Kaziuki zapraszają
Świdwin. W piątek o g. 10 przy hali targowej zostały zainaugurowane XXVI Kaziuki Wileńskie. IX Zjazdowi Kazimierzy towarzyszy jarmark kresowy i prezentacja stoisk handlowych z palmami wielkanocnymi, jadłem kresowym oraz pamiątkami. Na scenie grać i śpiewać będą zespoły artystyczne z przedszkoli i szkół oraz placówek kultury w powiecie. W sobotę od g. 9 ciąg dalszy imprezy. O g. 12.30 wystąpi zespół Zgoda z Litwy, który wystąpi ponownie o g. 15 w zamku joannitów. W niedzielę o g. 9. w kościele pw. MBNP msza święta w intencji Polaków na Wschodzie i Kresowian na ziemi świdwińskiej.
Mistrzowie jazzu
Przelewice. Na inaugurację Niedzielnych Koncertów Pałacowych w Przelewicach zapraszają w niedzielę (godz. 16) Ogród Kultury, Ogród Dendrologiczny i firma Yamaha. W pałacu w Przelewicach wystąpią Dorota Miśkiewicz, według Jazz Top i Jazz Forum najlepsza wokalistka jazzowa w Polsce, oraz Marcin Wasilewski, pianista, uważany za „ikonę jazzu akustycznego”. W programie: piosenki z płyt Doroty Miśkiewicz i Marcina Wasilewskiego oraz popularne standardy jazzowe.
W czasie koncertu będzie prowadzona zbiórka publiczna na zakup fortepianu dla Przelewic. (b.t.)
Pamięć o bohaterach
Łobez. W sobotę z okazji 73. rocznicy walk o Łobez odbędą się uroczystości religijno-patriotyczne. Rozpoczną się w samo południe uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w intencji mieszkańców. Po nabożeństwie u stóp Pomnika Wdzięczności okolicznościowe przemówienie wygłosi burmistrz Piotr Ćwikła, a na cześć poległych w walce o miasto delegacje władz miasta oraz przedstawiciele organizacji społecznych złożą wiązanki kwiatów.
Włóczykijowe atrakcje
Gryfino. Przed nami ostatni weekend z „Włóczykijem”. Gratką dla najmłodszych będą w piątek warsztaty tworzenia filmów animowanych techniką animacji poklatkowej. Kolejne prezentacje podróżników (w liczbie ponad dwudziestu od 2 do 4 marca) również zapowiadają się ciekawie. Spotkania z globtroterami są „kręgosłupem” festiwalu. Jedna z prezentacji będzie miała formę wspomnienia Tomka „Czapkinsa” Mackiewicza, który nie wrócił spod Nanga Parbat, a który wielokrotnie gościł na gryfińskim podróżniczym festiwalu.
Będzie spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim (piątek w GDK, g. 19), jednym z najwybitniejszych europejskich reporterów, pisarzem, byłym korespondentem wojennym. Dzień później o tej samej porze z festiwalową publicznością spotka się Paweł Smoleński, znany reporter, publicysta, dziennikarz. Po projekcji filmu „Arabski sekret” zaplanowano spotkanie z jego reżyserką Julią Groszek (piątek, od g. 20). Podczas sobotniej wycieczki do Greifswaldu uczestnicy odwiedzą wiele miejsc hanzeatyckiego miasta powiatowego i uniwersyteckiego w Niemczech, położonego nad rzeką Ryck. Miłośników mocnych wrażeń czekają dwa wydarzenia – z soboty na niedzielę Ekstremalny Nocny Rajd na Orientację Włóczykij Trip Extreme na dystansie 50 km (start o g. 16) i 25 km (start g. 17.30), a w niedzielę o g. 10 rozpocznie się kajakowa wycieczka po Międzyodrzu (pod warunkiem, że kanały będą niezamarznięte).
W festiwalowych koncertach wystąpią: w piątek – Jack D. Society; w sobotę – islandzki multiinstrumentalista i kompozytor Ragnar Ólafsson oraz polski zespół Kaliber 44. Włóczykijowe opowieści zakończy w tym roku (niedziela, GDK, g. 19) prezentacja „Indonezyjski koniec świata” małżeństwa gdańskich podróżników Małgorzaty Jarmułowicz i Zygmunta Leśniaka. Smakowym akcentem na finał będzie degustacja potraw kuchni sycylijskiej.
W rocznicę walk o miasto
Świdwin. W sobotę odbędą się uroczystości z okazji 73. rocznicy powrotu miasta do Polski. O g. 9 odprawiona zostanie msza św w kościele pw. MBNP. Po nabożeństwie przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym Żołnierzom, Ofiarom Faszyzmu i Stalinizmu, odbędą się uroczystości patriotyczne z udziałem kompanii honorowej 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Okolicznościowe przemówienie wygłosi burmistrz Jan Owsiak. Po Apelu Pamięci i salwie honorowej u stóp pomnika złożone zostaną wiązanki kwiatów.
Gwiazdy i planety
Koszalin. Amber Youth Orchestra to blisko stuosobowy ansambl młodych muzyków. Zaprezentuje się w kosmicznym repertuarze symfonicznym pt. „Stars & Planets”. W programie m.in. utwory Johna Williamsa, Piotra Czajkowskiego i Gustavo Holsta. Dodatkową atrakcją będą prezentacje multimedialne i gra świateł. Piątkowy koncert o g. 18.30 w Filharmonii Koszalińskiej jest uroczystą inauguracją Jubileuszowego Roku 60-lecia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie.
Muzyka w klubie
Koszalin. Ralph Kamiński to wokalista, autor tekstów i kompozytor. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, np. Grand Prix międzynarodowego festiwalu Carpathia 2011 czy Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA 2013. Album „My Best Band In The World” wykonawcy to połączenie różnych muzycznych stylów. Występ dziś (piątek) o g. 21 w sali Club 105 Centrum Kultury.
Bluesowe wspomnienia
Koszalin. Zabrzmią w sobotę o g. 20 w klubie Kawałek Podłogi przy ul. Piastowskiej 21. Wystąpią muzycy legendarnej grupy Breakout, m.in. perkusista Józef Hajdasz, harmonijkarz Tadeusz Trzciński i gitarzysta Winicjusz Chróst. Towarzyszyć im będą wykonawcy z grupy Oddział Zamknięty. Zespół Old Breakout do wspólnych koncertów zebrał Kazimierz Pabiasz, bluesman ze Śląska.
Balet Opery Kijowskiej
Koszalin. Niedzielny występ będzie częścią tournée po Polsce cenionego Baletu Opery Kijowskiej. Zespół z Ukrainy przygotował uznawane za najpiękniejsze choreografie baletowe: „Carmen’’ i „Sheherezade” w wykonaniu wybitnych artystów pod dyrekcją słynnego Alexandra Stoyanova. Początek o g. 18 w siedzibie Filharmonii Koszalińskiej przy ul. Piastowskiej 6.
(reg)
Na zdjęciu: Kaziuki Wileńskie na stałe wpisały się do kalendarza Świdwina.
Fot. Czesław Burdun