Piątek 20 maja 2022r. 
REKLAMA

Ważny krok do powstania drugiej obwodnicy Szczecinka

Data publikacji: 2022-05-14 18:55
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-14 18:55
Ważny krok do powstania drugiej obwodnicy Szczecinka
Fot. GDDKiA  

Wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi krajowej nr 20 w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie złożyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Uzyskanie tej decyzji umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych. Zakończenie realizacji obwodnicy Szczecinka planowane jest w drugim kwartale 2025 roku. Jest to druga, po obwodnicy Gryfina, inwestycja z rządowego Programu budowy 100 obwodnic, dla której GDDKiA złożyła wniosek o wydanie decyzji ZRID.

Umowa na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Szczecinka w ciągu DK20 została podpisana w lipcu 2021 roku. Kontrakt o wartości 106,6 mln zł realizuje firma Budimex. Wykonawca na opracowanie projektu budowlanego miał 10 miesięcy. Prace wykonał w terminie, co pozwoliło na złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID. Realizacja robót budowlanych, które rozpoczną się po jej wydaniu, potrwa 19 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca).

- Od jesieni 2019 roku funkcjonuje już obwodnica Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S11, jednak DK20 nadal prowadzi ruch przez centrum miasta. Dlatego konieczna jest budowa obwodnicy również w ciągu tej drogi - wyjaśnia Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA. 

Nowa obwodnica ominie Szczecinek od południa i połączy się z trasą S11 w rejonie miejscowości Miękowo, gdzie powstanie nowy węzeł drogowy. Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). W ramach inwestycji powstaną też dwa ronda oraz wiadukt nad linią kolejową. Obwodnica będzie miała długość 4,3 km.  

(k)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA