45. Ińskie Lato Filmowe
Ińsko. W kinie Morena w Ińsku odbędzie się dziś (piątek) o g. 19 inauguracja 45. Ińskiego Lata Filmowego.
Festiwal zostanie rozpoczęty odsłonięciem pamiątkowej tablicy na cześć red. Bohdana Kowalskiego (1937-2018), który wraz z Dolandem Paszkiewiczem (1936-2003) i Kazimierzem Decem, tworzył pierwszą i kolejne edycje imprezy filmowej, dziś jednej z najstarszych w kraju.
Po przedpremierowej projekcji filmu „Juliusz” (reż. Aleksander Pietrzak) odbędzie się spotkanie z jego twórcami. O g. 21.15 w kinie plenerowym na przystani rybackiej będzie prezentowany głośny amerykański film z 2016 roku „La La Land” (reż. Damien Chazelle).
Spotkania z X Muzą zaplanowano na dziesięć dni, a w tym czasie do obejrzenia będzie blisko siedemdziesiąt obrazów oraz okazja do relaksu w ramach wielu imprez towarzyszących (koncerty). Na festiwalowych gości czeka niepowtarzalna uroda jeziora otoczonego skarbami natury Ińskiego Parku Krajobrazowego. Warto w tym czasie być w Ińsku i uczestniczyć w letniej przygodzie z filmem i nie tylko z nim dzięki Stowarzyszeniu Ińskie Lato Filmowe, władzom gminy i dyrekcji Ińskiego Centrum Kultury.
Organy i smyczki
Kamień Pomorski. Krzysztof Urbaniak (organy) i smyczkowy Kwartet Wilanów wystąpią dziś (piątek) dla melomanów w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Koncert w katedrze rozpocznie się o g. 19.
Krzysztof Urbaniak ukończył Akademię Muzyczną Fryderyka Chopina w Warszawie (klawesyn i organy) oraz Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Stuttgarcie. Wielokrotnie nagradzany na konkursach międzynarodowych. Jest twórcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu muzyki organowej i kameralnej w Pasłęku. Kieruje Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Łodzi, w której prowadzi klasę organów, a także pracuje jako adiunkt w Katedrze Organów na Akademii Muzycznej w Krakowie.
W kamieńskiej katedrze artysta wykona m.in. Fantasię chromatica J.P. Sweelincka i V Sonatę D-dur Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Utwory na organy będą przeplatane kompozycjami w wykonaniu Kwartetu Wilanów. Zespół powstał w 1967 r. i ma w repertuarze ponad sto dzieł muzyki XX w. Artyści wystąpią w składzie: Tadeusz Gadzina (I skrzypce), Paweł Łosakiewicz (II skrzypce), Ryszard Duź (altówka), Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela), a usłyszymy m.in.: II kwartet smyczkowy op. 56 Karola Szymanowskiego i dwa utwory Dmitrija Szostakowicza.
Włoska uczta muzyczna
Świnoujście. W Kościele pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu w piątek (10 sierpnia) o g. 19 rozpocznie się koncert Enio Cominettiego, włoskiego organisty, kompozytora i dyrygenta. W programie koncertu utwory m.in. J.S. Bacha, M. Surzyńskiego oraz C. Francka.
E. Cominetti występował jako solista i dyrygent w najważniejszych katedrach i teatrach Europy, obu Ameryk, krajów wschodnich i Afryki. Nagrał wiele płyt CD, napisał artykuły dla włoskich i europejskich magazynów muzycznych. Prowadził też wykłady, klasy mistrzowskie oraz przewodniczył jury konkursów organowych. Kieruje orkiestrą kameralną „Lombardo”, zespołem instrumentalnym „La Scala”, zespołem wokalnym „Soli Deo Gloria” i chórem „Lombardo”, których repertuar jest szeroki – od opery, operetki, muzyki kameralnej i symfonicznej po madrygały, motety, oratoria po muzykę nowoczesną.
Jako kompozytor muzyki organowej, był laureatem Międzynarodowego Konkursu Kompozycji na organy w Magadino (Szwajcaria). Komponuje również muzykę instrumentalną i chóralną. Jego kompozycje nagrywało wiele rozgłośni radiowych, m.in. Rai Radio 3, Bayerische Rundfunk. Prowadzi klasę organów i chorału gregoriańskiego w Konserwatorium w Trapani. Jest też artystycznym kierownikiem w wydawnictwie EurArte. W programie koncertu: J.S. Bach, F. Mendelssohn-Bartholdy, Ch.H. Rinck, M. Surzyński, C. Franck.
Laser Europa Cup Poland
Dziwnów. Już po raz piąty rozegrane zostaną w Dziwnowie zawody w jednej z najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych klas – klasie LASER. Impreza wchodzi w skład regat rozrywanych w ramach Pucharu Europy. Udział w regatach bierze cała krajowa czołówka żeglarzy oraz bardzo wielu zawodników z zagranicy. Bazą regat jest Port Jachtowy przy ulicy Żeromskiego 30 w Dziwnowie. Regaty będą się odbywały od soboty do poniedziałku, a jachty widoczne będą z plaży.
Zlot Trabantów
Rogowo. Przez pięć dni na terenie Fortu Rogowo koło Mrzeżyna będzie można oglądać kultowe samochody produkowane w NRD, czyli trabanty, które przyjadą tu na zjazd z Polski i Niemiec. W sobotę o godz. 10 kolumna samochodów przejedzie przez Mrzeżyno, Trzebiatów i Karnice. Będzie znakomita okazja powspominać stare „trampki” czy „mydelniczki”, wykonane z tektury, które wielu właścicieli poprzerabiało i dokonało tuningu.
Siatkówka i tenis na plaży
Pustkowo. Miłośnicy czynnego wypoczynku na plaży mogą spróbować swych sił w dwóch otwartych zawodach dla amatorów. W sobotę w Pustkowie rozegrany zostanie siatkarski turniej trójek z cyklu „Rewal Beach”, a w niedzielę rozgrywki tenisa plażowego (deble open). Początek o g. 10.30.
Biegamy po parku!
Świnoujście. W Parku Zdrojowym w sobotę o g. 9 rozpoczną się biegi na pięć kilometrów w ramach Parkrun. Warto przyjść 20 minut wcześniej, żeby wziąć udział we wspólnej rozgrzewce.
Pchli targ
Świnoujście. W sobotę w godzinach od 9 do 16 na Targowisku Miejskim Zielony Rynek pod Zegarem potrwa pchli targ. Koszt wystawienia stoiska do siedmiu metrów kwadratowych wynosi 3 złote.
Słoneczna stacja
Świnoujście. Na uznamskiej plaży (wejście od alei Interferie) Solservice Group w sobotę organizuje gry, zabawy i animacje dla najmłodszych i młodzieży. Wydarzenia potrwają od g. 10 do g. 16. W godzinach od 18 do 19.30 odbędzie się koncert Antka Smykiewicza z zespołem. „Słoneczna stacja” odbywać się będzie także w godzinach od 10 do 17 w niedzielę.
Koncert Two Timer
Świnoujście. W sobotę o g. 19 w muszli koncertowej odbędzie się koncert zespołu Two timer. Wydarzenie organizuje Miejski Dom Kultury. Wstęp wolny.
Wakacyjny turniej siatkówki
Świnoujście. Na plaży obok centrum ratowników rozpocznie się w niedzielę o g. 11 Wakacyjny Turniej Siatkówki Plażowej. System rozgrywek uzależniony jest od liczby zgłoszeń. Będzie można rejestrować się jeszcze w dniu zawodów na pół godziny przed startem rozgrywek lub telefonicznie pod numerem: 537 500 889 (Mirosław Mateusz).
Spektakl w amfiteatrze
Świnoujście. Spektakl „Kochanie wróciłem” rozpocznie się w niedzielę o g. 20.30 w amfiteatrze. Występują: Maria Pakulnis, Marta Wierzbicka, Katarzyna Ankudowicz, Jan Jankowski, Grzegorz Pawlak, Marcin Troński, Wojciech Wysocki, Bartosz Obuchowicz. Bilety w cenie 30 złotych do nabycia w kasie MDK, Galerii ART., kasach przy amfiteatrze oraz muszli koncertowej.
Będą miotać sztachetami
Daleszewo. W sobotę 11 bm. we wsi po raz ósmy odbędzie się impreza pn. „Mistrzostwa Świata w Rzucie Sztachetą”. Wydarzenie rozpocznie się o g. 15 na miejscowym stadionie LKS „Odrzanka”, pół godziny później rywalizację podejmą zawodnicy miotający sztachetami. Wśród imprez towarzyszących zaplanowano m.in. występy artystyczne, zabawę taneczną, blok sportowo-rekreacyjny LKS Piast, rozgrywki sportowo-pożarnicze OSP Gminy Gryfino, wystawę sprzętu ratowniczego i specjalistycznego, a także zawody w ujeżdżaniu byka rodeo o tytuł mistrza gminy Gryfino.
Wędkarze powalczą o puchar starosty
Węgorzyno. W niedzielę (12 bm.) o g. 9 na jeziorze Węgorzyno odbędzie się doroczny turniej kół PZW powiatu łobeskiego o puchar starosty Pawła Marka. Miłośnicy relaksu nad wodą podsumują imprezę w Rybaczówce, siedzibie koła PZW Węgorz.
Kino i koncerty
Stargard. Emisja filmu „Porady na zdrady” w ramach tegorocznych „Coolturalnych wakacji” rozpocznie się w piątek (10 bm.) o g. 21.15 w parku Chrobrego przy Baszcie Morze Czerwone w Stargardzie. Ale „Kino na leżakach” to niejedyna atrakcja tego weekendu. W sobotę o g. 19 w tym samym miejscu odbędzie się koncert zespołu „Szulerzy”, a w niedzielę o g. 17 – koncert patriotyczny w wykonaniu chóru Echo Arioso, orkiestry dętej DKK, Big Band Stargard oraz solistów.
Turniej rycerski
Maszewo. W piątek (10 sierpnia) o godzinie 17 na stadionie miejskim w Maszewie odbędzie się uroczyste otwarcie Średniowieczuja. W programie wieczoru: IV zjazd EW, występ zespołu After Party, Happening „Odkupienie Maszewa od Biskupów Kamieńskich i oddanie w lenno rodzinie von Everstein” i pokaz ogni sztucznych. W sobotę o godzinie 11 prezentacja bractw rycerskich na rynku miejskim, spektakl „740 legend z Maszewa i okolic, turnieje rycerskie i pokazy walk rycerzy nad Jeziorem Młyńskim, uczta średniowieczna i koncert goleniowskiego zespołu „Alepak”.
Grzybowa w Grzybowie
Grzybowo. W niedzielę na parkingu przy ul. Bałtyckiej w Grzybowie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Zupy Grzybowej. Na g. 16 zaplanowano pokazy kulinarne i gotowanie tytułowej potrawy. Gmina Kołobrzeg, która jest organizatorem imprezy, przewiduje, że da radę przygotować aż 2 tys. porcji zupy, którą częstowani będą uczestnicy zabawy. O g. 21 na festiwalowej scenie pokaże się grupa Lemon. Po koncercie przewidziano pokaz sztucznych ogni. Wstęp wolny.
Rowerem po wodzie
Kołobrzeg. W sobotę o g. 11 w kołobrzeskim Porcie Jachtowym rozpocznie się XIX edycja zawodów w jeździe rowerem po desce na wodzie. Śmiałkowie, którzy przystąpią do zmagań, będą próbowali przejechać po 21-metrowej długości desce unoszącej się na kilkunastu pływających dętkach. Deska będzie miała 30 cm szerokości, ale końcowy odcinek trasy ma być zwężony do 16 cm. Wstęp wolny.
Warsztaty cyrkowe
Kołobrzeg. W niedzielę o g. 17 na scenie plenerowej Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu, mieszczącej się przy ul. Solnej 1, wystąpią artyści z Letniej Szkoły Cyrkowej działającej przy fundacji Stanisława Karłowskiego w Juchowie. Po występie odbędą się warsztaty dla publiczności. Wstęp wolny.
Na wojskową nutę
Koszalin. W niedzielę w g. 11–18, w sali widowiskowej Centrum Kultury 105 zaśpiewają uczestnicy VII Prezentacji Piosenki Patriotycznej i Wojskowej. Po sto niezapomnianych utworów w obu kategoriach w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę wykona blisko 40 zespołów wokalnych, w tym organizatorów ze Stowarzyszenia Śpiewaczego „Śródmieście” (na zdjęciu). Wstęp na prezentacje jest wolny.
Organy z chórem
Koszalin. Rosjanin Taras Baginets zagra na organach, a zaśpiewa chór Filharmonii z Tajpei na Tajwanie. Zapachnie więc egzotyką w piątkowy wieczór (10 sierpnia) w kościele ojców franciszkanów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Początek koncertu w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Organowego o g. 19.15.
Patriotycznie na rynku
Koszalin. Koncert „Z ziemi włoskiej do Polski”, w ramach cyklu koncertów kameralnych na Rynku Staromiejskim, rozpocznie się w niedzielę (12 sierpnia) o g. 17. Zagra Alla Camera w składzie: Danuta Kaluta-Jakubowska i Ewa Głodowska – skrzypce, Anna Jakubowska – altówka i Grażyna Harasimowicz – wiolonczela, a zaśpiewa Dominika Harasimowicz. Wstęp wolny.
Zabawy podwórkowe
Koszalin. „Street party” to program łączący gry i zabawy podwórkowe, zajęcia manualne, np. malowanie na folii i sztalugach. Urozmaiceniem 3-godzinnej zabawy w ramach „Bezpiecznych wakacji” na boisku orlik na osiedlu Jamno-Łabusz będzie występ breakdancera. Początek w piątek (10 sierpnia) o g. 10.30.
Porady na zdrady
Darłowo. To tytuł polskiej komedii filmowej, na którą zaprasza w sobotę Darłowski Ośrodek Kultury. Projekcja rozpocznie się o g. 21 na rynku miejskim. Wstęp na seans pod chmurką jest bezpłatny.
Dzień Wody na wyspie
Darłowo. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zaprasza po raz trzeci do udziału w festynie pn. Dzień Wody. Początek w sobotę o g. 14 na Wyspie Łososiowej przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej. Organizatorzy zapewniają słodki poczęstunek, gry i zabawy rodzinne oraz występy artystyczne, m.in. Cyrku O’Bimbolando. Festyn potrwa do g. 19. Wstęp jest wolny. Na wyspie będzie też meta spływu kajakowego, który wyruszy o g. 10 z parku miejskiego.
(reg)
Fot. Czesław Burdun
Na zdjęciu: Ińsko zaprasza na 45. już lato filmowe! W ubiegłym roku na festiwal przyjechał m.in. sam Jerzy Hoffman, mistrz srebrnego ekranu.