Niedziela 17 października 2021r. 
REKLAMA

Wędkarze morscy są gotowi zablokować porty w pierwszych dniach stycznia

Data publikacji: 2019-12-30 16:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-31 10:29
Wędkarze morscy są gotowi zablokować porty w pierwszych dniach stycznia
 

Armatorzy prowadzący morskie połowy rekreacyjne zapowiadają gotowość do blokady portów w pierwszych dniach stycznia 2020 r. Ostre pogotowie strajkowe rozpoczniemy 7 stycznia. Wciąż jednak liczymy na porozumienie z rządem – poinformował PAP prezes SAJKS Waldemar Giżanowski.

Sztab kryzysowy armatorów rybołówstwa rekreacyjnego skupionych w Stowarzyszeniu Armatorów Jachtów Komercyjno-Sportowych z Kołobrzegu (SAJKS) oraz Bałtyckim Stowarzyszeniu Wędkarstwa Morskiego z Darłowa wydał oświadczenie. Poinformował w nim, że dotychczasowe rozmowy z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem nie doprowadziły do „żadnego rozwiązania” i w pierwszych dniach stycznia armatorzy zaczną grupować statki i będą gotowi do kolejnego etapu strajku. Ten według wcześniejszych zapowiedzi miałby polegać na blokowaniu strategicznych portów w Polsce.

Wędkarze morscy domagają się zmiany prawa 

Protest jest związany z wprowadzonym przez Unię Europejską zakazem połowu dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego od stycznia 2020r. Jest też odpowiedzią na zwłokę w nowelizacji ustawy o recyklingu. Bez zmiany w ustawie trudniący się rybołówstwem rekreacyjnym, zarejestrowanym jako transport morski, nie mają prawa do rekompensat za zezłomowanie swoich jednostek. Nie kwalifikują się też oni do pomocy z UE.

„Mocne, ostre pogotowie strajkowe rozpoczynamy od 7 stycznia 2020 r. Będziemy gotowi do wyjścia w morze, nie oznacza to rozpoczęcia akcji blokowania strategicznych portów. Cały czas liczymy na to, że rząd jednak zrozumie, że w jego i w naszym interesie jest to, by do tego strajku nie doszło. Nie są zerwane rozmowy z rządem, chcemy, by rząd podpisał z nami porozumienie” – poinformował w poniedziałek prezes SAJKS Waldemar Giżanowski.

Dodał, że armatorzy nie są zwolennikami rozwiązań siłowych. - Jednocześnie nie będziemy w stanie czekać w nieskończoność. Nie będziemy umierać w milczeniu. Rząd miał wystarczająco dużo czasu przed wyborami, w poprzednich latach, by problem uporządkować. Do tej pory nie mamy niczego – żadnych konkretów – powiedział Giżanowski.

Chcą odszkodowań za zakaz połowu dorsza

Wędkarze morscy domagają się odszkodowania dla armatorów jednostek rybołówstwa rekreacyjnego za wprowadzenie zakazu połowu dorsza od 1 stycznia 2020 r., rekompensaty dla załóg z tytułu utraty stanowisk pracy oraz możliwości trwałego wycofania jednostek z prowadzonej działalności. „Z naszych szacunków wynika, że na zaspokojenie naszych roszczeń wystarczyłaby kwota ok. 150 mln zł” – zaznaczył w rozmowie z PAP Giżanowski.

„Naszym głównym celem jest możliwość godnego odejścia z wykonywanego zawodu. Sama zapowiedź prac legislacyjnych nam nie wystarcza” – dodał prezes SAJKS.

W wydanym oświadczeniu armatorzy poinformowali, że o pomoc dla ich środowiska zwrócili się na piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy.

Na grudniowym posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej minister Gróbarczyk poinformował o rozpoczęciu szeregu działań na forum unijnym i krajowym w zakresie uzyskania możliwości finansowego wsparcia przede wszystkim dla armatorów jednostek rybołówstwa rekreacyjnego. Minister mówił o pracach nad nowelizacją ustawy o odpadach w celu wprowadzenia możliwości złomowania jednostek rekreacyjnych w procesie recyklingu. Zaznaczył jednak, że nie zakończą się one w 2019 r.

Protest ostrzegawczy wędkarzy morskich został przeprowadzony 25 listopada. Wtedy to 92 morskie jednostki wędkarskie przez dwie godziny blokowały porty na środkowym Pomorzu. Już wówczas armatorzy zapowiedzieli, że jeśli nie dojdzie do spotkania z ministrem Gróbarczykiem albo będzie ono bezowocne, to jest realne, że protest przybierze bardziej radykalną formę. Ta polegać miałaby na zablokowaniu strategicznych portów, jak Port Północny, Baza Kontenerowa, wejście do Gdańska i Gdyni, blokowanie promów oraz bazy paliw płynnych LNG w Świnoujściu.

(pap)

Fot. Artur Bakaj

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

doker
2019-12-31 10:24:17
spróbujcie coś zablokować może lodołamacz was staranuje?Ekologia musi wygrać,Bałtyk musi mieć szansę rozwoju a nie przełowienie
trzeba było nie łowić zbyt dużo
2019-12-31 09:19:53
to dorsze nadal by były w dużej ilości. co będziecie robić jak już ani jednego dorsza nie będzie? takie zycie jedne zawody giną inne sie tworzą. trzeba się przebranżowić
rybak morski rekreacyjny
2019-12-31 00:14:43
Wam się już do reszty w głowach p.........ło. Za brak pokory, wkrótce zostaniecie sprowadzeni na ziemię.
niepełna ta informacja
2019-12-30 21:46:52
Dlaczego nie podajecie stanowisk rad interesantów portów? https://www.portgdansk.pl/wydarzenia/oswiadczenie-rady-interesantow-portu-gdansk http://www.rip.gdynia.pl/images/dokumenty/RIPG_o%C5%9Bwiadczenie_blokada-port%C3%B3w_v3.pdf http://www.port.szczecin.pl/pl/aktualnosci/owiadczenia-rady-interesantw-portw-szczecin-oraz-winoujcie/
gosc
2019-12-30 19:13:38
ale po co to wędkowanie ? czy 100% kupujacych zabiera te ryby do domu? niedlugo nie bedzie wcale ryb to co bedziecie łowic-moze smieci? tego nie br akuje w morzu i oceanie, moze nowa opcja rejsy smieci dla ekologii to bedzie dobre rozwiazanie a polowow nie zabraknie-wiecej niz ryb
abc
2019-12-30 17:44:32
nie ma kasy na wasze odprawy , cza placic pincet ,czynasto , czternasto emeryturo i wyprawke , pracy nie brakuje ,macie 2 rece i nogi to do pracy a nie czekac na odprawe i potem pewnie jakies nowe biznesy
Komitet Obrony Klimatu KOK
2019-12-30 17:37:49
Wszelkie żywe istoty mają prawo do życia w dobrym klimacie.Nie solidaryzujemy się z protestującymi.Proponujemy prowadzenie rejsów rekreacyjnych w morze w celach wdychania jodu i podziwiania Żywiołu Wody.To tylko kwestia odpowiedniego przekazu i reklamy i nie trzeba będzie ani strajkować ani mordować dorszów.
Wielka szkoda.
2019-12-30 16:47:16
Jak dorszowi wędkarze zastrajkują, to w "Biedronce" dorszów może zabraknąć.
beee
2019-12-30 16:23:02
W dupach się poprzewracało. Oj poprzewracało.....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ