasta. Główną ideą wydarzenia jest prezentacja twórczości lokalnych artystów w przestrzeni miejskiej, a tym samym urozmaicanie oferty kulturalnej Goleniowa. W niedzielę o g. 19 w amfiteatrze da koncert zespół „Podkultura”. Wstęp wolny. 

Balony nad miastem

Szczecinek. Już w piątek nad Szczecinkiem będzie kolorowo, a to za sprawą pilotów balonowych, którzy przyjadą, by uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Balonowym im. Kurta Hummela. Swój udział potwierdziło 57 pilotów z pięciu kontynentów. Szczecinecki festiwal jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i jednym z większych w Europie.

Pierwszy raz balony wystartują w piątek ok. g. 18 z terenów Ośrodka Sportu i Rekreacji. Stąd odbywać się będą starty w sobotę o g. 18 i niedzielę o g. 5.30. Tu również w sobotę o g. 18 odbędzie się Nocna Gala Balonów. Natomiast w niedzielny wieczór piloci będą decydowali o miejscu startu indywidualnie, a celem ich lotu będzie flaga umieszczona na pływającej platformie na jeziorze Trzesiecko. Platforma znajdować się będzie w pobliżu piętrowego pomostu przy Zamku Książąt Pomorskich. Będzie to jedyna w swoim rodzaju konkurencja baloniarska Splash – or – Grab, co oznacza w wolnym tłumaczeniu: „Chlapnij w wodę lub zgarnij nagrodę”.

Festiwal Dwóch Jezior

Wałcz. Mistrzostwa Polski Skuterów Wodnych, regaty żeglarskie, pokazy ratownictwa wodnego, sobotnia bitwa wodna (drużyna jeziora Zamkowego kontra drużyna jeziora Raduń), strefa dziecka, wesołe miasteczko, koncerty zespołów szantowych i wiele innych atrakcji szykuje się w ten weekend w Wałczu. W piątek o g. 18 rozpoczyna się tu Festiwal Dwóch Jezior. W sobotę o g. 20.30 na scenie w Alei Gwiazd Sportu wystąpi Wanda i Banda, a o g. 22 – zespół Wilki. Warto będzie także zobaczyć teatr ognia (23.30). O północy zabawa taneczna z zespołem Aplauz. Natomiast w niedzielę już od g. 8 organizatorzy zapraszają na promenadę nad j. Raduń, m.in. na rodzinny turniej rekreacyjno-wędkarski, zawody smoczych łodzi (g. 12) i zawody Zamki na piasku (g. 19). O g. 20 na festiwalowej scenie w Alei Gwiazd Sportu pojawi się Dj Bazyl, o g. 22 koncert C-Bool, a po nim pokaz sztucznych ogni i koncert Seev (g. 23.30) oraz Dj Hertz (g. 0.30). 

Wernisaż rękodzieła

Łobez. W piątek o g. 18 w Domu Kultury odbędzie się wernisaż wystawy dorocznego dorobku Pracowni Rękodzieła. Do obejrzenia będą wyroby z filcu, ceramiki itp. – twórczość artystyczna pasjonatów pracujących pod opieką Elwiry Stawskiej, Krystyny Kalenkiewicz i Agnieszki Kitłas.

Tenisowe mistrzostwa 

Łobez. W niedzielę o g. 12 na kortach przy Stadionie Miejskim odbędą się mecze finałowe o tytuł mistrza powiatu łobeskiego w tenisie ziemnym. O g. 14 walka o I m. – zwieńczenie zmagań dorocznego turnieju. Imprezę organizuje klub tenisa ziemnego przy Ognisku TKKF Błyskawica we współpracy ze Starostwem Powiatowym.

Rajd rowerowy

Łobez. W niedzielę o g. 10 odbędzie się rajd rowerowy, który organizuje Ognisko TKKF Błyskawica. Zbiórka na wyspie koło elektrowni wodnej. Cykliści odwiedzą siedem miejscowości (dystans 33 km), a wyprawę zakończą biesiadą przy ognisku. 

Orientalna fala

Kołobrzeg. W piątek zaczyna się trzydniowy festiwal „Fala Orientu”. Mowa o najstarszym orientalnym happeningu w Polsce, który ma charakter objazdowy. W programie przewidziano pokazy tańca, spektakle teatralne, pokazy jogi i sztuk walki. Impreza zagości tradycyjnie na plaży. Wstęp wolny.

Kino pod gwiazdami

Białogard. W piątek na Placu St. Wyspiańskiego rozłoży się plenerowe kino. Na widzów czekać będzie 200 miejsc siedzących, ale organizatorzy zachęcają także do zabrania z sobą koców lub foteli turystycznych. Pierwszy seans – komedia Adventureland z 2009 r., rozpocznie się o g. 21.30. Po nim wyświetlony zostanie horror „Od zmierzchu do świtu” z 1996 r. Wstęp wolny.

Ryby w amfiteatrze

Ustronie Morskie. W piątek o g. 16 w amfiteatrze rozpocznie się Festiwal Ryby. W programie imprezy wernisaż wystawy poplenerowej XV spotkań z satyrą i karykaturą „Morka”, występ kabaretowy Marka Mality i Iwony Niedzielskiej oraz koncert Tomasza Karolaka z zespołem „Pączki w tłuszczu”. Gwoździem programu będą jednak pokazy kulinarne w wykonaniu Roberta Bochenko z udziałem dorsza, śledzia, makreli oraz łososia. Wstęp wolny.

Festyn na wyspie

Darłowo. Niedzielny V Letni Festyn Rodzinny Rodzinny rozpocznie się o g. 14 na Wyspie Łososiowej. W programie m.in.: pożarniczy tor przeszkód, popisy przedszkolaków, animacje z grupą Przygoda z Bandą, loteria, domowe jedzenie i występ zespołu góralskiego Kruca Banda. Podczas festynu prowadzona będzie zbiórka na rzecz podopiecznych Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego w Darłowie.  

Folk Film Festiwal

Sianów. W piątek o g. 16.30 oficjalne otwarcie 5. edycji Folk Film Festiwalu. Seanse fabularne i krótkometrażowe odbywają się w kinie Zorza, wokół którego rozlokowane jest miasteczko festiwalowe. Tam o g. 17 rozpocznie się spotkanie z aktorami Piotrem Polkiem i Piotrem Szwedesem, którzy półtorej godziny później wystąpią w spektaklu „Pół na pół”. Festiwal to także wystawy fotograficzne, koncerty muzyczne (Białodunajczanie, Megitza, zespoły folklorystyczne) i kiermasz smaków. Festiwal potrwa do niedzieli włącznie. Wstęp wolny.  

Kino na leżakach

Koszalin. Polska komedia filmowa pt. „PolandJa” otworzy w sobotę wakacyjne projekcje „Kina na leżakach” w Wodnej Dolinie przy ulicy Sybiraków. Wstęp jest wolny. Seans rozpocznie się o g. 22. Podobnie będzie 21 lipca, gdy zaprezentowana zostanie francuska komedia pt. „Dusigrosz”.

Klauni Kulki na rynku

Koszalin. „Motylem być –  marzenia Kulka” to tytuł piątkowej zabawy w ramach cyklu imprez pn. „Bezpieczne wakacje” na Rynku Staromiejskim. Klauni Kulki zabiorą dzieci w świat literek i tańców z różnych stron świata. Wspólną zabawę połączą konkursy, zabawy i wiele uśmiechu. Dodatkowe atrakcje to: Klockolandia, fotobudka i program rozrywkowo-taneczny ph. „Wakacyjna zumba”. Początek o g. 10.30.

Koncert nie tylko organowy

Koszalin. Remont katedry sprawił, że tegoroczne koncerty organowe zgromadzą melomanów w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ulicy Franciszkańskiej 1. W piątek wystąpią: organista Daniel Zaretsky z Rosji, śpiewająca sopranem Danuta Dulska, baryton Maksymilian Skiba, Młodzieżowy chór katedry z Brunszwiku oraz Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Gerda Muendena. Początek koncertu o g. 19.15.

Letni zlot militariów

Darłowo. Najstarszy, bo już XXI Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych rusza oficjalnie w piątek o g. 16. Następnego dnia w południe z tzw. patelni w Darłówku Wschodnim parada wyruszy na plac Tadeusza Kościuszki. Z kolei o g. 17 na poligonie zaplanowano inscenizację batalistyczną pt. „Polskie siły zbrojne”. Do niedzieli włącznie w programie zlotu m.in. są: konkursy z nagrodami, przejażdżki pojazdami wojskowymi, wystawy sprzętu, jarmark militarny i występy artystyczne. Zagrają i zaśpiewają zespoły: Kubryk, Hazes, The Moon i Alergen.

Seanse plenerowe

Darłowo. Od soboty Darłowski Ośrodek Kultury, w ramach Letniego Kina Plenerowego, zaprasza na seanse filmowe na Rynku Miejskim. Na początek amerykańska komedia pt. „Wszyscy moi mężczyźni” z Reese Witherspoon. Początek projekcji o g. 21. Wstęp wolny. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania seansu z uwagi na złe warunki atmosferyczne.

W rytmie reggae

Mielno. W piątek na scenie wystąpi Kamil Bednarek, znany z wielu przebojów i reklamy aparatów sieci telefonii komórkowej. Lato w rytmie reggae rozpocznie się o g. 19 na deptaku ulicy Tadeusza Kościuszki. Wstęp wolny. ©℗

(reg)

Fot. Ryszard Bańka

Na zdjęciu: W tym roku w udział w Międzynarodowym Festiwalu Balonowym im. Kurta Hummela w Szczecinku potwierdziło 57 pilotów balonowych z pięciu kontynentów.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA